Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidstvo není psychicky připraveno na písemnou diskusi online

15. 11. 2016 12:06:38
Správná diskuse je civilizovaná džentlmenská forma sporu. Na rozdíl od vyjednávání se při ní nemusí dojít k nějakému konkrétnímu výsledku typu uzavření dohody, realizace vzájemného obchodu apod. Při diskusi...

...může, ale nemusí dojít ke sjednocení ani ke sblížení stanovisek. Cílem správné diskuse je kreativní vzájemná inspirace diskutujících, vzájemné myšlenkové obohacení, co největší zlepšení informovanosti, poznání, rozhledu, nadhledu, vhledu a přehledu všech diskutujících.

V historii lidstva drtivou většinu času převažovala ústní, mluvená diskuse. Tisíce let bez technického záznamu hlasových projevů. Posledních asi sto let s možností tohoto záznamu. S možností stále dokonalejší, častější, stále dostupnější širokým masám lidí.

Až doba internetu přinesla nový typ diskuse – písemnou diskusi online, tj. v reálném čase. Dříve nebylo technicky možné, aby pár vteřin po napsání nějaké diskusní věty nebo odstavce mohl znát její obsah kdokoliv na celé planetě – když si jen klikne na správné místo. Nyní to lze – a velmi zhusta a s oblibou se to děje.

Písemná diskuse online má oproti klasické ústní diskusi několik výrazných odlišností, na které lidstvo nebylo připravováno. Ani ve školách ani jinak. Není divu, že leckdo je některými projevy a důsledky této diskuse zaskočen. Podívejme se tedy na ty odlišnosti písemné online diskuse pořádně:

  • Písemná internetová diskuse online výrazně prohloubila anonymitu diskutujících. Při klasické mluvené diskusi z očí do očí vidíme a dobře víme, kdo mluví. Na internetu není trestné, ba je běžné diskutovat pod pseudonymem, nickem. I otevřené jméno a příjmení skýtá internetovému diskutujícímu určitou formu anonymity; nehledě na to, že může být nekontrolovatelně smyšlené. Pocit beztrestnosti a nedohledatelné odpovědnosti za diskusní fauly samozřejmě vyvolává v některých lidech skryté běsy. Ve většině lidí, i v těch na první pohled velmi slušných, je někde v hloubi skrytá touha ubližovat, týrat, vraždit – jen když budou mít jistotu anonymity a beztrestnosti. To už dokázala řada vědeckých psychologických experimentů. To už dokázala řada válečných konfliktů – řádění vojáků, jindy spořádaných synů svých matek nebo otců svých rodin, vůči civilistům na okupovaných územích. To už dokázaly hrůzné činy řady vězeňských dozorců na bezbranných vězních.

Naštěstí ty rozpoutané běsy mají v písemné diskusi online jen psychický charakter. Nelze přes internet fyzicky zfackovat jiného diskutujícího. Nicméně – poslat jiného diskutujícího písemně do hodně neslušných míst, hrubě degradovat jeho vzdělání a jiné vědomosti, silně zlehčit jeho kladné vlastnosti a zveličit ty záporné – to je v té anonymitě a třeba i pod vlastním jménem a příjmením nesmírně lákavé. V některých případech je takováto drsnost naprosto oprávněnou obranou. Ale jsou samozřejmě i mnohé případy, kdy je to diskusní protivenství nekonečně drzé a hnusně sprosté, nezákonné a trestné.

  • V písemné internetové diskusi nelze jiným skákat do řeči, přehlušovat je. Tedy – nelze jiným „skákat do písma“. Nelze druhého „ukřičet“, křikem zahlušit. Ten druhý diskutující je jinde, stále má svou klávesnici nerozbitou a funkční, může na jakékoliv hulvátství jiného diskutujícího bezpečně odepsat. To je pozitivní.
  • V písemné internetové diskusi je velmi snadné dohledat jakýkoliv časový bod v minulosti dané diskuse. Jen se zakliká o několik řádků nebo stránek zpět. V ústní diskusi je to možné jen obtížně a jen tehdy, existuje-li zvukový záznam. A většina ústních diskusí i dnes probíhá bez zvukového záznamu. Nebo si snad dovedete představit českou hospodu s všudypřítomnými zapnutými mikrofony?

Vlastnost c) tedy podporuje zodpovědnost internetového písemného diskutujícího; je možné jej usvědčit z neintegrity, z odporování sobě samému, z oportunistického nemravně účelového měnění názorů stylem „kam vítr, tam plášť“. Vlastnost a) zase může rozpoutat v diskutujícím běsy, jeho podvědomě skrytou zvířeckou agresivitu. Obě tyto vlastností tedy působí protichůdně – jednou převládne jedna, jindy druhá.

Zásady správné diskuse jsou důležitou technikou duševní práce, důležitou komunikační dovedností, důležitou soft skill. Tedy něčím, čím se odborně zabývám celý svůj profesní život. I o zásadách správné diskuse jsem průkopnicky publikoval miliony výtisků mainstreamových časopiseckých článků, knih apod. Ale lidská paměť je natolik nedokonalá a krátká, že nebude na škodu znovu je zde v nejaktuálnější podobě zopakovat. Například formou dalšího souvisícího článku na tomto populárním blogu idnes. Ať toho není v jednom článku moc.

Viz též článek http://gruber.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=567304

Autor: David Gruber | úterý 15.11.2016 12:06 | karma článku: 17.45 | přečteno: 694x

Další články blogera

David Gruber

Hlubiny študákovy duše – písemka z matematiky 1939 – prezidentští kandidáti v roce 2017

Včerejší den se týkal studentů, televize Nova tedy měla o nich klasický film z roku 1939. Zajímalo mne, jaké příklady měli septimáni na závěrečnou písemku z matematiky. A co ty příklady vypovídají o úrovni vzdělanosti tehdy a dnes

18.11.2017 v 13:47 | Karma článku: 23.09 | Přečteno: 583 | Diskuse

David Gruber

Předpoklady úspěchu – na prezidenta i jinde. Topolánek?

Předpoklady úspěchu v politice, v byznysu i jinde... Dost se to prolíná. Narazil jsem na jeden moudrý souhrn vlastností, které by měla mít silná osobnost, aby svou sílu také zúročila do podoby prezidentské funkce.

7.11.2017 v 12:02 | Karma článku: 18.95 | Přečteno: 683 | Diskuse

David Gruber

Kolik je dnes asi v České televizi dr. Práskalů?

Z absurdit a průšvihů kolem nás v politice a společnosti jsme si uměli udělat legraci vždy náramným způsobem. Včera vyznamenaný Luděk Sobota mi opět oživil vzpomínku na svou životní scénku se Šimkem – na roli doktora Práskala...

29.10.2017 v 14:52 | Karma článku: 36.87 | Přečteno: 1981 | Diskuse

David Gruber

Čtyři dohody Toltéků – odvoďte si, zkontrolujte, opravte, rozšiřte a vylepšete

Jste potenciálně schopni se přistupovat k vědění o osobním rozvoji ne jako užaslí žáčci, ale jako zkušení profesoři, kteří vědí mnohem více, než se jim říká. Dá se tomu naučit překvapivě snadno.

26.10.2017 v 7:35 | Karma článku: 20.83 | Přečteno: 481 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Mirka Švarcová

Mí prarodiče jsou pašáci!

Procházím se po domě, je ve mně malá dušička, je mi úzko. V tom domě jsem strávila celé svoje dětství. Krásné dětství. S babi a dědou v líbánkách i hádkách, ale vždy s nimi byla ve finále velká legrace.

18.11.2017 v 15:37 | Karma článku: 8.09 | Přečteno: 105 | Diskuse

Pavel Vrba

Horor, co povstal z mlžného oparu.

K tomu, když si ještě pomyslím, že k tomu došlo vlastně díky mé vlastní iniciativě. Ach jo. Na druhou stranu, zase kdyby k tomu nedošlo, neuvědomil bych si, jaké existuje propojení mezi jízdou autem v mlze, úklidem a nákupem.

18.11.2017 v 14:15 | Karma článku: 8.39 | Přečteno: 146 | Diskuse

David Gruber

Hlubiny študákovy duše – písemka z matematiky 1939 – prezidentští kandidáti v roce 2017

Včerejší den se týkal studentů, televize Nova tedy měla o nich klasický film z roku 1939. Zajímalo mne, jaké příklady měli septimáni na závěrečnou písemku z matematiky. A co ty příklady vypovídají o úrovni vzdělanosti tehdy a dnes

18.11.2017 v 13:47 | Karma článku: 23.09 | Přečteno: 583 | Diskuse

Jitka Štanclová

Výjimečný den

Jsou dny, které se vám zapíší do paměti a ponecháte si je tam uchované na celý život. Tak to cítím i já.

18.11.2017 v 10:42 | Karma článku: 14.05 | Přečteno: 213 | Diskuse

Helena Vlachová

Tak tohoto se bohdá snad nedožiji

Jedno se mi po Listopadu 1989 velmi nelíbí. A tím jsou rodiny. Přejímáme západní styl života, jenž se promítá i do rodin.

18.11.2017 v 10:19 | Karma článku: 20.09 | Přečteno: 477 | Diskuse
Počet článků 222 Celková karma 24.60 Průměrná čtenost 2431

Zakladatel oboru "techniky duševní práce" neboli "beneopedie"(1984), který zahrnuje mj. všechny soft skills vyšší generace a témata rozvoje osobnosti. Zakladatel profese nezávislého lektora, konzultanta, kouče v naší zemi (1986). Autor více než 55 klasických papírových knih, jichž se jen na českém a slovenském trhu prodalo přes milion výtisků. Autor a moderátor čtyř televizních vzdělávacích seriálů. Autor řady e-knih a audioknih. Patří s nimi mezi nejúspěšnější spisovatele např. na portálu knihy.idnes.cz.

viz též www.gruber.cz

Moje knihy na iDNES.cz - Knihy.iDNES.czNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.