Kryl, Palach, Goethe, Karel Čapek – co měli společného?

14. 04. 2019 10:43:23
Nebáli se celou svou prací i životem postavit proti zlu. A protože byli lidmi nejen statečnými, ale i moudrými a přemýšlivými, usilovně hledali tu správnou míru odporu. Posuďte z jejich citátů, které jsou různými slovy o tomtéž:

Karel Kryl (citováno s jednou minimální kosmetickou gramatickou úpravou, smysl je však stoprocentně zachován): „Rád bych se dožil, abychom ... měli takové děti, které se zeptají: Táto, co jsi dělal a co děláš? Abych viděl konečně lidi, kterým je 40 a 50 let a neříkají: no jo, my už to nezvládneme, to až naše děti. Dokud lidé budou tvrdit tuhle blbost, tak v této zemi nebude lépe. Naše děti totiž ještě nemůžou. My jsme za to zodpovědní, pane, my! Každý za ten malý kousíček, který může vykonat k lepšímu.Zdroj.

Jan Palach – jeho poslední věta na záznamu z nemocnice: "Člověk musí bojovat proti tomu zlu, na které právě stačí." Zdroj.

Johan Wolfgang Goethe: „Nelze být vždy hrdinou, ale vždy lze zůstat člověkem.“ Zdroj.

Karel Čapek: Na FF UK v semináři F. Krejčího přednesl v březnu 1914 svou práci o pragmatismu, která poprvé vyšla v r. 1918 pod názvem Pragmatismus čili Filosofie praktického života... Podle Karla Čapka „...člověk je aktivní subjekt, činorodá bytost, spolupracující s ostatními lidmi, charakterizuje ho nikoli titanismus a radikalismus, ale drobná každodenní práce.“ Zdroj.

Ten společný průnik jejich citovaných úvah jsem si dovolil zvýraznit tučným písmem.


Všechny ty čtyři historické osobnosti tušily, že nemůže každý mravný člověk rovnou vzít kulomet a pálit do těch zlých hlava nehlava. To by ten mravný člověk nejspíše hned padl, zahynul – a lidstvo by přišlo o jeho celoživotní myšlenkové dílo v knihách, dramatech, filozofických esejích apod.

Stále je aktuální otázka, kde je ten pomyslný optimální bod na dlouhé linii mezi bezzásadovým oportunistickým beztvarým „vyčůraným“ pragmatikem a absolutním fyzicky bojujícím hrdinou.

Člověk má z toho všeho pocit, že se samozřejmě nemůže s takovými titány vzdoru srovnávat, ale že by se jimi mohl ve vlastním životě aspoň trochu inspirovat. Zanechat po sobě aspoň malý kousek něčeho užitečného – v té oblasti, na kterou sám nejlépe stačí.

„Na co asi stačím já? A v jaké oblasti?“ říkávám si. Generál velkého vojska nejsem, premiér nebo prezident také ne. Ale moje knihy si od roku 1984 dobrovolně z vlastního zájmu pořídilo více než milion čtenářů – tak nejspíše jim moje řádky k nějakému užitku byly a jsou.

Multidisciplinární vzdělání mi umožňuje přetvořit humanitní filozofické hodnoty do nějakého útvaru z exaktních věd a z techniky. A tak jsem po desítkách let zkušeností dospěl k tzv. multimetodické tabulce řečnických triků. Je úplná, podobně jako Mendělejevova periodická tabulka prvků. Je postavena na všeobecné objektivní zákonitosti vzniků různých argumentačních faulů, fake news, manipulací apod. obdobně jako Mendělejevova tabulka na počtu protonů v jádře toho kterého chemického prvku.

Obě tabulky mají i prázdná místa na triky (prvky), které dosud mezi lidmi v komunikaci použity nebyly (objeveny v laboratořích nebyly). Plně tedy pokrývají i budoucnost. V obou tabulkách jsou umístěním každého jednotlivého triku (chemického prvku) dány jejich vlastnosti; U prvků je to například mocenství. U triku je to jeho podstata, jeho slabé místo neboli Achillova pata – a z ní hravě odvoditelný postup pro optimální obranu, optimální protitrik. Vždy.

Chtěl jsem a chci touto svou multimetodickou tabulkou dát našim lidem podobný nástroj a navodit podobnou situaci, jaká je v jiné oblasti obrany proti zlu například ve Švýcarsku. Mám na mysli to, že každý Švýcar, který byl na vojně a je tedy voják v záloze, má doma samopal a 32 ostrých. A v důsledku toho tam téměř neexistují vloupání do domků a vil, protože potenciální zloděj ví, co ho čeká.

S všeobecnou znalostí multimetodické tabulky triků mezi lidmi by jistě klesla téměř k nule míra manipulací, fake news apod. v médiích, na internetu všeobecně. Každý by si dal bacha, protože by věděl, že může být podle té tabulky hravě odhalen, usvědčen, oprávněně zesměšněn a zpacifikován.

Tabulka je k dispozici nejširší veřejnosti už od podzimu loňského roku. Samozřejmě se její všeobecné uvedení ve známost a rozšíření setkává s různými překážkami, pod někdy i absurdními záminkami. To provázelo a provází každý zásadní objev. Ale, utěšuji se, že třeba Koperník, Galilei a Giordano Bruno to měli s prosazováním heliocentrického pojetí Sluneční soustavy proti tehdejší všemocné církvi těžší.

Chci odsud také poděkovat za inspiraci mnoha tisícům svých žáků a čtenářů za více než třicet let. Na jejich přání jsem objel za nimi – na kilometry – více než čtrnáctkrát zeměkouli. Mám z rozhovorů a dalších kontaktů s nimi de facto vystudovánu další řadu „vysokých škol“... a oni jsou proto to nejlepší, co mne v kariéře potkalo.

Tak – nenechte se sebou orat, přátelé! Už nemusíte...

Autor: David Gruber | neděle 14.4.2019 10:43 | karma článku: 33.52 | přečteno: 1639x

Další články blogera

David Gruber

Jak si udržet chlapa? A jak si udržet ženu?

Tímto pátým dílem svou celotýdenní minisérii na téma muž a žena končím. Abyste nebyli, milí čtenáři, zase moc přechytřelí, ha. Ale samozřejmě – ctím zásadu, že nejlepší má být nakonec. Tak tedy: Ženo, jak si udržíš chlapa?

18.10.2019 v 9:49 | Karma článku: 18.89 | Přečteno: 607 | Diskuse

David Gruber

Muž a žena bezprostředně po sexu. Na co kdo myslí?

No – na dosti různé věci. Mám pro vás ohledně těch myšlenek báječný obrázek. A též nějakou úvahu - na téma, které snad každému proběhlo hlavou v životě mnohokrát.

17.10.2019 v 11:10 | Karma článku: 20.41 | Přečteno: 1250 | Diskuse

David Gruber

Muž a žena – shodný nebo rozdílný rozsah koncentrace?

Říká se, že mužská koncentrace je úzká jako laserový paprsek; a ta ženská širokoúhlá, široká jako měkký reflektor osobního auta. A že žena dokáže dělat více věcí najednou, kdežto muž jen jedno po druhém. Jak je to vlastně?

16.10.2019 v 11:20 | Karma článku: 18.77 | Přečteno: 704 | Diskuse

David Gruber

Muž a žena – mlčení a mluvení. Existuje řešení?

V sérii postřehů o mužích a ženách po včerejším úvodu dnes pokračujeme. Když je nejhůř, muž mluví. Když je nejhůř, žena mlčí. A když žena mluví, tak má tři pilířová témata hovoru. Viz dále na úžasném příkladu Jiřiny Bohdalové.

15.10.2019 v 10:32 | Karma článku: 23.09 | Přečteno: 1046 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Beata Krusic

"V prostorách metra se nežebrá!"

Ozvalo se vestibulem metra. Neskutečně nepříjemný, lehce primitivní zvuk ženského hlasu zahučel dnes odpoledne na trase B, stanice Karlovo náměstí.

23.10.2019 v 17:45 | Karma článku: 16.81 | Přečteno: 773 | Diskuse

Karel Trčálek

Migrační schizofrenie pana Burgeta

Vážený pan Burget obviňuje západoevropské politiky ze smrti migrantů kdesi v Anglii, koho jiného že taky? Ale není to vlastně dobře, že ti migranti zemřeli v kamiónu, není to pádná výstraha pro ty, co se k nám teprve chystají?

23.10.2019 v 14:44 | Karma článku: 27.41 | Přečteno: 2335 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

My si dáme zahrát, on to někdo zaplatí…

Podle průzkumu společnosti NMS Market Research pro Paměť národa si prý více než třetina respondentů starších 40 let myslí, že za socialismu bylo lépe než dnes. O výsledky průzkumu neběží, ale otázka – kdy bylo líp – mě zaujala.

23.10.2019 v 13:44 | Karma článku: 19.38 | Přečteno: 709 | Diskuse

Petr Omelka

Tradiční rodina? Přežitek a hybridní útok proti samostatnosti žen

Rozhovor s herečkou a političkou Magdou Vášáryovou má zbourat klišé o významu tradiční rodiny ve společnosti. No, nevím.

23.10.2019 v 13:29 | Karma článku: 36.83 | Přečteno: 1500 | Diskuse

Lukáš Burget

Třicet devět tragických důkazů zhoubné migrační politiky západní Evropy

Na jihovýchodě Anglie bylo v kamionu nalezeno třicet devět mrtvol lidí, přičemž existuje vážné podezření, že jde o migranty. Kdo je vinen jejich smrtí?

23.10.2019 v 13:09 | Karma článku: 44.60 | Přečteno: 5310 | Diskuse
Počet článků 268 Celková karma 24.23 Průměrná čtenost 2422

Zakladatel oboru "techniky duševní práce" neboli "beneopedie"(1984), který zahrnuje mj. všechny soft skills vyšší generace a témata rozvoje osobnosti. Zakladatel profese nezávislého lektora, konzultanta, kouče v naší zemi (1986). Autor více než 55 klasických papírových knih, jichž se jen na českém a slovenském trhu prodalo přes milion a sto tisíc výtisků. Autor a moderátor čtyř televizních vzdělávacích seriálů. Autor řady e-knih a audioknih.

viz též www.gruber.cz

 

Najdete na iDNES.cz