Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bramborové brigády – o poctivé pilné studentské práci za oněch časů

Je září, tedy doba, kdy se před lety snad na všech středních školách jezdilo. A je také doba, kdy mohu zveřejnit zásadní článek, který nosím v hlavě už léta. A který by naše generace měla dát přečíst současné studentské generaci.

Pracovali jsme šest dnů, od pondělka do soboty. Pak se jelo domů. Sám jsem bramborové brigády zažil jako student na Bruntálsku a jako středoškolský profesor na Opavsku.

Ta první studentská brigáda byla v září 1970 poblíž Osoblahy. A sledujte dále, jaká byla na ní pracovní kázeň, pro dnešní mladé už nepředstavitelná. Ale v tomto smyslu, odhlédnuto od společenského zřízení, byl svět v pořádku tehdy, nikoliv dnes.

Pracovní doba byla osmihodinová – od sedmi ráno do půl čtvrté odpoledne, tou půlhodinou byly nadpracovány dvě čtvrthodinové přestávky na dvě svačiny. Na své první bramborové brigádě jsem ještě neměl patnáct let, takzvaně mi „špatně docházely roky“, takže podle zákona mne nikdo nemohl nutit pracovat více než šest hodin za den. Ale svým případným požadavkem bych jistě zkomplikoval situaci dozírajícímu profesoru třídnímu – a profesor třídní je přece někdo jako pánbůh, tomu se neodporuje. Zde se neprotestuje. Ani ze strany studenta, natož pak ze strany jeho rodičů. Takže – osm hodin.

Ale jakých! Hbité sbírání brambor z namrzlé ranní a bahnité denní hlíny a chvatné odnášení ve dvou kbelících na vlečku pomalu jedoucího traktoru nemohlo být od začátku směny v 7:00 do příjezdu první svačiny kolem půl jedenácté přece ani na chvilku přerušeno! Kdepak odskočit si stranou vyčurat se nebo dokonce vykonat větší potřebu! Na to byla přestávka. Kdepak zahledět se třeba na půl minuty do dáli a přestat usilovně sbírat! To by přece bylo plýtvání pracovní dobou! Dozírající profesor by takového lotra nejen napomenul, ale pamatoval by si jej na celé čtyřleté studium – že to je prostě člověk horší kvality, že se mu už nikdy nebude věřit tak jako těm, kteří pracovní dobu pilně využívali. Kázeň je prostě všecko – a podle kázně se sestavuje od prvního dne stálý žebříček studentů od nejpreferovanějších až po ty nejvíce zavrženíhodné.

Snad – ale to opravdu výjimečně a jen zřídka – jsme se mohli chvatně vysmrkat do kapesníku.

Že to bylo zejména ke konci směny k nevydržení? Že bolely prsty, bolelo celé tělo od neustálého shrbení a zkroucení, od nošení stovek nelehkých plných kbelíků za směnu? No jistě, ale poctivá práce není od toho, aby byla snesitelná nebo dokonce netěžká.

Před polednem přijelo s jednou vlečkou i občerstvení. Zpravidla krajíc chleba namazaný nějakým dusivým měkkým sýrem. Kdepak nějaké máslo, tak hodně zase na nás JZD neplýtvalo. A také vlažný čaj, pro každého jeden koflík o obsahu dvou deci. Bylo nemyslitelné, aby někdo dostal čaje více, i když žízeň byla často veliká. Komu by se takový podvod s tekutinou navíc nějakou fintou podařil, měl by jistě zaděláno na dvojku z chování.

Nutno přiznat, že z celkového počtu dvanácti svačin jednou nebyl chleba s dusivým sýrem, ale chleba s párkem. To byl skutečně svátek, dodnes na to vzpomínám. Čaje nebo jiné pitné tekutiny na přidání nebylo nikdy.

Denní norma byla asi dvě tuny brambor na studenta, tedy dvě stě kbelíků. Tedy pětadvacet za hodinu, tedy jeden zhruba každé dvě minuty. Kdo neplnil, opět se dostával do potíží, dostal vynadáno a dělal si na celou další dobu studia špatné jméno. Kdo by tohle riskoval během týdne dvakrát, že? Pokud vím, nikdo se neodvážil.

Navykli jsme si prostě ukázněně poctivě soustavně pracovat a nereptat – a celoživotně pohrdat těmi, kdo se jindy při jiné fyzické práci třeba celých pět minut opírají o lopatu. Nebo snad plýtvají časem při nějakých planých hovorech.

Zkouším si představit nepředstavitelné…, že by někdo třeba v pátek brigádu opustil a šel stávkovat „za lepší klima“. Hledám, hledám slova… ale opravdu nenecházím. Už jen za úmysl udělat to by jej dozorující profesor do toho pole vlastníma nohama zadupal. A sklidil by od ostatních studentů na místě potlesk a další týden od ředitele pochvalu.

A protože to dlouhé roky bylo s kázní a jejím vynucováním takto a nejinak, proto náš svět ještě stále funguje a není vražednou džunglí bez pravidel…

 

Z kraje příštího týdne jsme ve škole obdrželi výplatu – v průměru 220 Kčs, dva nejlepší pak 320 Kčs.

Ne za den – za celý šestidenní pracovní týden…

Autor: David Gruber | sobota 7.9.2019 15:03 | karma článku: 37,66 | přečteno: 1945x
  • Další články autora

David Gruber

Návštěva u Jana Wericha

Co by asi národní umělec pan Jan říkal na dnešní situaci? Byl by na straně „evropských hodnot“ nebo na straně „dezolátů“? Není od věci navštívit místa, kde dlouhá léta bydlel – a zamyslet se.

20.3.2023 v 10:05 | Karma: 28,31 | Přečteno: 500x | Diskuse| Ostatní

David Gruber

Proč jsme nejbohatším státem na světě?

A proč česká starobní penze po nedávném zvýšení přesáhla tři sta tisíc měsíčně? Při průměrné mzdě hodně přes půl milionu měsíčně? Proč u nás žadoní Němci z Bavorska, aby mohli dělat pomocné práce v našich domácnostech?

6.3.2023 v 17:20 | Karma: 27,64 | Přečteno: 302x

David Gruber

Pane Jurečko – hlídáte si dostatečné rozevírání nůžek v příjmech penzistů?

Nedávno jsem se z médií dozvěděl, že další nivelizace starobních penzí je podle ministra Jurečky „spravedlivější“. Myslím, že nic nemůže být více vzdáleno pravdě.

14.2.2023 v 10:42 | Karma: 33,21 | Přečteno: 1084x | Ostatní

David Gruber

Jaký člověk by měl být optimálním prezidentem naší země?

Často mám pocit, že ti, co se reálně hlásí za kandidáty, to dělají z důvodu kariéry a tak trochu i z touhy po životě v přepychu. Aby si pohladili své ego. Jakého člověka by však ve svém čele měl chtít obecný lid?

12.1.2023 v 13:39 | Karma: 22,03 | Přečteno: 497x | Ostatní

David Gruber

Jedno je jisté – rok 2023 bude rokem manipulací, urážek a sprostoty

V těchto dnech se to jen hemží předpověďmi, jaký bude nastávající rok 2023. V moři nejistot, co z toho a do jaké míry se splní, mám já jednu jistotu. Ta je vyjádřena titulkem tohoto článku.

3.1.2023 v 12:27 | Karma: 31,38 | Přečteno: 815x | Ostatní
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

PŘEHLEDNĚ: Langšádlová nekončí jako první. Jaké změny už zažila Fialova vláda?

25. dubna 2024  9:33

Přehledně Ve čtvrtek oznámila demisi ministryně pro vědu a výzkum Helena Langšádlová (TOP 09). V koaliční...

Symbol pařížského kabaretu Moulin Rouge v troskách. Lopatky mlýna se zřítily

25. dubna 2024  8:12,  aktualizováno  9:29

V noci na čtvrtek se v Paříži zřítily lopatky větrného mlýnu, který je symbolem kabaretu Moulin...

„Musím přemýšlet.“ Španělský premiér zvažuje demisi kvůli vyšetřování své ženy

25. dubna 2024  9:21

Španělský premiér Pedro Sánchez ve středu večer uvedl, že zvažuje rezignaci v souvislosti se...

ANO napadlo u Ústavního soudu změny u stavebního spoření. Vadí mu i zpětná účinnost

25. dubna 2024  9:17

Opoziční hnutí ANO napadlo u Ústavního soudu změny ve stavebním spoření, které byly součástí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 332
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2334x
Zakladatel oboru "techniky duševní práce" neboli "beneopedie"(1984), který zahrnuje mj. všechny soft skills vyšší generace a témata rozvoje osobnosti. Zakladatel profese nezávislého lektora, konzultanta, kouče v naší zemi (1986). Autor více než 55 klasických papírových knih, jichž se jen na českém a slovenském trhu prodalo přes milion a sto tisíc výtisků. Autor a moderátor čtyř televizních vzdělávacích seriálů. Autor řady e-knih a audioknih.

viz též www.gruber.cz

 

Seznam rubrik