Angličtina se vyvíjí ke genderové dokonalosti

2. 06. 2020 13:09:45
Tak podle instrukce OSN se už prý nemá hasičovi říkat fireman, ale firefighter. A odzvání congressmanům, protože to propříště budou legislators, tedy legislátoři. A co byste použili místo girlfriend/boyfriend? No přece – partner.

Zdroj informace je zde. Sluší se uvést i jméno autora citované informace – Jan Bartoň. A citovaný web – tedy blog.idnes.cz.

Tato instrukce OSN mi připadá velmi inspirativní. Nutí člověka k přemýšlení, k dalšímu rozvíjení této skvělé myšlenky. A to nejen pro angličtinu, ale i pro češtinu.

Co říkáte?

Především nesmíme zapomínat na rovnoprávnost rodu středního, který má jistě stejná práva jako rod mužský či ženský. Takže třeba v jachtingu bych k dosavadnímu yachtsman přidal nejen yachtswoman, ale i yachtschild. Jachtař – jachtařka – jachtařče.

Samozřejmě fireman – firewoman – firechild. Hasič – hasička – hasičče (= do 15 let věku).

Superman – superwoman – superchild.

Barman – barbaba – barděcko. Německy: Der Barmann – die Baroma – das Barkind. Nejen na angličtinu, ale na němčinu též je třeba dohlédnout, zda se vyvíjí žádoucím směrem...

Atd. Pokračujte si sami, jde to ještě dlouho, dlouho...

A vždy v mluvených i psaných větách, odstavcích i celých textech je zapotřebí uvádět důsledně všechny tři tvary, každý spravedlivě v jednotřetinovém zastoupení. Vyváženost musí být. Také bych hlídal, aby všechny tři tvary byly vyslovovány stejně dlouhou dobu (stejný počet desetin sekundy) a vypisovány stejným počtem písmenek. Kdyby jednomu rodu – mužskému, ženskému nebo střednímu – nějaké to písmenko nadbývalo, pak bez milosti škrtnout. Kdyby chybělo, tak je nějak genderově korektně přidat. Třeba některou hlásku zdvojit, ztrojit... nebo někam vlepit neutrální „x“. To by tak hrálo, diskriminovat některý ze tří rodů kratším časem vyslovení nebo kratší délkou napsání!

Asi též pošlu Evropské komisi do Bruselu návrh, aby zřídila hlídací orgán. Rozpočet v milionech Eur, důstojné sídlo, služební mobily a auta, služební cesty na kongresy, kde se to vše bude se vší vážností prodiskutovávat...

Jo – a akademie věd všech členských států EU by mohly vypsat mastný grant na vědecký výzkum a vývoj technického zařízení, které by měřilo a porovnávalo délku vyslovování těch tří tvarů. Kdo by to měl špatně, třeba na svém účtu na facebooku, twitteru atp., hned přísně upozornit a při druhém výskytu smazat. A při třetím výskytu? Tak snad vymazat ze světa i toho majitele/majitelku/majitelčátko toho účtu. Korektnost nade vše!

Těším se, až někdo ten grant využije a až ten žádoucí časově porovnávací přístroj zkonstruuje. Bude mu jistě udělena cena v nějakém honosném sále honosného paláce hlavního města. Šot z udělování bude jednou z prvních zpráv hlavního televizního zpravodajství. Těším se, až to bude uvádět nějaká typická televizní redaktorka, vzhledem sotva plnoletá, avšak ukázněně dodržující linii svého chlebodárce. To bude toho dne krátce po devatenácté hodině u nás doma před televizní obrazovkou svátek a slavnostní chvíle...

A kdyby se někdo tomuto trendu jakkoliv vzpouzel, jistě vznikne nejedna (ne)zisková organizace, která jej veřejně pokárá, požene k odpovědnosti, popřípadě dá na něj/ni/ně trestní oznámení.

Já sám jsem převídavě navrhoval rovnoprávnost všech tří rodů už v únoru 2005 na svém kurzu koučované angličtiny v jazykové škole na Maltě; tam jsem učiteli v naší advanced class navrhoval právě doplnit duo slov yachtsman – yachtswoman oním třetím slovem yachtschild. Odpovědí bylo vyhýbavě odmítavé „David, you are playing with words, haha.“

Ten rodilý anglický učitel byl zkrátka velmi neuvědomělý. Já jsem to tehdy ledabyle přešel, ale dnes už vím, že jsem správně měl toho učitele udat.

Jak říkala v trilogii Sluce, seno... stará Kelišová: „Hlásit se to musí, velebnosti!“

Autor: David Gruber | úterý 2.6.2020 13:09 | karma článku: 35.84 | přečteno: 1504x

Další články blogera

David Gruber

Návštěva u Jana Wericha

Co by asi národní umělec pan Jan říkal na dnešní situaci? Byl by na straně „evropských hodnot“ nebo na straně „dezolátů“? Není od věci navštívit místa, kde dlouhá léta bydlel – a zamyslet se.

20.3.2023 v 10:05 | Karma článku: 28.31 | Přečteno: 498 | Diskuse

David Gruber

Proč jsme nejbohatším státem na světě?

A proč česká starobní penze po nedávném zvýšení přesáhla tři sta tisíc měsíčně? Při průměrné mzdě hodně přes půl milionu měsíčně? Proč u nás žadoní Němci z Bavorska, aby mohli dělat pomocné práce v našich domácnostech?

6.3.2023 v 17:20 | Karma článku: 27.64 | Přečteno: 298 |

David Gruber

Pane Jurečko – hlídáte si dostatečné rozevírání nůžek v příjmech penzistů?

Nedávno jsem se z médií dozvěděl, že další nivelizace starobních penzí je podle ministra Jurečky „spravedlivější“. Myslím, že nic nemůže být více vzdáleno pravdě.

14.2.2023 v 10:42 | Karma článku: 33.21 | Přečteno: 1084 |

David Gruber

Jaký člověk by měl být optimálním prezidentem naší země?

Často mám pocit, že ti, co se reálně hlásí za kandidáty, to dělají z důvodu kariéry a tak trochu i z touhy po životě v přepychu. Aby si pohladili své ego. Jakého člověka by však ve svém čele měl chtít obecný lid?

12.1.2023 v 13:39 | Karma článku: 22.03 | Přečteno: 497 |

Další články z rubriky Ostatní

Milan Šupa

Čerpejme sílu ke vzestupu z prožití reality Ducha

Myslím, tedy jsem! Tato slova jsou lež! Jsou omylem! Kdo je akceptuje, sází na falešnou kartu a promrhává svůj život. Ztotožňování vlastní jsoucnosti s rozumem a myslí je tou největší tragédií, která nás může postihnout.

28.3.2024 v 16:13 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 5 | Diskuse

Jiří Herblich

Slovo, které radí člověku je Božské tím, že chápe princip Božství

Kdo najde slovo své jako Božské tím, že uvěří. Ten najde slovo společné jako svoje a bude to slovo Boha v člověku.

28.3.2024 v 6:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 22 | Diskuse

Yngvar Brenna

Jakou chcete budovat společnost aneb pryč s Velikonocemi

Skutečně je to něco, za co máte utrácet peníze i čas a úsilí, abyste ty dopady potírali, či alespoň pokoušeli, byť zcela marně, zmírnit? Přece jde o to, jakou chcete budovat společnost.

28.3.2024 v 1:56 | Karma článku: 14.24 | Přečteno: 264 |

Jan Andrle

Nový oblek

Jak slíbil, tak udělal. Sliby se mají plnit, že. A já to stihnu nejen do vánoc, ale dokonce do velikonoc. Tady to je, přátelé blogeřníci.

27.3.2024 v 22:17 | Karma článku: 18.67 | Přečteno: 452 | Diskuse

Olča Vodová

zdánlivě zadarmo

(svoje slunce si musíme najít sami, pokud ho nemůžeme najít, hledejme ho v sobě...,svoje slunce si musíme najít sami, pokud ho nemůžeme najít, hledejme ho v sobě...)

27.3.2024 v 21:18 | Karma článku: 5.14 | Přečteno: 111 | Diskuse
Počet článků 332 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2312

Zakladatel oboru "techniky duševní práce" neboli "beneopedie"(1984), který zahrnuje mj. všechny soft skills vyšší generace a témata rozvoje osobnosti. Zakladatel profese nezávislého lektora, konzultanta, kouče v naší zemi (1986). Autor více než 55 klasických papírových knih, jichž se jen na českém a slovenském trhu prodalo přes milion a sto tisíc výtisků. Autor a moderátor čtyř televizních vzdělávacích seriálů. Autor řady e-knih a audioknih.

viz též www.gruber.cz

 

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...