Lidstvo není psychicky připraveno na písemnou diskusi online

Správná diskuse je civilizovaná džentlmenská forma sporu. Na rozdíl od vyjednávání se při ní nemusí dojít k nějakému konkrétnímu výsledku typu uzavření dohody, realizace vzájemného obchodu apod. Při diskusi...

...může, ale nemusí dojít ke sjednocení ani ke sblížení stanovisek. Cílem správné diskuse je kreativní vzájemná inspirace diskutujících, vzájemné myšlenkové obohacení, co největší zlepšení informovanosti, poznání, rozhledu, nadhledu, vhledu a přehledu všech diskutujících.

V historii lidstva drtivou většinu času převažovala ústní, mluvená diskuse. Tisíce let bez technického záznamu hlasových projevů. Posledních asi sto let s možností tohoto záznamu. S možností stále dokonalejší, častější, stále dostupnější širokým masám lidí.

Až doba internetu přinesla nový typ diskuse – písemnou diskusi online, tj. v reálném čase. Dříve nebylo technicky možné, aby pár vteřin po napsání nějaké diskusní věty nebo odstavce mohl znát její obsah kdokoliv na celé planetě – když si jen klikne na správné místo. Nyní to lze – a velmi zhusta a s oblibou se to děje.

Písemná diskuse online má oproti klasické ústní diskusi několik výrazných odlišností, na které lidstvo nebylo připravováno. Ani ve školách ani jinak. Není divu, že leckdo je některými projevy a důsledky této diskuse zaskočen. Podívejme se tedy na ty odlišnosti písemné online diskuse pořádně:

  • Písemná internetová diskuse online výrazně prohloubila anonymitu diskutujících. Při klasické mluvené diskusi z očí do očí vidíme a dobře víme, kdo mluví. Na internetu není trestné, ba je běžné diskutovat pod pseudonymem, nickem. I otevřené jméno a příjmení skýtá internetovému diskutujícímu určitou formu anonymity; nehledě na to, že může být nekontrolovatelně smyšlené.  Pocit beztrestnosti a nedohledatelné odpovědnosti za diskusní fauly samozřejmě vyvolává v některých lidech skryté běsy. Ve většině lidí, i v těch na první pohled velmi slušných, je někde v hloubi skrytá touha ubližovat, týrat, vraždit – jen když budou mít jistotu anonymity a beztrestnosti. To už dokázala řada vědeckých psychologických experimentů. To už dokázala řada válečných konfliktů – řádění vojáků, jindy spořádaných synů svých matek nebo otců svých rodin, vůči civilistům na okupovaných územích. To už dokázaly hrůzné činy řady vězeňských dozorců na bezbranných vězních.

Naštěstí ty rozpoutané běsy mají v písemné diskusi online jen psychický charakter. Nelze přes internet fyzicky zfackovat jiného diskutujícího. Nicméně – poslat jiného diskutujícího písemně do hodně neslušných míst, hrubě degradovat jeho vzdělání a jiné vědomosti, silně zlehčit jeho kladné vlastnosti a zveličit ty záporné – to je v té anonymitě a třeba i pod vlastním jménem a příjmením nesmírně lákavé. V některých případech je takováto drsnost naprosto oprávněnou obranou. Ale jsou samozřejmě i mnohé případy, kdy je to diskusní protivenství nekonečně drzé a hnusně sprosté, nezákonné a trestné.

  • V písemné internetové diskusi nelze jiným skákat do řeči, přehlušovat je. Tedy – nelze jiným „skákat do písma“. Nelze druhého „ukřičet“, křikem zahlušit. Ten druhý diskutující je jinde, stále má svou klávesnici nerozbitou a funkční, může na jakékoliv hulvátství jiného diskutujícího bezpečně odepsat. To je pozitivní.
  • V písemné internetové diskusi je velmi snadné dohledat jakýkoliv časový bod v minulosti dané diskuse. Jen se zakliká o několik řádků nebo stránek zpět. V ústní diskusi je to možné jen obtížně a jen tehdy, existuje-li zvukový záznam. A většina ústních diskusí i dnes probíhá bez zvukového záznamu. Nebo si snad dovedete představit českou hospodu s všudypřítomnými zapnutými mikrofony?

Vlastnost c) tedy podporuje zodpovědnost internetového písemného diskutujícího; je možné jej usvědčit z neintegrity, z odporování sobě samému, z oportunistického nemravně účelového měnění názorů stylem „kam vítr, tam plášť“. Vlastnost a) zase může rozpoutat v diskutujícím běsy, jeho podvědomě skrytou zvířeckou agresivitu. Obě tyto vlastností tedy působí protichůdně – jednou převládne jedna, jindy druhá.

Zásady správné diskuse jsou důležitou technikou duševní práce, důležitou komunikační dovedností, důležitou soft skill. Tedy něčím, čím se odborně zabývám celý svůj profesní život. I o zásadách správné diskuse jsem průkopnicky publikoval miliony výtisků mainstreamových časopiseckých článků, knih apod. Ale lidská paměť je natolik nedokonalá a krátká, že nebude na škodu znovu je zde v nejaktuálnější podobě zopakovat. Například formou dalšího souvisícího článku na tomto populárním blogu idnes. Ať toho není v jednom článku moc.

Viz též článek http://gruber.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=567304

Autor: David Gruber | úterý 15.11.2016 12:06 | karma článku: 18,13 | přečteno: 731x
  • Další články autora

David Gruber

Návštěva u Jana Wericha

20.3.2023 v 10:05 | Karma: 28,31

David Gruber

Schizofrenie zdejších čtenářů

5.2.2022 v 12:51 | Karma: 25,49

David Gruber

Změna významu slova „návrh“

11.12.2021 v 11:39 | Karma: 45,46

David Gruber

Morawiecki nepodá ruku Babišovi

23.9.2021 v 15:16 | Karma: 28,72
  • Počet článků 332
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2334x
Zakladatel oboru "techniky duševní práce" neboli "beneopedie"(1984), který zahrnuje mj. všechny soft skills vyšší generace a témata rozvoje osobnosti. Zakladatel profese nezávislého lektora, konzultanta, kouče v naší zemi (1986). Autor více než 55 klasických papírových knih, jichž se jen na českém a slovenském trhu prodalo přes milion a sto tisíc výtisků. Autor a moderátor čtyř televizních vzdělávacích seriálů. Autor řady e-knih a audioknih.

viz též www.gruber.cz

 

Seznam rubrik