Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ladislav Větvička, jak ho neznáte: „Osudové setkání 1913“

S velkou chutí se ujímám recenze Ladikovy nové knihy. A vy se, prosím, ujměte četby této recenze. Poznáte, jak umí psát i spisovně, populárně naučně - a miminálně stejně zajímavě a čtivě jako ve svých blogových článcích.

Ladik Větvička zde na  blogu volí image skromného lidového cestovatele, milovníka piva, klobásek, vepřového a dalších klasických jídel – a vnímavého fotografa toho všeho. Nicméně mnoha jeho blogy stále více prosvítá jasný politický názor, fandění spravedlnosti, bystrý úsudek a hlavně předvídavost a obavy ze zla, kterému se včas nepřistřihnou křídla a které se nechá nekontrolovaně růst a bujet.

Knihou v čistém jazykovém stylu, o hrozícím zlu, je právě jeho nové dílo „Osudové setkání 1913“: V jedné vídeňské kavárně se setkávají mladí neznámí Uljanov (Lenin), Koba (Stalin), Adolf (Hitler) a poněkud známější a starší, avšak zdaleka ještě ne státnický poslanec Tomáš (Masaryk). Od protějšího stolu je poslouchá a analyticky posuzuje Sigmund (Freud).

Ladik si dal hodně seriozní historické práce a studia, aby mu vyšlo, že takové setkání se mohlo uskutečnit. Že všichni čtyři aktéři i pátý pozorovatel tehdy ve Vídni byli, do kaváren chodili... a že to setkání tedy není historicky potvrzeno, ale rozhodně není ani vědecky vyvráceno.

Fikce se tedy prolíná se skutečností. Ti čtyři spolu tráví delší diskusní večer, nad větvičkovsky dobrým pitím – co do kvality i kvantity. Hovoří o světě, o politice, jazyk se jim čím dál více rozvazuje.

A tady je jádro knihy, jejich celovečerní rozhovor. Nechci z něj nic konkrétního prozrazovat – na to si přečtěte vlastní knihu. Za každou větou každého z těch čtyř stojí opět velký kus autorova historického bádání a studia. Aby nikdo z nich neřekl nějaký nesmysl; něco, co by vzhledem ke známým historickým faktům nebo vzhledem ke svému životnímu osudu říci nemohl. Aby kniha vyzněla tak, že cokoliv vyřčeného daný stolovník prostě říci mohl.

Jestli kniha zpočátku vypadá humorně, brzy čtenáře smích přejde. Nezapomínejme, že se píše rok 1913, už celých sto let je mír (mimo drobných epizod je mír od konce napoleonských válek, tedy od Pařížské mírové smlouvy 1815). Panuje všeobecné přesvědčení, že žádná velká válka - natož v Evropě - už nikdy nebude. Koho rozumného by taky napadl podobný nesmysl, že? (Tehdy nebo dnes, že…?)

Jako nemyslné a zcela absurdní ti čtyři spolustolovníci probírají a opovržlivě zavrhují v kavárně různé hypotetické varianty vývoje politiky a světa, které ovšem, jak známe z dějepisu, později zcela reálně nastaly. Jde o jakési „reálné absurdity“.

Jasně že by se na knize našly i mouchy, jak je zvykem v recenzi zmínit. Některé kapitoly mi třeba připadaly příliš dlouhé; ale pokud neudělá včas předěl v myšlenkově nabitém náročném hovoru autor, může jej kdykoliv udělat čtenář; přerušit čtení a jít si třeba uvařit kafe. Nebo – hnidopich může jistě někde nalézt historickou nepřesnůstku; ale kniha není vědecké pojednání. A polemizující čtenář bývá lepší než člověk zcela pasivní a knihu úplně ignorující. Možná dodatečně někde v knize vyskočí nepovšimnutý překlep – noční můra všech autorů, předčtenářů, korektorů. Sám ze svých knih vím, jak těžké je vychytávat překlepy, i kdyby před tiskem pozorně četlo rukopis třeba deset lidí. Ale celý život jsem jako učitel osobního rozvoje zvyklý hledat na lidech a jejich dílech především to pozitivní, lepší, nejlepší – zaměřit se právě na toto a radovat se z toho.

A tomu podle mne nejlepšímu v knize se hodlám věnovat právě teď. Nejdříve ovšem krátce odbočím: Dvakrát se styl Větvičkovy knihy - ony „reálné absurdity“ - mihl známým americkým velkofilmem Titanic režiséra Jacka Camerona. Vzpomeňte si:

První scénka – v kajutě první třídy: Kulturně vzdělaná Rose vybaluje obrazy, které si veze z Evropy do Ameriky. Obdivuje namalované hranaté obličeje s úžasným kouzlem. „Kdo že to maloval?“ ptá se sebevědomě její bohatý snoubenec Cal Hockley. „Nějaký Picasso,“ řekne Rose s nadějí v budoucnost toho velkého malířského talentu. „Picasso... neznám. Z toho určitě nic nebude,“ uzavře skálopevně Cal.

Druhá scénka – v jídelně: Pan Bruce Ismay, ředitel společnosti White Star Line a duchovní otec této velelodi, okouzleně vypráví, že chtěl stvořit něco tak velikého, že co do velikosti to nebude nikdy překonáno. Nato Rose, nasraná na pokryteckou morálku first class smetánky, suše ucedí, že jistý pan Freud má muže, kteří příliš touží mít ho největšího, co do pohnutek a povahy dokonale prokouknuté a popsané. „Freud, kdo je to?“ ptá se Ismay, „nějaký pasažér?“

Jmenovaní neznali, netušili, ač byli hvězdami společnosti. Ale to bylo v dubnu 1912, tj. ještě rok před kavárenským setkáním čtyř tehdy málo známých návštěvníků, kteří nakonec udělali, s výjimkou Masaryka negativně, velkou, velikou „díru do světa“.

No a tak jako se Jack Cameron zmohl dvakrát krátce na „dnešní absurditu – zítřejší realitu“, tak Ladik Větvička se na to zmohl v desítkách a desítkách obměn na většině stránek své knihy. Pokud jste se tedy u Titanicu udiveně a s nadhledem pousmáli dvakrát, tak v knize „Osudové setkání 1913“ to bude stokrát.

Celá tato kniha vyúsťuje v memento: Poučme se z historie, je plná paradoxů, plná včerejších neuvěřitelností. Nenechávejme se jimi zaskakovat zase a znovu, může to být tragické, mohou zaniknout celé národy, rasy...

A pak – pozdě bycha honiti.

Hoňte tedy nad řádky Ladikovy knihy bycha včas. Napište si mu o ni, protože do knihkupecké sítě ji podle svých slov dávat nebude. Právě vychází; tipuji, že tak cca tři všední dny bude její první vydání na skladě.

Autor: David Gruber | pátek 2.9.2016 11:11 | karma článku: 39,13 | přečteno: 3682x
  • Další články autora

David Gruber

Návštěva u Jana Wericha

Co by asi národní umělec pan Jan říkal na dnešní situaci? Byl by na straně „evropských hodnot“ nebo na straně „dezolátů“? Není od věci navštívit místa, kde dlouhá léta bydlel – a zamyslet se.

20.3.2023 v 10:05 | Karma: 28,31 | Přečteno: 500x | Diskuse| Ostatní

David Gruber

Proč jsme nejbohatším státem na světě?

A proč česká starobní penze po nedávném zvýšení přesáhla tři sta tisíc měsíčně? Při průměrné mzdě hodně přes půl milionu měsíčně? Proč u nás žadoní Němci z Bavorska, aby mohli dělat pomocné práce v našich domácnostech?

6.3.2023 v 17:20 | Karma: 27,64 | Přečteno: 302x

David Gruber

Pane Jurečko – hlídáte si dostatečné rozevírání nůžek v příjmech penzistů?

Nedávno jsem se z médií dozvěděl, že další nivelizace starobních penzí je podle ministra Jurečky „spravedlivější“. Myslím, že nic nemůže být více vzdáleno pravdě.

14.2.2023 v 10:42 | Karma: 33,21 | Přečteno: 1084x | Ostatní

David Gruber

Jaký člověk by měl být optimálním prezidentem naší země?

Často mám pocit, že ti, co se reálně hlásí za kandidáty, to dělají z důvodu kariéry a tak trochu i z touhy po životě v přepychu. Aby si pohladili své ego. Jakého člověka by však ve svém čele měl chtít obecný lid?

12.1.2023 v 13:39 | Karma: 22,03 | Přečteno: 497x | Ostatní

David Gruber

Jedno je jisté – rok 2023 bude rokem manipulací, urážek a sprostoty

V těchto dnech se to jen hemží předpověďmi, jaký bude nastávající rok 2023. V moři nejistot, co z toho a do jaké míry se splní, mám já jednu jistotu. Ta je vyjádřena titulkem tohoto článku.

3.1.2023 v 12:27 | Karma: 31,38 | Přečteno: 815x | Ostatní
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

  • Počet článků 332
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2334x
Zakladatel oboru "techniky duševní práce" neboli "beneopedie"(1984), který zahrnuje mj. všechny soft skills vyšší generace a témata rozvoje osobnosti. Zakladatel profese nezávislého lektora, konzultanta, kouče v naší zemi (1986). Autor více než 55 klasických papírových knih, jichž se jen na českém a slovenském trhu prodalo přes milion a sto tisíc výtisků. Autor a moderátor čtyř televizních vzdělávacích seriálů. Autor řady e-knih a audioknih.

viz též www.gruber.cz

 

Seznam rubrik