Ovčáček versus Witowská v ČT24 – z hlediska řečnických triků

19. 11. 2015 12:45:09
Včera tradičně v čase před hlavními zprávami probíhal ostrý rozhovor redaktorky Světlany Witowské a prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka. Zkusme prokouknout, co se tam dělo...

Týkal se zejména prezidentova projevu na Albertově dne 17. listopadu 2015 a reakcí na něj.

Množství postřehů a myšlenek, množství souvislostí do minulosti i odhadů do budoucnosti, které při sledování rozhovoru táhnou hlavou vnímavému myslícímu divákovi - to by ve svém celku vydalo na tlustou knihu. Já se zde omezím na nepatrný výsek; na to, co se dá zařadit pod některý konkrétní ze soustavy jednadvaceti řečnických triků (a obrany proti nim), tak jak to veřejnost ode mne již mnoho let zná.

Celý rozhovor najdete na http://www.ceskatelevize.cz/porady/10095426857-interview-ct24/215411058041118. Já budu u komentářů k jednotlivým promluvám toho či onoho účastníka rozhovoru uvádět konkrétní časy v minutách a sekundách, tak jak mi je ukazoval progress bar neboli dolní časová lišta. Berte tyto časy přibližně, s pár sekundami plus minus. Ani promluvy aktérů zde neuvádím úplně písmeno po písmenu, ale jen s vystižením smyslu.

Označení aktérů: Světlana Witowská - SW, Jiří ovčáček - JO.

1:25 SW: Nevyhnul se prezident setkání s kritiky? Nebylo to schválně? (Tím vyústila informace redaktorky o tom, že Miloš Zeman toho dne nešel např. na Národní třídu.)

To je typický trik č. 17 (Zlatá kniha komunikace, dále ZKK, s. 161), nazvaný „kladení otázek“. Samozřejmě, ne každá otázka je řečnickým trikem. Popis triku 17 má na mysli takové ty „otázky-neotázky“, tedy věty sice zakončené otazníkem, které jsou však myšleny jako vesmírně skálopevná jistota, jako jistojisté tvrzení, kterému by autor/ka výroku nejraději přisoudila tři vykřičníky: Zeman se vyhnul setkání s kritiky, udělal to, mizera jeden, schválně, a já to vím a vím, je to samolibý zbabělec – a já ho nemám ráda. Tím se trik č. 17 mixuje s trikem č. 2 „Tvrdit“ (ZKK s. 151), dokonce s jeho tvrdší variantou „hodnotit“.

Jiří Ovčáček se bránil správně – poukazem na řadu jiných akcí, kdy se prezident Zeman kriticky smýšlejícím i kriticky se projevujícím občanům rozhodně nevyhýbá.

2:30 SW: Pořadatelé akce mají fotku Zemana na své pozvánce. To bylo s jeho souhlasem?

Opět trik č. 17. Je za tím výrok: Když je tam fotka Zemana bez jeho souhlasu, tak je to v nepořádku, snad i nelegální, takže ti pořadatelé jsou fuj a nikdo by je neměl mít rád.

Nechci zde dopodrobna rozebírat právní problematiku fotografování a vyobrazování lidí na veřejnosti. Jistě nelze Zemana bez jeho vědomí a souhlasu zobrazit třeba v reklamě na tlačenku. Ale plakát zvoucí na shromáždění nebylo žádné obchodní sdělení. To by to dopadlo, kdyby každý demonstrant nesoucí na transparentu fotku nebo obraz či karikaturu nějaké žijící veřejné osobnosti musel mít od dotyčného předem smluvní souhlas...

3:03 JO: „...atmosféra byla teďkom úplně jiná...“

Neodpustím si učitelské hnidopišství. Kdo jiný by už měl v televizi mluvit spisovně než mluvčí hlavy státu? Když to mluvčího psychicky nutí vyjádřit toto příslovce času dvouslabičně, máme ještě slovo „nyní“. Svým studentům volitelného předmětu „rétorika pro tiskové mluvčí“ na VŠE bych takové to „teďka“, „teďkom“ určitě neodpustil. Neopouštím je ani jedné známé univerzitní profesorce, která je veřejně v mainstreamových médiích použila vícekrát. Pro mne již profesorkou není.

5:48 SW: Policie považuje Blok proti islámu za extrémistickou organizaci, to je pro mne jako pro občana podstatné...

Paní redaktorka vyjadřuje nebetyčnou víru v policii. Vždyť přece, co v právním státě řekne nebo učiní policie, to je svaté... Škoda že Jiří Ovčáček tuto nebetyčnou důvěru v polici poněkud neotloukl o hlavu paní redaktorce někdy kolem osmnácté minuty rozhovoru, když ta „najednou zlá a omylná policie“ nechtěla pustit celou skupinu studentů (včetně exhibicionisty odhalujícího se na tiskovkách vlády) položit kytku k památníčku zrovna v dobu, kdy si tento prostor legálně zamluvila ke své akci jiná skupina lidí. Mohl by ji parafrázovat: Paní redaktorko, policie právního státu rozhodla tam ty lidi nevpustit, to je pro mne jako pro občana podstatné...

Celé je to trik č. 21 „antagonistický rozpor“, ZKK s. 163. Policie je naprosto důvěryhodná, avšak naprosto nedůvěryhodná – jak se to trikařovi hodí.

24:10 SW: Jaké máme právo někoho hnát do války? (Oponuje názoru, že migranti měli raději zůstat doma a bojovat proti islámskému státu.) Jde o trik č. 5, „porušení míry věcí, okolností“, ZKK s. 154. Antiislamisté vytýkají mladým zdravým migrantům snahu schovat se v teplíčku evropských sociálních sítí a nechat ženy, děti, strace ve své vlasti napospas zlu. Vytýkat ovšem ještě neznamená hnát někoho.

Mluvčí prezidenta použil adekvátní protitrik. Zveličení uvedl na pravou míru.

Je toho ještě hodně, sám mám stručných výpisků třikrát více, než jsem zde použil. Samostatnou kapitolou by bylo analyzovat redaktorčinu body language a odhadovat, nakolik se ona sama se svým rozhovorovým postojem ztotožňuje. Kde přesně se reálně nachází její názor a postoj mezi dvěma extrémy: Extrémem A (stoprocentně vnitřně zastávám to, co říkám) a extrémem B ( vůbec tomu nevěřím; bože, co mi to šéfové zase zadali, ale koho chleba jím, toho píseň zpívám). Některá gesta paní Witowské byla dobře čitelná, jiná gesta a mimika zase profesionálně neprůhledná, řekl bych profesionálně pokerová. Toto bych stručně uzavřel dávným úslovím: Do melounů a do žen nevidíš. Upřímně valašsky by se řeklo: Witowská byla, přes svou velikou profesionální zkušenost, místy viditelně nasr..á; ale jestli na Ovčáčka nebo na své šéfy - bůh suď.

A teď si představte, že obyvatelstvo by bylo vzdělané a soustavu řečnických triků i protitriků včetně dalších technik duševní práce znalo, prakticky ovládalo coby součást všeobecného vzdělání. Mnoho chytrých lidí si mnohé domyslí i tak, že jo, rozumíme si... Ale kdyby to znali všichni jako násobilku? Oč jiná by byla naše země? Proč není, nad tím můžete pouvažovat třeba zde.

No – pomalu se naplňují dvě strany textu - kvantitativní mez čtivého blogu. Takže více někdy jindy a někde jinde. Buďte dobré mysli a učte se rozeznávat řečnické triky a bránit se jim.

Autor: David Gruber | čtvrtek 19.11.2015 12:45 | karma článku: 41.01 | přečteno: 8517x

Další články blogera

David Gruber

Důchody zase relativně klesnou

Špatnou zprávu všem českým seniorům a seniorkám vyslala včera Sněmovna. Průměrný důchod od příštího roku v poměru k průměrné hrubé mzdě opět poklesne...

11.7.2019 v 11:32 | Karma článku: 45.87 | Přečteno: 10576 | Diskuse

David Gruber

Povolit či nepovolit alkohol za volantem?

Inspirovala mne dnešní příloha MF DNES. Zhostila se dilematu slušně – jeden názor pro „nepovolit“, tedy nula promile při řízení, druhý názor povolit množství alkoholu v krvi do půl promile. Problém však má jednoznačné řešení.

25.4.2019 v 10:46 | Karma článku: 34.68 | Přečteno: 1498 | Diskuse

David Gruber

Kryl, Palach, Goethe, Karel Čapek – co měli společného?

Nebáli se celou svou prací i životem postavit proti zlu. A protože byli lidmi nejen statečnými, ale i moudrými a přemýšlivými, usilovně hledali tu správnou míru odporu. Posuďte z jejich citátů, které jsou různými slovy o tomtéž:

14.4.2019 v 10:43 | Karma článku: 32.25 | Přečteno: 1529 |

David Gruber

Proč lidé volí tak blbě, jak volí…

Prezidenta/prezidentku státu. Jednotlivé strany a hnutí do národního parlamentu. A proč na podobném psychologickém principu budou i zanedlouho volit do Evropského parlamentu?

4.4.2019 v 11:47 | Karma článku: 38.76 | Přečteno: 4878 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Vilém Ravek

Růžová barva naděje

„Aleno,“ předstoupil před svou v křesle zhroucenou přítelkyni a sundal si brýle.“Nemám právo před tebou skrývat pravdu.“ Ztěžka k němu zvedla hlavu. „Nemohu vyloučit, že jsme snědli muchomůrku hlízovitou.“

15.7.2019 v 23:27 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 38 | Diskuse

Karel Trčálek

Jsem ženatý, ale ženy mě stále sexuálně přitahují

Oženil jsem a čekal, že mne ženy přestanou sexuálně přitahovat. Jenže opak je zjevenou pravdou, přitahují mě snad ještě víc

15.7.2019 v 17:49 | Karma článku: 9.77 | Přečteno: 250 | Diskuse

František Skopal

Kapitalismus bez lidské tváře! Pravda o současné realitě

Ve společnostech, jako je například Asus, Tesco, Shimano, Kes, Plus, LG-Philips, McDonalds a mnoha jiných jsou pracující kontrolováni soukromými strážnými službami.

15.7.2019 v 15:05 | Karma článku: 6.10 | Přečteno: 173 | Diskuse

Jan Pražák

Táto, přijeď, maminka umírá!

Maminka opustila tatínka, když mi bylo pět let. Jednoho dne prohlásila, že se stěhujeme ke strejdovi Milanovi. Sbalila všechny svoje a moje věci, ani mi nedovolila se s tátou rozloučit a odjela se mnou do jiného města.

15.7.2019 v 14:15 | Karma článku: 41.42 | Přečteno: 4469 | Diskuse

Bohumila Truhlářová

Rada všem, kteří sdílejí byt s agresorem: nevěřte mu ani slovo a vykliďte pole

Policie vám nepomůže, je bezzubá. Žena sama se svými nezletilými dětmi musí „vyklidit pole“. Musí pryč z dosahu agresora – a je úplně jedno kam, ale co nejdál; na druhý konec republiky – na penzion, ke známým, kamkoliv.

15.7.2019 v 12:17 | Karma článku: 18.11 | Přečteno: 684 | Diskuse
Počet článků 255 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2465

Zakladatel oboru "techniky duševní práce" neboli "beneopedie"(1984), který zahrnuje mj. všechny soft skills vyšší generace a témata rozvoje osobnosti. Zakladatel profese nezávislého lektora, konzultanta, kouče v naší zemi (1986). Autor více než 55 klasických papírových knih, jichž se jen na českém a slovenském trhu prodalo přes milion a sto tisíc výtisků. Autor a moderátor čtyř televizních vzdělávacích seriálů. Autor řady e-knih a audioknih.

viz též www.gruber.cz

 

Najdete na iDNES.cz