Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Správná škola pro 21. století

Hodně blogerů a hodně článků kritizuje to, co se musí učit naše děti. Oprávněně. Je spousta věcí, kterých by se měly učit méně až vůbec, a spousta věcí nebo spíše činností, kterých více až hodně. A s nimi by se to mohli v pohodě při zaměstnání doučit i dospělí, protože ani ti to mnohdy neumějí.

Do své dnešní úvahy jsem jako inspiraci zahrnul  zároveň i řadu článků o významu matematiky, o tom, zda z ní maturovat a kolik druhů těch maturit že má být… I tyto články včetně diskusí považuji za podnětné.

To, co jsem na výuce změnil, bych zde shrnul do pouhých tří bodů.

 

Bod 1 mé školy:

Méně biflovat.

Pravda, v dobách Marie Terezie mohl mít biflovací systém své opodstatnění. Jenže ta doba už pominula. Biflování zůstalo – na základní škole hodně, na střední škole více, na vysoké škole nejvíce.

 

Dva otřesné příklady:

Otřesný příklad 1: Za svou kariéru jsem učil (a stále poměrně často učím) mj. stovky lékařů a mediků. Zpočátku, v 80. letech, jsem myslíval, že student vyššího ročníku a hotový lékař ví daleko více než běžný občan nejen o anatomii, ale též o fyziologii člověka včetně jeho psychických procesů. Včetně tak podstatného psychického procesu a jevu jako je PAMĚŤ.  V mých kurzech hraje poučení a praktický nácvik paměťových dovedností roli klíčovou. Když došlo v počátečních letech mého působení na příslušnou kapitolu o paměti a přede mnou seděli samí medici z vyšších ročníků nebo hotoví lékaři, navrhoval jsem, že to zestručním nebo úplně vynechám.  Volali NÉÉÉÉ, stejně naléhavě jako jindy matematici, ekonomové, ajťáci, umělci, architekti, politici, filologové, tlumočníci, přírodovědci nebo ženy v domácnosti. Že prý v předmětu fyziologie toho probrali o paměti hodně, ale samé výčty.

-           Jak se liší paměť dlouhodobá a krátkodobá , ptal jsem se jich.

-           To nevíme, jen u zkoušky musíme papouškovat ten výčet. A aby nás nedusili málo, tak do výčtu ještě přidávají paměť střednědobou.

-          A studuje, studovalo se vám po zkoušce z fyziologie lépe? Uplatnili jste něco z nabytých vědomostí v praxi, pro svůj diplom, pro atestace?

-          Studovalo se nám stejně. A jen proto, že jsme se sami metodou pokus-omyl na konci páťáku konečně dobře naučili, čeho se bát a čeho ne, tak z posledního šestého ročníku už téměř nikdo z nás nepropadl…

Takovéto biflování nevyhnutelně vede k efektu „nalej-vylej“. Nalít před zkouškou co nejvíce z toho nereálného maxima do hlavy a modlit se, aby člověk nedostal otázku z toho, co neví. A pokud to obří množství dat člověk po zkoušce nepoužívá neustále osm hodin denně, tak se to kvapem z paměti vytrácí. Nejvíce v průběhu prvních 24 hodin po zkoušce – téměř polovina faktů. Je to vpravdě ekonomický horor vztahu námahy a výsledku v oblasti ekonomie učení!

Efekt „nalej-vylej“ způsobil, že jsem všem žákům-medikům i všem žákům-lékařům (kromě specialistů oftalmologů) odříkával a odříkávám  v plné verzi celou kapitolu o stavbě lidského  oka a jeho funkci při čtení. (Mám na to vystudovánu skvělou soukromou „miniuniverzitu“ profesora Milana Izáka z Banské Bystrice, jednoho z nejlepších evropských očních chirurgů  - ale to je jiná kapitola.) „Probírejte, pane inženýre, o stavbě a funkci oka všechno,“ volávali na mně medici i MUDři na fakultách a v nemocnicích od Chebu po Košice,, „my jsme to probírali před lety a už zapomněli.“

 

Otřesný příklad 2:

 Moje prima žačka, říkejme jí třeba Kateřina, skvěle učí angličtině učitelky prvého stupně základních škol (aby ony jí mohly učit děti). Nepomohly jí však skvělé praktické výsledky, superlativní ohlasy a patřičné cambridgeské zkoušky. Aby její výuka mohla být takzvaně „akreditovaná“, tj. aby účast mohla být jejím žačkám-učitelkám ZŠ proplacena, musela Kateřina absolvovat na angličtinu ještě celou klasickou českou vysokou školu. Absolvovala. Pro svou úžasnou výukovou praxi si z ní vzala nemnoho. Nicméně, aby udělala závěrečnou státnici, musela si – cituji její slova – zpaměti našprtat více než sedm set (700) autorů z anglicky  mluvících zemí (spisovatelů, básníků, dramatiků, malířů, sochařů apod.) a k nim více než patnáct set (1500) jejich děl. Jen přiřadit ke správnému jménu mechanicky správnou množinku děl. A umět to na požádání zkoušejících jednou - poprvé a naposledy v životě - odpapouškovat. Jinak by nebyla státnice, nebyla by akreditace, nebyla by práce. To je středověk, co!

 

Závěr k bodu 1: Tak tohleto v mé správné škole NE! Nýbrž – používat vlastní paměť s citem; dobře zvážit, co pod lebku v hotové faktické podobě, co pod lebku ve formě „vědět, kde a jak to najít“ a co ignorovat. Jak se naučit, jak se odnaučit. Široký všeobecný rozhled up-to-date jsem nikdy nezavrhoval; naopak, jsem jeho přítelem, aby se člověk nenechal tak snadno zmanipulovat reklamou a vůbec internetem a nepřeceňoval to, co mu vyhledávače vyplivnou na první stránce.

 

 

Bod 2 mé školy:

Umět profesionálně zacházet s informacemi ve všech fázích jejich koloběhu v psychickém životě jedince – při příjmu, zpracování, uchování, tvořivém rozvíjení během doby uchování… a konečně při výdeji.

 Kupodivu to takto nikdo přede mnou takto systematicky nepojal a významně nepublikoval.

Už při příjmu informací se obyvatelstvo, vzděláno oficiálním školstvím,  pohybuje ke svému cíli způsobem „tři kroky vpřed, dva kroky vzad“. Naučit se tyto dva kroky vzad prostě nedělat jde překvapivě hladce a za krátký čas. Nejvíce informací se přijímá z textů očima, takže racionální čtení včetně efektivního studia zde hrálo roli klíčovou. Umění orientovat se v textu, odlišit podstatu od balastu. A další dovednosti, o nichž se už za naše daně popsaly tuny papíru ve smyslu „že by se mělo…“. Ale šlo též o kvalitnější vnímání řeči těla a vyvážené porozumění bez podceňování a bez přeceňování. Šlo o vnímání čehokoliv viděného, slyšeného, popřípadě přijatého ostatními  lidskými smysly.

Pak zde bylo zpracování, uchování, rozvinutí informací – tedy fenomény jako koncentrace, paměť, kreativita, osobní informační systém, hospodaření  s časem. Správné logické myšlení. Zdravý selský rozum dovedený k dokonalosti.

A nakonec byl výdej. Ten je v duševní práci buď písemný nebo ústní. Šlo o schopnosti a dovednosti „jak dobře psát“, „jak dobře mluvit, komunikovat, jednat“ – a to v jakékoliv komunikační situaci z těch mnoha set, které mohou člověka potkat v práci i mimo ni.

 

 

 Bod 3 mé školy:

Propojit humanitní vědy s matematikou. A to tak těsně, jak se to doposud ani zdaleka nedělalo.

Využít obrovské devízy matematiky – možnosti ZOBECNĚNÍ – právě pro duševní práci. NEučit se dnes kousek, zítra kousek, pozítří další kousíček, za dva měsíce šedesátý kousíček, za rok třístý kousíček – ale díky propojení  s matematikou všechno najednou. Dnes všechno najednou. Stihnout probrat stovky těch "kousíčků" za dobu, za kterou se doposud stíhal jeden nebo dva ty "kousíčky". A stejně kvalitně. Jde to úžasně - díky průniku matematiky do humanitních věd, díky psychovzorcům neboli multimetodám.

A to šlo tak dobře, že po prvních čtyřech letních kurzech této mé školy, přístupných nejširší veřejnosti, se na další ročník už na ni stály fronty přes noc. Vybudoval jsem bez jediného placeného inzerátu velikou celostátní poptávku.

A pak už je to spíše smutné – tato poptávka mi byla s ohavností padesátých let minulého století postupně, zejména po roce 2000, znárodněna („poptávka přece patří všem, kdekdo se na ní může přiživit nabídkou“). A moje škola byla zároveň nekvalitními napodobeninami znehodnocena. (Jako když ve vyladěných Baťových továrnách zavládla po roce 1948 „kvetoucí zahrada socialismu“.) Doslova nebo s malými kosmetickými úpravami byly vzdělávací služby vnějškově napodobeny tisíci takzvaných „lektorů“ nebo „koučů“ rozvoje osobnosti. Samozřejmě je mezi nimi řada výborných, kterých si vážím. Ale mnozí pod populárním grubrovským názvem obsah té výuky tak „pohnojili“, že celkově prestiž vzdělávacích  služeb tohoto typu v povědomí veřejnosti postupně citelně poklesla. Ale to je také na jiné články.

Podstatné je, že škola s těmito třemi body funguje dále. Brzy načnu čtvrté desetiletí její existence, jezdím stále po celé zemi, detaily jsem za tu dobu hodně vypiloval – a děkuji všem chytrým absolventům, kteří mi k tomu vypilování svou rozumnou zpětnou vazbou pomohli.

Tak až se zase objeví zde na blogu nebo i jinde stesky, jak to je v tom klasickém školství špatné, připomeňte si, že to dobré školství, kde jsou ony stesky blogerů vyřešeny, funguje. Přes všechny ústrky pohodově a efektivně existuje a funguje ve všech myslitelných formách. Pro dospělé i pro děti do 15 let.

Autor: David Gruber | sobota 28.6.2014 17:25 | karma článku: 15,86 | přečteno: 808x
  • Další články autora

David Gruber

Návštěva u Jana Wericha

Co by asi národní umělec pan Jan říkal na dnešní situaci? Byl by na straně „evropských hodnot“ nebo na straně „dezolátů“? Není od věci navštívit místa, kde dlouhá léta bydlel – a zamyslet se.

20.3.2023 v 10:05 | Karma: 28,31 | Přečteno: 500x | Diskuse| Ostatní

David Gruber

Proč jsme nejbohatším státem na světě?

A proč česká starobní penze po nedávném zvýšení přesáhla tři sta tisíc měsíčně? Při průměrné mzdě hodně přes půl milionu měsíčně? Proč u nás žadoní Němci z Bavorska, aby mohli dělat pomocné práce v našich domácnostech?

6.3.2023 v 17:20 | Karma: 27,64 | Přečteno: 302x

David Gruber

Pane Jurečko – hlídáte si dostatečné rozevírání nůžek v příjmech penzistů?

Nedávno jsem se z médií dozvěděl, že další nivelizace starobních penzí je podle ministra Jurečky „spravedlivější“. Myslím, že nic nemůže být více vzdáleno pravdě.

14.2.2023 v 10:42 | Karma: 33,21 | Přečteno: 1084x | Ostatní

David Gruber

Jaký člověk by měl být optimálním prezidentem naší země?

Často mám pocit, že ti, co se reálně hlásí za kandidáty, to dělají z důvodu kariéry a tak trochu i z touhy po životě v přepychu. Aby si pohladili své ego. Jakého člověka by však ve svém čele měl chtít obecný lid?

12.1.2023 v 13:39 | Karma: 22,03 | Přečteno: 497x | Ostatní

David Gruber

Jedno je jisté – rok 2023 bude rokem manipulací, urážek a sprostoty

V těchto dnech se to jen hemží předpověďmi, jaký bude nastávající rok 2023. V moři nejistot, co z toho a do jaké míry se splní, mám já jednu jistotu. Ta je vyjádřena titulkem tohoto článku.

3.1.2023 v 12:27 | Karma: 31,38 | Přečteno: 815x | Ostatní
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Rozepře o důchodové reformě i ústavní žaloby. Mluví stínová vláda hnutí ANO

25. dubna 2024  10:15,  aktualizováno  10:43

Přímý přenos V atriu Poslanecké sněmovny probíhá tisková konference stínové vlády hnutí ANO. Poslanci mluví...

Šéf sněmovny Johnson přišel na univerzitu podpořit Židy, dav na něj bučel

25. dubna 2024  10:41

Studenti newyorské Kolumbijské univerzity ve středu pokřikovali a bučeli na předsedu Sněmovny...

Opilé policisty, kteří napadli dívku před nočním barem, inspekce obvinila

25. dubna 2024  10:35

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila policistu a policistku, kteří napadali v...

Party na veřejných záchodech. Vandalové si přinesli televize, okna zakryli dveřmi

25. dubna 2024  10:34

Veřejné toalety u náměstí 1. máje a Malé ulice v Mimoni se staly místem bujarého setkání. Účastníci...

  • Počet článků 332
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2334x
Zakladatel oboru "techniky duševní práce" neboli "beneopedie"(1984), který zahrnuje mj. všechny soft skills vyšší generace a témata rozvoje osobnosti. Zakladatel profese nezávislého lektora, konzultanta, kouče v naší zemi (1986). Autor více než 55 klasických papírových knih, jichž se jen na českém a slovenském trhu prodalo přes milion a sto tisíc výtisků. Autor a moderátor čtyř televizních vzdělávacích seriálů. Autor řady e-knih a audioknih.

viz též www.gruber.cz

 

Seznam rubrik