Angličtina – devadesát hodin učení místo šesti let? Jak?

30. 09. 2014 12:53:33
I pro rychlé a poctivé ovládnutí angličtiny platí životní krédo člověka, kterého já stejně jako většina běžných lidí nikdy nepřestanu obdivovat. Heslo hokejisty Ivana Hlinky: „Co bolí, to sílí“. Právě s respektem k tomuto heslu dokáže každý běžný student angličtiny něco, co by dříve považoval za malý zázrak.

Pro chronické začátečníky v angličtině, které toto jejich opakované ztroskotávání trápí – a kterých jsou pořád v naší zemi statisíce – nemám bohužel žádnou kouzelnou informaci o nějakém novém norimberském trychtýři. Ani našimi médii zbožňovaní a často uvádění „američtí vědci“, ani vědci žádných jiných zemí ten nalévací norimberský trychtýř neobjevili.

Ovládnutí angličtiny z nuly na úroveň advanced (pokročilý) lze ovšem velmi, velmi podstatně zkrátit a učení hodně zpříjemnit. Zkrátit ten studijní proces, který běžně zabírá šest let při typické frekvenci dvakrát až třikrát týdně po jedné až dvou hodinách v jazykové škole, eventuálně zabírá jeden až dva roky aktivního studijního pobytu v příslušné cizině. Zkrátit jej tedy lze. Ovšem nikoli zkrátit na jeden víkend ani na jeden týden. To jsem si za více než dvacet let vedení expresních angličtiny pro zaneprázdněné lidi ověřil nade vší pochybnost.

Zkrátit jej na půl roku (po čtyřech až šesti hodinách studia týdně) a se zdravou kůží zvládnout i při náročném zaměstnání však lze. Výhodu to má i tu, že v životě člověka se půlrok bez nějakých větších otřesů a stresů (typu stěhování, změna zaměstnání, nemoc, narození nebo úmrtí v rodině, delší konflikt apod.) najde desetkrát snadněji než třeba pětileté období bez takovýchto otřesů. Pětileté období v kuse bez vážnějších životních stresů, námah či rozptýlení je téměř nemožné zažít – a takovýto vynořivší se rušivý jev spolehlivě a nezadržitelně spolu s ochabnutím počátečního nadšení zabíjejí proces započatého studia angličtiny.

Co je třeba ke zkrácení, zpříjemnění a hlavně k dotažení studijního procesu do úspěšného konce dělat? Je o tom celá kniha s více než sto tisíci prodaných výtisků. Telegraficky toto:

- Respektovat poznatky psychologie učení, zejména z oblasti paměti, koncentrace, zvládání prokrastinace, ošetření únavy apod.

- Začlenění matematického myšlení, které například umí udělat z „hrozných“ čtyřiadvaceti anglických slovesných časů tři dobře pochopitelné – minulý, přítomný a budoucí – a ty pak jen s trochou matematické logiky modifikovat. Běžným angličtinářům – při vší úctě k nim – se většinou do matematiky moc nechce, matematickou olympiádu dělával jen velmi málokterý z nich. (Zase ovšem znají lépe než matematici řadu dalších užitečných jazykových záležitostí.)

- Začlenění kybernetického myšlení. Kdo si uvědomí zákonitosti přechodu informace od zdroje k příjemci, nutnost přenosu určitého počtu bitů a nutnost zabránění šumu, toho už nebude děsit, že (a proč, z jakého důvodu) angličtí rodilí mluvčí ta strašně „melou“, drmolí, nerespektují hranice slov, často jen naznačují koncovky či celá slova. A přesto jeden druhému krásně rozumějí. Základy kybernetiky pomohou spolehlivě našinci, aby té „směsce pazvuků“ rozuměl taky.

- Uvědomění si negativ naší klasické školské soustavy, která preferovala „správnou mlčenlivou pasivitu“ žáka před „chybnou aktivitou“. Čech, zejména střední generace, se pak celý život bojí aktivně mluvit, aby probůh neudělal hrubou chybu. A trochu mi to vždy v kurzech trvá, abych českého žáka převedl do psychologického režimu „na svou chybu se těšit coby na příležitost k růstu“.

- Velkou paseku dělá katastrofální neznalost našich lidí v oblasti přechodu z krátkodobé do dlouhodobé paměti. Když v klasickém pomalém kurzu angličtiny žák poprvé s pomocí učitele a spolužáků řekne danou větu správně, jeho snaha končí, on si oddechne a poté je vyvolán a „trápen“ jiný spolužák. Ve správném kurzu prvním správným vyslovením věty celý proces začíná, tam by měl ihned nastoupit dostatečný počet dalších opakování.

- Opakování se má dít formou zvanou „rychlostní Kriváň“, podle obrysu kultovní slovenské hory. Postupným pozvolným zrychlováním do maxima a pak náhlým relativním zpomalením jedné a téže promluvy. Opět není nejmenší problém to pochopit pro toho, kdo zná multimetodu „psychická teorie relativity“. Já opravdu nemůžu za to, že se tomu dosud v našich běžných školách neučí, i když dávám našemu školství už třicet let možnost to do osnov zavést. Někdy s chutí zveřejním, s jakou povýšenou arogancí se příslušné oficiální orgány chovají k mým návrhům, které už dávno mohly hodně pomoci a ulevit statisícům lidí...

Dalo by se ještě dlouho pokračovat. Avšak, v neposlední řadě (= last but not least) zde zbývá ono pravidlo Ivana Hlinky. Aby se z šesti let studia stalo cca devadesát hodin se stejným nebo lepším výsledkem, k tomu musí každá minuta učení studujícího namáhat, nejednou až na horní mez toho, co snese. Musí bolet – jen tak totiž sílí a učí. Možná slovo „bolet“ není to správné. Ono to totiž bolí krásně. Tak jako bolí sportovce posilování s činkami, různé běhy do kopce a jiná „muka“, o kterých však ten sportovec ví, že právě a jedině toto jej přivede k mistrovskému titulu nebo olympijské medaili. Hlinkovo pravidlo nazírané z druhé strany totiž zní: „Co nebolí, to nesílí.“

A v tom je to celé. Příliš mnoho našich lidí si za čtyřicet let totality zvyklo na práci stylem „klídek, pohodlíčko, nestrhám se“. Nebo ještě hůře „nějak už tu svoji pracovní povinnost oj.bu“. Angličtina prostě docela pravidelně vyžaduje taktiku stylem „raději padnu vyčerpáním, než bych nedokončil dnešní naplánované studium, počet zvládnutých slovíček, frází, gramatických pravidel apod.“ Mnozí však bohužel umíněně trvají na představě angličtiny "vždy zcela bez bolesti“, na představě angličtiny "neustále mne, učiteli, bav". Leckdy to opravdu bez bolesti a při úžasné zábavě jde, ale vždy ne.

V tom je to celé. Bez práce nejsou koláče. Ale s tvrdou nadšenou promyšlenou prací koláče jsou – a jak sladké!

Autor: David Gruber | úterý 30.9.2014 12:53 | karma článku: 21.35 | přečteno: 2904x

Další články blogera

David Gruber

Návštěva u Jana Wericha

Co by asi národní umělec pan Jan říkal na dnešní situaci? Byl by na straně „evropských hodnot“ nebo na straně „dezolátů“? Není od věci navštívit místa, kde dlouhá léta bydlel – a zamyslet se.

20.3.2023 v 10:05 | Karma článku: 28.31 | Přečteno: 498 | Diskuse

David Gruber

Proč jsme nejbohatším státem na světě?

A proč česká starobní penze po nedávném zvýšení přesáhla tři sta tisíc měsíčně? Při průměrné mzdě hodně přes půl milionu měsíčně? Proč u nás žadoní Němci z Bavorska, aby mohli dělat pomocné práce v našich domácnostech?

6.3.2023 v 17:20 | Karma článku: 27.64 | Přečteno: 298 |

David Gruber

Pane Jurečko – hlídáte si dostatečné rozevírání nůžek v příjmech penzistů?

Nedávno jsem se z médií dozvěděl, že další nivelizace starobních penzí je podle ministra Jurečky „spravedlivější“. Myslím, že nic nemůže být více vzdáleno pravdě.

14.2.2023 v 10:42 | Karma článku: 33.21 | Přečteno: 1084 |

David Gruber

Jaký člověk by měl být optimálním prezidentem naší země?

Často mám pocit, že ti, co se reálně hlásí za kandidáty, to dělají z důvodu kariéry a tak trochu i z touhy po životě v přepychu. Aby si pohladili své ego. Jakého člověka by však ve svém čele měl chtít obecný lid?

12.1.2023 v 13:39 | Karma článku: 22.03 | Přečteno: 497 |

Další články z rubriky Ostatní

Horst Anton Haslbauer

Trojlístek a rodí se Ruksak

Pomalu jsme s Harrym k sobě nalézali cestu. Zjistili jsme, že vysíláme na stejných vlnách a na ty samé vlny byl naladěn i Mirek Picka. Začali jsme hledat jeden druhého, i když povahové vlastnosti jsme zcela totožné neměli.

29.3.2024 v 16:36 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 2 | Diskuse

Ladislav Jakl

Dělají z nás ženy! Nebo jen hlupáky?

Jsme všichni obětmi tajemného spikleneckého experimentu, kdy pomocí přísad do potravin globální vládci nadělají z chlapů zženštilé hermafrodity, neschopné plodit děti?

28.3.2024 v 18:55 | Karma článku: 30.40 | Přečteno: 628 | Diskuse

Milan Šupa

Čerpejme sílu ke vzestupu z prožití reality Ducha

Myslím, tedy jsem! Tato slova jsou lež! Jsou omylem! Kdo je akceptuje, sází na falešnou kartu a promrhává svůj život. Ztotožňování vlastní jsoucnosti s rozumem a myslí je tou největší tragédií, která nás může postihnout.

28.3.2024 v 16:13 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 53 | Diskuse

Jiří Herblich

Slovo, které radí člověku je Božské tím, že chápe princip Božství

Kdo najde slovo své jako Božské tím, že uvěří. Ten najde slovo společné jako svoje a bude to slovo Boha v člověku.

28.3.2024 v 6:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 25 | Diskuse

Yngvar Brenna

Jakou chcete budovat společnost aneb pryč s Velikonocemi

Skutečně je to něco, za co máte utrácet peníze i čas a úsilí, abyste ty dopady potírali, či alespoň pokoušeli, byť zcela marně, zmírnit? Přece jde o to, jakou chcete budovat společnost.

28.3.2024 v 1:56 | Karma článku: 15.67 | Přečteno: 304 |
Počet článků 332 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2312

Zakladatel oboru "techniky duševní práce" neboli "beneopedie"(1984), který zahrnuje mj. všechny soft skills vyšší generace a témata rozvoje osobnosti. Zakladatel profese nezávislého lektora, konzultanta, kouče v naší zemi (1986). Autor více než 55 klasických papírových knih, jichž se jen na českém a slovenském trhu prodalo přes milion a sto tisíc výtisků. Autor a moderátor čtyř televizních vzdělávacích seriálů. Autor řady e-knih a audioknih.

viz též www.gruber.cz

 

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...