Vychutnejte si hnusného trikaře

27. 03. 2019 13:02:24
Často v komunikaci vystačíme se zdvořilým „prosím, děkuji, dovolte, promiňte“ atp. Buďme rádi – a jen houšť. Ale není pořád konverzační pohoda. Mám pro vás příklad jednoho hnusného triku – a návod, jak se ubránit.

Vybírám dnes jeden příklad ze stovek prakticky možných:

Trikař vám podsouvá, že jste dříve něco řekli, třeba mu včera slíbili něco dnes přinést, ale není to pravda. A dnes do vás pořád ryje ve stylu „...ale ty jsi přece říkal, že...“ a doufá, že vás pomocí zhnusení udolá a bude nakonec trumfovat.

Konkrétně třeba takto:

Trikař: „Ale ty jsi mi včera slíbil, že mi dnes doneseš to a to. Nedonesl jsi, kvůli tobě mi vznikla škoda a...“ (dále jde z jeho úst nic pro vás hezkého).

Vy: „Promiň, nic jsem ti nesliboval.“

Trikař: „Ale sliboval, nevymlouvej se...“

Vy: „Ale nesliboval, neštvi mě...“

Trikař: "Ale sliboval, nezapírej, nelži...“

Agresivita trikaře nabírá na síle, vaše rozčilení logicky návazně také. Včera u vašeho rozhovoru nebyla kamera, nebyly mikrofony, nebyli svědci...

Takže co? Máte dvě varianty své reakce a svého ukončení té trapnosti. Varianty, o nichž platí, že jedna je horší než druhá a třetí neexistuje.

Varianta první: Pokračovat v hovoru, což nikam rozumně nevede. Hrát podle not toho trikaře. Komu by se chtělo?

Varianta druhá: Nepokračovat, skončit jako první, jako první mávnout rukou. Jenže toto si trikař samozřejmě vyloží jako své vítězství – on přece měl v té hádce poslední slovo. A bohužel si toto vyloží jako trikařovo vítězství i všichni ti další, kteří vás eventuálně poslouchají (třeba na poradě).

Co vám zbývá kromě možností „pokračovat“ a „nepokračovat“. Nic, že?

Nebojte se. Můžete a) uhrát solidní remízu, tedy dosáhnout neprohry, b) uhrát tu neprohru s vlastní vychutnávkou.

Nejdříve a): Platí totiž obecné psychologické pravidlo, které už mnoho lidí zachránilo ze zdánlivě beznadějných situací. To pravidlo zní:

Máme-li dvě možnosti, jednu špatnou a druhou špatnou, a třetí možnost není, pak ještě lze použít KOMBINACI těchto dvou možností.

A tudy se vydáte. Nejdříve tedy možnost prvou – aspoň dvakrát trikařovi směle odpovíte, že jste mu opravdu nic neslíbili. Vysíláte mu tím jasný signál „já se z tebe nepo...., nerozpláču, nezaleknu se tě“. Důležitý je zde mimoslovní doprovod – neklopit oči, nešpitat svou promluvu ustrašeným tichým hlasem.

Navážete možností druhou:

Položíte trikařovi řečnickou otázku na tento způsob:

  • „Má tohleto cenu?“
  • „Prosím tě, vyřeší se tak něco?“

Je třeba tento obsah sdělit trikařovi formou otázky. Kdybyste volili se stejným obsahem větu oznamovací „tohleto nemá cenu“, trikařovo nažhavené oponující podvědomí by vás ještě pozlobilo. Ale otázkou jej navádíte, aby si na to přišel sám. Což se stane. A protože i ten nejzuřivější trikař tomu, na co si přišel sám, věří (nevěřit mu brání jeho EGO, zbytnělé hádkou s vámi), tak se po vaší otázce nachází ve vnitřním zmatku. Projeví se to tak, že nejspíše mlčí a váhá. A po chvilce mlčení se asi otřepe – a pustí ještě jedovatou slinu, kterou už ovšem jen trapně kryje svůj ústup: „No – ty tvoje řečičky – to na mne nezkoušej...“

A v tom okamžiku si vy vzpomenete na zlatou větu velmi schopné političky a manažerky Margaret Tchatcherové.

Znáte ten její citát? Zde je:

„Když mne při náročném vyjednávání protistrana začne osobně napadat nebo urážet, vždy se velice zaraduji. Znamená to, že v rovině věcné protistraně došly argumenty – a že tedy další průběh vyjednávání bude z hlediska věcného hodně snadný.“

A ještě vám dlužím tu variantu vší sebeobrany s vychutnávkou:

Po dvojím odpinknutí trikařovy lži řeknete:

„Ano, jistě, když ty padesátkrát řekneš, že jsem ti něco slíbil, a když já ti padesátkrát podle svého stoprocentního přesvědčení odpovím, že neslíbil, tak se tím náš spor dokonale, a hlavně r-y-c-h-l-e vyřeší. No – kdo je na řadě – aha, ty – tak si zase do mne zaryj, že ́jsem ti včera slíbil ́. Stejně nic jiného neumíš...“

Trikařovo oponující podvědomí, nažhavené konfliktem s vámi, chce nade vše nejvíce opak toho, k čemu jej přemlouváte vy. A vy jej přemlouváte, aby si do vás ryl... A on tedy JUST nebude rýt...

Dosáhli jste svého, dosáhli jste nikoliv zázraku, ale maxima možného.

Praktická ukázka uplatnění je názorně zachycena na videu mého vystoupení v Krausově pořadu Uvolněte se prosím. Najdete snadno třeba na youtube. Moderátor na mne po použití této sebeobrany asi čtyři minuty sveřepě mlčel – což se mi navýsost hodilo.

Kdo o tomto tématu přednáší více než třicet let, kdo o něm napsal více než deset bestsellerů, ten může jistě v diskusi pod tímto článkem oprávněně oponovat, ha.

Mějte se fajn a nenaleťte trikařům.

P.S.: Dostal jsem zprda od zkušenějších kolegů blogerů, že zásadní článek o penzích mužů a žen jsem publikoval v sobotu dopoledne – a mnoha lidem to tedy uniklo. Tak si na něj zde níže klikněte nyní; za těch pár dnů neztratil vůbec nic na aktuálnosti. Berte to tak, jako by byl zveřejněn právě teď. Je to můj druhý nejnovější blog zde.

Třetí nejnovější blog už číst nebudete, protože – vzhledem k počtu přečtení – jste jej asi četli (téměř) všichni.

All the best for you!

Autor: David Gruber | středa 27.3.2019 13:02 | karma článku: 30.57 | přečteno: 1709x

Další články blogera

David Gruber

Důchody zase relativně klesnou

Špatnou zprávu všem českým seniorům a seniorkám vyslala včera Sněmovna. Průměrný důchod od příštího roku v poměru k průměrné hrubé mzdě opět poklesne...

11.7.2019 v 11:32 | Karma článku: 45.87 | Přečteno: 10576 | Diskuse

David Gruber

Povolit či nepovolit alkohol za volantem?

Inspirovala mne dnešní příloha MF DNES. Zhostila se dilematu slušně – jeden názor pro „nepovolit“, tedy nula promile při řízení, druhý názor povolit množství alkoholu v krvi do půl promile. Problém však má jednoznačné řešení.

25.4.2019 v 10:46 | Karma článku: 34.68 | Přečteno: 1498 | Diskuse

David Gruber

Kryl, Palach, Goethe, Karel Čapek – co měli společného?

Nebáli se celou svou prací i životem postavit proti zlu. A protože byli lidmi nejen statečnými, ale i moudrými a přemýšlivými, usilovně hledali tu správnou míru odporu. Posuďte z jejich citátů, které jsou různými slovy o tomtéž:

14.4.2019 v 10:43 | Karma článku: 32.25 | Přečteno: 1529 |

David Gruber

Proč lidé volí tak blbě, jak volí…

Prezidenta/prezidentku státu. Jednotlivé strany a hnutí do národního parlamentu. A proč na podobném psychologickém principu budou i zanedlouho volit do Evropského parlamentu?

4.4.2019 v 11:47 | Karma článku: 38.76 | Přečteno: 4878 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Vilém Ravek

Růžová barva naděje

„Aleno,“ předstoupil před svou v křesle zhroucenou přítelkyni a sundal si brýle.“Nemám právo před tebou skrývat pravdu.“ Ztěžka k němu zvedla hlavu. „Nemohu vyloučit, že jsme snědli muchomůrku hlízovitou.“

15.7.2019 v 23:27 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 42 | Diskuse

Karel Trčálek

Jsem ženatý, ale ženy mě stále sexuálně přitahují

Oženil jsem a čekal, že mne ženy přestanou sexuálně přitahovat. Jenže opak je zjevenou pravdou, přitahují mě snad ještě víc

15.7.2019 v 17:49 | Karma článku: 9.77 | Přečteno: 250 | Diskuse

František Skopal

Kapitalismus bez lidské tváře! Pravda o současné realitě

Ve společnostech, jako je například Asus, Tesco, Shimano, Kes, Plus, LG-Philips, McDonalds a mnoha jiných jsou pracující kontrolováni soukromými strážnými službami.

15.7.2019 v 15:05 | Karma článku: 6.10 | Přečteno: 174 | Diskuse

Jan Pražák

Táto, přijeď, maminka umírá!

Maminka opustila tatínka, když mi bylo pět let. Jednoho dne prohlásila, že se stěhujeme ke strejdovi Milanovi. Sbalila všechny svoje a moje věci, ani mi nedovolila se s tátou rozloučit a odjela se mnou do jiného města.

15.7.2019 v 14:15 | Karma článku: 41.43 | Přečteno: 4475 | Diskuse

Bohumila Truhlářová

Rada všem, kteří sdílejí byt s agresorem: nevěřte mu ani slovo a vykliďte pole

Policie vám nepomůže, je bezzubá. Žena sama se svými nezletilými dětmi musí „vyklidit pole“. Musí pryč z dosahu agresora – a je úplně jedno kam, ale co nejdál; na druhý konec republiky – na penzion, ke známým, kamkoliv.

15.7.2019 v 12:17 | Karma článku: 18.11 | Přečteno: 684 | Diskuse
Počet článků 255 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2465

Zakladatel oboru "techniky duševní práce" neboli "beneopedie"(1984), který zahrnuje mj. všechny soft skills vyšší generace a témata rozvoje osobnosti. Zakladatel profese nezávislého lektora, konzultanta, kouče v naší zemi (1986). Autor více než 55 klasických papírových knih, jichž se jen na českém a slovenském trhu prodalo přes milion a sto tisíc výtisků. Autor a moderátor čtyř televizních vzdělávacích seriálů. Autor řady e-knih a audioknih.

viz též www.gruber.cz

 

Najdete na iDNES.cz