Úterý 25. února 2020, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 25. února 2020 Liliana

Princip „P – PP – NP“

21. 08. 2012 11:32:23
Aneb: Průměrní zneužívají podprůměrných, aby tím škodili slušným nadprůměrným. V horším případě chtějí ti průměrní nadprůměrné přímo likvidovat.

Tento princip komunikace a jednání, který jsem si pro sebe označil „P – PP – NP“, nejspíše stojí za akcemi politického, společenského, veřejného i soukromého života kolem nás, které vypadají hloupě, nelogicky, uhozeně, praštěně – přičemž zatím vším není cítit ani ta příslovečná racionálně zločinná snaha nějaké kliky nebo gangu. Prostě – čistá hloupost bez jakéhokoliv účelu, kterou jsem dosud považoval tak trochu za záhadu. „Cui bono?“ ptal jsem se sám sebe marně.

Princip P – PP – NP by tu záhadu docela osvětloval.

Ale začněme od začátku.

Kdo je průměrný člověk, to si každý z nás jistě dovede představit. Průměrný schopnostmi (= odborně), průměrný morálkou (= lidsky). Průměrný člověk jako takový ještě není automaticky člověkem zlým, jehož by bylo třeba potlačovat, trestat.

Daleko horší než člověk obecně průměrný je průměrný rovnostář. Tedy člověk schopnostmi nebo morálkou v průměru, který se chce mít stejně dobře jako ten nadprůměrný.

V normálním světě platí: Za odbornost jsou peníze, za morálku úcta ve společnosti. Za nadprůměrnou míru odbornosti a morálky nadprůměrné peníze a nadprůměrná úcta. Úcta měřená nejen důvěryhodností, předností na cokoliv nedostatkového, ale v nejlepších státech dnes už samozřejmě také čím dál více i penězi. Soudce v dnešním civilizovaném státě věří ve sporu jednomu člověku nadprůměrně morálnímu více než deseti morálně průměrným. V dnešním civilizovaném státě je na tom (díky péči tohoto státu) jeden morálně nadprůměrný (hrdina odboje, whistleblower, zachránce života apod.) i finančně tak dobře, že si dříve koupí druhý nový mercedes než morálně průměrný první ojetou fabii.

O co však aktivně usiluje průměrný rovnostář? Aby se měl stejně dobře – co do financí i co do úcty okolí – jako člověk nadprůměrný. Máte-li oproti svému průměrnému sousedovi větší a hezčí dům, hezčího partnera, lepší mobil, cokoliv, křičí ten průměrný, že to chce taky. Průměrný rovnostář se dožaduje, aby jeho svědectví u soudu bylo bráno se stejnou vahou jako svědectví nadprůměrného.

Když tomu tak není, průměrný rovnostář zuří: „Jaká je to spravedlnost, že já lenoch mám mít mnohem méně než někdo, kdo dřel od rána do večera?“ „Jak to, že jemu věříte více než mně?“

Zuření samotné však průměrnému rovnostáři nepomůže. Nadprůměrní se obvykle umějí nadprůměrně inteligentně a nadprůměrně účinně bránit. Mají nadprůměrně sofistikované argumenty, průměrný rovnostář jim ve férové diskusi nestačí; prohrává.

A tak živočich zvaný průměrný rovnostář vymyslel ve vývoji lidské společnosti na svého nadprůměrného bližního onačejší fintu: Zneužije ty více a nejvíce podprůměrné. Odborně i morálně. Bude ty podprůměrné nespravedlivě podporovat. Názvy těch podpor jsou různé: Multikulturalismus, militantní feminismus, ekoterorismus, globálně oteplovací alarmismus, eurohujerství, nadměrná ochrana menšin včetně nemorálních jedinců z řad těch menšin... a řada dalších, které jsem nejmenoval. Nebo které ještě neexistují, ale jistě vzniknou, protože princip P – PP – NP je prostě objektivně fungující. Samozřejmě nemám na mysli všechny ty –ismy v přiměřené intenzitě, ale v nadměrné, nepřiměřené, překračující míru zdravého rozumu – jak jsme toho čím dál více svědky kolem nás. Prostě - nadměrná podpora těch a toho, kteří a co si ji v takové míře nezaslouží.

Někdy se té komunikaci a jednání, která usiluje o nepřiměřeně velká finanční i morální práva podprůměrných, říká „ďáblův advokát“: Vrah má právo na topení ve své cele v lednu, znásilňovač má právo na jídlo několikrát denně... Budiž, svou logiku to má. Ale jen za okolností, že i ten nejchudší ne-vrah a ne-znásilňovač v dané společnosti se mají nesrovnatelně lépe a mohou vyjet třikrát za zimu na dovolenou do Egypta. Pokud slušní vyjet nemohou, je třeba férového přístupu – tedy „podprůměrný se musí mít desetkrát hůře než slušný průměrný a stokrát hůře než ten nadprůměrný“. Žádný teplý oběd pro pachatele trestného činu, když každý ne-pachatel si nemůže dovolit letět do Egypta!

Nelogická, nespravedlivá podpora podprůměrných je tím, čím průměrní jedině mohou dostat do kolen jinak neprůstřelné nadprůměrné. Nadprůměrný člověk, tj. člověk inteligentní, uvažující v souvislostech a delším časovém horizontu, začne proti té nespravedlnosti protestovat. Čím je ten nadprůměrný chytřejší a mravnější, tím aktivněji a vehementněji protestuje. A zde už číhá zlý průměrný rovnostář, aby řval: „Protesty jsou nezákonné, potrestejte protestujícího, zničte protestujícího.“

Taktika průměrného rovnostáře na zničení těch, kteří jej převyšují, je právě tato. Učinit na tom světě nějakou do nebe volající nespravedlnost, vyvolat tím oprávněné aktivní rozhořčení a odpor nadprůměrného – a pak jej pomocí pokřivených zákonů nebo pomocí necivilizované hrubé přesily za to rozhořčení trestat.

„Já průměrný úředník (šéf, kdokoliv) budu hájit nějaký nesmysl, budu hájit nadměrná práva a požitky podprůměrných. Ti, co mne přesahují, začnou proti tomu protestovat. Za ty protesty je zničím, už mi nebudou konkurovat – a uhájím si své teplé místečko, korýtko, příliv státních dotací... cokoliv. Budu se mít stejně jako všichni lepší, hosana, jak je ten komunismus krásný, ať už se nazývá jakkoliv!“

Jen takto může člověk, kterému chcípla koza, dosáhnout toho, aby jeho lepšímu sousedovi chcípla také. Toto je slabé místo aktivních chytrých a slušných lidí v obraně proti průměrným rovnostářům.

Průměrný rovnostář onen princip P – PP – NP někdy zná, ale většinou ne. Je přece průměrný. Avšak – i když jej nezná, tak jej, zdá se, tak nějak zvířecky tuší. Empiricky tuší s pomocí principu pokus-omyl. A to jeho tušení a ta zkušenost jej ponoukají a) vyrobit nějakou primární nespravedlnost, b) vyvolat tím přirozenou obranu nadprůměrných a c) za tu obranu je pokrytecky alibisticky trestat.

Zde můžeme hledat psychologické vysvětlení mnohých naprosto uhozených, praštěných zákonných opatření, vyhlášek, pravidel komunikace ve státě, kraji, obci, instituci, firmě. Stav uhozenosti a praštěnosti vyvolá na prvním místě kritiku a odpor těch nejchytřejších a nejmravnějších; tedy těch, kteří závistivému průměrnému rovnostáři nejvíce překážejí v životě, v jeho rovnostářských touhách.

„A co mne přesahuje, to musím utít, zničit,“ myslí si průměrný rovnostář.

Podle toho, kolik prostoru mají průměrní rovnostáři pro své nekalé rejdy, se dá dobře usuzovat na vyspělost určitého státu, na jeho civilizovanost, na potenciál budoucího růstu a prosperity. Čím více prostoru pro rejdy, tím méně civilizovanosti, vyspělosti, potenciálu.

Proč to všechno píšu? Nadprůměrní by se měli semknout a bojovat společně. Mohou se semknout i kolem tohoto principu P – PP – NP. První krok k semknutí je společné poznání principu.

Až vás, milí chytří, slušní a aktivní přátelé, opět nadzvedne ze židle nějaká nesmyslnost v našem životě, nějaká nadměrná ochrana podprůměrných, pomyslete si jen krátce:

P – PP – NP

A třeba těmi pouhými pěti písmeny okomentujte ten daný průser. V blogu, v diskusi. A každý už bude vědět, která bije.

Autor: David Gruber | úterý 21.8.2012 11:32 | karma článku: 33.36 | přečteno: 5139x

Další články blogera

David Gruber

Ovládal Jára Cimrman psychovzorce?

Jára Cimrman, podle mnohých největší český génius vůbec, je autorem mnoha dějinných objevů a vynálezů, které změnily svět. Znáte jistě jeho větu: „A co takhle zkusit to bez drátů, pane Marconi?“ Nebo jeho věta k A. P. Čechovovi:

21.2.2020 v 16:57 | Karma článku: 19.62 | Přečteno: 765 | Diskuse

David Gruber

Kdy bude prestiž učitelů zase na výši?

V idylických časech před všemi totalitami hrávali snad v každé obci v hospodě pravidelně spolu karty tři nejváženější osoby: Pan starosta, pan farář a pan učitel místní obecné školy. Proč se pozice pana učitele dnes tolik snížila?

5.2.2020 v 14:41 | Karma článku: 22.32 | Přečteno: 775 | Diskuse

David Gruber

Máte rádi moudré citáty a lidová rčení? Staňte se manažerem stamiliardové firmy

„Líná huba – holé neštěstí!“ To sedí, že? A co takhle „mluviti stříbro – mlčeti zlato“? To také sedí, to také je ono, to také je velká pravda. Ale jak mohou být pravdou vzájemné opaky? Vzájemné protimluvy? Záhada má jasné řešení.

1.2.2020 v 14:48 | Karma článku: 20.65 | Přečteno: 893 | Diskuse

David Gruber

Největší tajemství mužů, jaké kdy ženám svěřili

Zamyslete se nad oceněním boha stvořitele, jenž tvořil první ženu Evu až coby druhou bytost, po Adamovi. A když někdo něco vytváří poprvé, může tápat. Druhý pokus, žena, pak už bývá zdařilejší. Je tedy žena vývojově výše než muž?

22.1.2020 v 12:04 | Karma článku: 27.32 | Přečteno: 1136 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Katerina Kaltsogianni

Jak jsem učila krást

Vyrůstala jsem v chudé emigrantské rodině na rozdíl od mého syna, který vyrůstal v blahobytu. Naprosto nekontrolovatelně jsem nechávala drobné po stole, na okně, na ledničce, prostě téměř všude. Uklízečka z toho byla špatná.

24.2.2020 v 17:31 | Karma článku: 17.32 | Přečteno: 407 | Diskuse

Lukáš Burget

Svět zná novou Miss Germany!

Jako kdyby nebylo dost děsivých zpráv třeba o šíření koronaviru Itálií, informují nás noviny ještě i o nové vítězce Miss Germany. Je jí pětatřicetiletá dívčina, byznysmenka původem z Namibie.

24.2.2020 v 13:30 | Karma článku: 40.68 | Přečteno: 2054 | Diskuse

Jana Marková

Vyhráli jsme cenu o dojnou krávu Evropy. Aneb jak se Vám žije v rozvojové zemi?

HDP roste, politici tleskají. Přesto jsme od dubna 2017 oficiálně v kategorii rozvojových zemí. To znamená, že místo posilování pozic ekonomiky vlastní, pouze radostně poskytujeme levnou pracovní sílu a zázemí ekonomice cizí.

24.2.2020 v 9:11 | Karma článku: 40.79 | Přečteno: 2479 | Diskuse

Ladislav Jílek

Prosím za babičky a za vnoučata taky

Slyšel jsem starší paní, jak si stýskala. Má dva syny a měla i čtyři vnoučata. Oba synové se rozvedli, a tím přišla o vnoučata.

23.2.2020 v 20:05 | Karma článku: 27.64 | Přečteno: 863 | Diskuse

Jan Pražák

Zrzavej kazič potěšení

Dnes vám chci povykládat, jak jsme my tři chlapi, teda já zrzavej kocour s půlkou ocasu, adoptovanej jezevčík Ferda a náš dvounožec profesí záchranář, málem přišli o střechu nad hlavou.

23.2.2020 v 17:03 | Karma článku: 28.38 | Přečteno: 1159 | Diskuse
Počet článků 282 Celková karma 27.62 Průměrná čtenost 2407

Zakladatel oboru "techniky duševní práce" neboli "beneopedie"(1984), který zahrnuje mj. všechny soft skills vyšší generace a témata rozvoje osobnosti. Zakladatel profese nezávislého lektora, konzultanta, kouče v naší zemi (1986). Autor více než 55 klasických papírových knih, jichž se jen na českém a slovenském trhu prodalo přes milion a sto tisíc výtisků. Autor a moderátor čtyř televizních vzdělávacích seriálů. Autor řady e-knih a audioknih.

viz též www.gruber.cz

 

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

PRVNÍ DOJMY: Co až tvé nahé fotky uvidí mamka? I herečky V síti pláčou

Vít Klusák zažívá věk zralosti. Zatímco v debutu Český sen ubližovala mystifikace neškodným zástupům toužícím po...

Hospody, kolo a památky. Orlando Bloom si v Česku užívá se psem i snoubenkou

Orlando Bloom (43) natáčí v české metropoli seriál Carnival Row. Kromě herectví se tu nejčastěji věnuje svému psovi,...