Kryl, Palach, Goethe, Karel Čapek – co měli společného?

14. 04. 2019 10:43:23
Nebáli se celou svou prací i životem postavit proti zlu. A protože byli lidmi nejen statečnými, ale i moudrými a přemýšlivými, usilovně hledali tu správnou míru odporu. Posuďte z jejich citátů, které jsou různými slovy o tomtéž:

Karel Kryl (citováno s jednou minimální kosmetickou gramatickou úpravou, smysl je však stoprocentně zachován): „Rád bych se dožil, abychom ... měli takové děti, které se zeptají: Táto, co jsi dělal a co děláš? Abych viděl konečně lidi, kterým je 40 a 50 let a neříkají: no jo, my už to nezvládneme, to až naše děti. Dokud lidé budou tvrdit tuhle blbost, tak v této zemi nebude lépe. Naše děti totiž ještě nemůžou. My jsme za to zodpovědní, pane, my! Každý za ten malý kousíček, který může vykonat k lepšímu.Zdroj.

Jan Palach – jeho poslední věta na záznamu z nemocnice: "Člověk musí bojovat proti tomu zlu, na které právě stačí." Zdroj.

Johan Wolfgang Goethe: „Nelze být vždy hrdinou, ale vždy lze zůstat člověkem.“ Zdroj.

Karel Čapek: Na FF UK v semináři F. Krejčího přednesl v březnu 1914 svou práci o pragmatismu, která poprvé vyšla v r. 1918 pod názvem Pragmatismus čili Filosofie praktického života... Podle Karla Čapka „...člověk je aktivní subjekt, činorodá bytost, spolupracující s ostatními lidmi, charakterizuje ho nikoli titanismus a radikalismus, ale drobná každodenní práce.“ Zdroj.

Ten společný průnik jejich citovaných úvah jsem si dovolil zvýraznit tučným písmem.


Všechny ty čtyři historické osobnosti tušily, že nemůže každý mravný člověk rovnou vzít kulomet a pálit do těch zlých hlava nehlava. To by ten mravný člověk nejspíše hned padl, zahynul – a lidstvo by přišlo o jeho celoživotní myšlenkové dílo v knihách, dramatech, filozofických esejích apod.

Stále je aktuální otázka, kde je ten pomyslný optimální bod na dlouhé linii mezi bezzásadovým oportunistickým beztvarým „vyčůraným“ pragmatikem a absolutním fyzicky bojujícím hrdinou.

Člověk má z toho všeho pocit, že se samozřejmě nemůže s takovými titány vzdoru srovnávat, ale že by se jimi mohl ve vlastním životě aspoň trochu inspirovat. Zanechat po sobě aspoň malý kousek něčeho užitečného – v té oblasti, na kterou sám nejlépe stačí.

„Na co asi stačím já? A v jaké oblasti?“ říkávám si. Generál velkého vojska nejsem, premiér nebo prezident také ne. Ale moje knihy si od roku 1984 dobrovolně z vlastního zájmu pořídilo více než milion čtenářů – tak nejspíše jim moje řádky k nějakému užitku byly a jsou.

Multidisciplinární vzdělání mi umožňuje přetvořit humanitní filozofické hodnoty do nějakého útvaru z exaktních věd a z techniky. A tak jsem po desítkách let zkušeností dospěl k tzv. multimetodické tabulce řečnických triků. Je úplná, podobně jako Mendělejevova periodická tabulka prvků. Je postavena na všeobecné objektivní zákonitosti vzniků různých argumentačních faulů, fake news, manipulací apod. obdobně jako Mendělejevova tabulka na počtu protonů v jádře toho kterého chemického prvku.

Obě tabulky mají i prázdná místa na triky (prvky), které dosud mezi lidmi v komunikaci použity nebyly (objeveny v laboratořích nebyly). Plně tedy pokrývají i budoucnost. V obou tabulkách jsou umístěním každého jednotlivého triku (chemického prvku) dány jejich vlastnosti; U prvků je to například mocenství. U triku je to jeho podstata, jeho slabé místo neboli Achillova pata – a z ní hravě odvoditelný postup pro optimální obranu, optimální protitrik. Vždy.

Chtěl jsem a chci touto svou multimetodickou tabulkou dát našim lidem podobný nástroj a navodit podobnou situaci, jaká je v jiné oblasti obrany proti zlu například ve Švýcarsku. Mám na mysli to, že každý Švýcar, který byl na vojně a je tedy voják v záloze, má doma samopal a 32 ostrých. A v důsledku toho tam téměř neexistují vloupání do domků a vil, protože potenciální zloděj ví, co ho čeká.

S všeobecnou znalostí multimetodické tabulky triků mezi lidmi by jistě klesla téměř k nule míra manipulací, fake news apod. v médiích, na internetu všeobecně. Každý by si dal bacha, protože by věděl, že může být podle té tabulky hravě odhalen, usvědčen, oprávněně zesměšněn a zpacifikován.

Tabulka je k dispozici nejširší veřejnosti už od podzimu loňského roku. Samozřejmě se její všeobecné uvedení ve známost a rozšíření setkává s různými překážkami, pod někdy i absurdními záminkami. To provázelo a provází každý zásadní objev. Ale, utěšuji se, že třeba Koperník, Galilei a Giordano Bruno to měli s prosazováním heliocentrického pojetí Sluneční soustavy proti tehdejší všemocné církvi těžší.

Chci odsud také poděkovat za inspiraci mnoha tisícům svých žáků a čtenářů za více než třicet let. Na jejich přání jsem objel za nimi – na kilometry – více než čtrnáctkrát zeměkouli. Mám z rozhovorů a dalších kontaktů s nimi de facto vystudovánu další řadu „vysokých škol“... a oni jsou proto to nejlepší, co mne v kariéře potkalo.

Tak – nenechte se sebou orat, přátelé! Už nemusíte...

Autor: David Gruber | neděle 14.4.2019 10:43 | karma článku: 32.25 | přečteno: 1529x

Další články blogera

David Gruber

Důchody zase relativně klesnou

Špatnou zprávu všem českým seniorům a seniorkám vyslala včera Sněmovna. Průměrný důchod od příštího roku v poměru k průměrné hrubé mzdě opět poklesne...

11.7.2019 v 11:32 | Karma článku: 45.87 | Přečteno: 10576 | Diskuse

David Gruber

Povolit či nepovolit alkohol za volantem?

Inspirovala mne dnešní příloha MF DNES. Zhostila se dilematu slušně – jeden názor pro „nepovolit“, tedy nula promile při řízení, druhý názor povolit množství alkoholu v krvi do půl promile. Problém však má jednoznačné řešení.

25.4.2019 v 10:46 | Karma článku: 34.68 | Přečteno: 1498 | Diskuse

David Gruber

Proč lidé volí tak blbě, jak volí…

Prezidenta/prezidentku státu. Jednotlivé strany a hnutí do národního parlamentu. A proč na podobném psychologickém principu budou i zanedlouho volit do Evropského parlamentu?

4.4.2019 v 11:47 | Karma článku: 38.76 | Přečteno: 4878 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Vilém Ravek

Růžová barva naděje

„Aleno,“ předstoupil před svou v křesle zhroucenou přítelkyni a sundal si brýle.“Nemám právo před tebou skrývat pravdu.“ Ztěžka k němu zvedla hlavu. „Nemohu vyloučit, že jsme snědli muchomůrku hlízovitou.“

15.7.2019 v 23:27 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 38 | Diskuse

Karel Trčálek

Jsem ženatý, ale ženy mě stále sexuálně přitahují

Oženil jsem a čekal, že mne ženy přestanou sexuálně přitahovat. Jenže opak je zjevenou pravdou, přitahují mě snad ještě víc

15.7.2019 v 17:49 | Karma článku: 9.77 | Přečteno: 250 | Diskuse

František Skopal

Kapitalismus bez lidské tváře! Pravda o současné realitě

Ve společnostech, jako je například Asus, Tesco, Shimano, Kes, Plus, LG-Philips, McDonalds a mnoha jiných jsou pracující kontrolováni soukromými strážnými službami.

15.7.2019 v 15:05 | Karma článku: 6.10 | Přečteno: 173 | Diskuse

Jan Pražák

Táto, přijeď, maminka umírá!

Maminka opustila tatínka, když mi bylo pět let. Jednoho dne prohlásila, že se stěhujeme ke strejdovi Milanovi. Sbalila všechny svoje a moje věci, ani mi nedovolila se s tátou rozloučit a odjela se mnou do jiného města.

15.7.2019 v 14:15 | Karma článku: 41.42 | Přečteno: 4469 | Diskuse

Bohumila Truhlářová

Rada všem, kteří sdílejí byt s agresorem: nevěřte mu ani slovo a vykliďte pole

Policie vám nepomůže, je bezzubá. Žena sama se svými nezletilými dětmi musí „vyklidit pole“. Musí pryč z dosahu agresora – a je úplně jedno kam, ale co nejdál; na druhý konec republiky – na penzion, ke známým, kamkoliv.

15.7.2019 v 12:17 | Karma článku: 18.11 | Přečteno: 684 | Diskuse
Počet článků 255 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2465

Zakladatel oboru "techniky duševní práce" neboli "beneopedie"(1984), který zahrnuje mj. všechny soft skills vyšší generace a témata rozvoje osobnosti. Zakladatel profese nezávislého lektora, konzultanta, kouče v naší zemi (1986). Autor více než 55 klasických papírových knih, jichž se jen na českém a slovenském trhu prodalo přes milion a sto tisíc výtisků. Autor a moderátor čtyř televizních vzdělávacích seriálů. Autor řady e-knih a audioknih.

viz též www.gruber.cz

 

Najdete na iDNES.cz