Pondělí 16. prosince 2019, svátek má Albína
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 16. prosince 2019 Albína

Naše současnost - věk diskontinuity

3. 08. 2019 9:53:26
Pozůstatky totality v naší psychice a moderní doba internetu, notebooků a chytrých mobilů – tyto dva velmi odlišné faktory – působí kupodivu ve shodě a jedním směrem. Vytvářejí zpřetrhanost, diskontinuitu našeho současného žití.

Od konce středověku, s nástupem prvních demokracií, s nástupem parlamentů, voleb, vlád jiných než absolutistických královských a šlechtických, se prosazuje princip kontinuity. Kontinuita je demokratická a civilizovaná:

Nabyl jsi, člověče, legálně nějaký majetek? Tak je tvůj navždy, pokud se svrchovaně ty a jedině ty nerozhodneš se jej zbavit. Za úplatu (= prodat), za jiný majetek (= směnit) nebo zdarma (= darovat). Tomu se říká princip vlastnictví – a je to jeden ze svatých pilířů demokracie, jeden z pilířů seznamu základních lidských práv.

Nabyl jsi, člověče legálně ve školství nějakého vzdělání, nějakého akademického titulu? Tak jsi už celý život doktor, inženýr, magistr apod. Nikdo ti to nemůže ani nesmí vzít.

Kontinuita v moderních demokraciích platí i pro negativní záležitosti: Zabil jsi, člověče, někdy nevinného člověka? Tak jsi celý život vrahem. I třeba po vyjití z dlouholetého vězení. Už ti tu nálepku do smrti nikdo neodpáře.

Soudím, že takto to je správné; co jsi, člověče, udělal dobrého či zlého, záslužného či škodlivého, to zůstává v paměti oficiálních úřadů i tvého lidského okolí. Podle toho jsi stále posuzován, vážen a ctěn nebo zavrhován.

Porušování principu kontinuity se považuje za zločinné. Kdyby si někdo usmyslel, že majitel nějakého obnosu peněz v peněžence nebo na účtu už je tam má dlouho, třeba řadu týdnů, že už se jich tedy nabažil dost, že je získal „už dávno, takže kdo by na to bral ohled“, a tudíž je možno mu tento obnos vzít – tak takový člověk je zloděj, lupič. Legálně vydělané peníze patří tomu, kdo je získal, stále; bez ohledu na to, že už to bylo dávno.

Kdyby si někdo usmyslel, že vrah pár týdnů nebo pár let po vraždě už není vrahem („dopustil se toho už před časem, koho by zajímal včerejšek, že“), ale ušlechtilým člověkem, kterého třeba zvolíme ve volbách do prestižní funkce ve státě – ten by se v civilizované demokracii se zlou potázal.

Ale:

Před časem u nás nastal rok 1989 a sametová revoluce. Dřívější ctižádostivci, kteří po čtyřicet let totality milovali zločinnou totalitní vražednou stranu hluboce, chronicky, opakovaně, pravidelně a veřejně, si chtěli tu nálepku méně kvalitních a méně ušlechtilých lidí strhnout. Chtěli být i v nových poměrech opět na špici blahobytu, bohatství, cti a slávy. Takže – nezbylo jim než prosazovat atmosféru „co bylo, bylo, nechejme to spát“. Taková atmosféra má i dnes řadu projevů, však víte, jeden ohyzdnější než druhý.

Ale:

Do naší ještě nedávné poklidné doby papírových knih, mechanických psacích strojů a řídce používaných drátových telefonů s otočným číselníkem vtrhl internet. Vtrhly chytré mobily, vtrhly sociální sítě – zkrátka nepředstavitelná záplava informací valící se na náš ubohý mozek jedno přes druhé ze všech směrů.

Jaký je důsledek? Přetržení kontinuity myšlenek. Vytrhávání lidí z koncentrace na jednu věc téměř každou minutou, nebo i častěji. Co bylo před pár vteřinami, to už je nyní překryto, protože někdo z našich mnoha vzdálených přátel na facebooku právě něco zavěsil na zeď. Něco nového zapípalo v mobilu – textovka od někoho, vtíravá reklama, nový textík někdo v tom internetovém oceánu apod. Nastala doba diskontinuity, doba příšerné roztržitosti.

Lidská krátkodobá paměť pracuje na principu „nalej-vylej“. Udrží určitý myšlenkový celek skládající se maximálně asi ze sedmi nezávislých myšlenkových prvků. S příchodem nové informace se ta stará ztrácí. Pokud ty příchody nových informací jsou velmi časté, v řádech minut, pokud není čas a prostor na opakování a utvrztení těch starých, tak tím velmi trpí přechod z krátkodobé do dlouhodobé paměti. Ba, takový přechod se často zpřetrhá úplně, stává se nemožným.

A tak si tu dnes žijeme trochu jako zvířátka, žijeme okamžikem. „Užít si něco“, to je klíčové heslo dne; zejména pro generaci, která vyrostla s počítači a mobily odmalička. Co bylo včera? Nezájem. Co bude zítra? Nezájem.

Často jsem se ptal sebe sama, proč i nadčasové blogové články, třeba i zde na idnesu, mají z celkového počtu přečtení první den zhruba šedesát procent, druhý den zhruba třicet procent – a po jednom týdnu od vyjití už téměř nula procent. Přičemž za tři roky po vyjití mohou být stejně prudce aktuální jako dvě hodiny po vyjití.

Proč je tak málo, tak strašlivě málo pozornosti i nadčasovým informacím po týdnu, měsíci, roce od jejich prvního objevení se na Síti? Proč je tento jev tak masový?

A co to pro náš život bude znamenat v nejbližší i v další budoucnosti?

Co říkáte?

Autor: David Gruber | sobota 3.8.2019 9:53 | karma článku: 30.38 | přečteno: 800x

Další články blogera

David Gruber

Jel jsem po nové dálnici z Přerova do Lipníku

A prožíval řadu nesmírných absurdit, jak šipky uvnitř města Přerova neustále od směru k novému úseku dálnice odrazovaly. Uspěl jen ten, kdo mnohokrát zahnul právě tam, kam šipky tvrdily, že tudy rozhodně cesta na Ostravu nevede.

16.12.2019 v 8:35 | Karma článku: 15.84 | Přečteno: 514 | Diskuse

David Gruber

Ženo, pozveš muže na konci rande k sobě nahoru?

Dámy, ženy, slečny, zažily jste toto dilema snad všechny: Muž a žena mají za sebou první seznamovací a sbližovací večeři v příjemné restauraci. Žena je doprovázena až ke dveřím svého bydliště a praví:

10.12.2019 v 10:50 | Karma článku: 27.46 | Přečteno: 1838 | Diskuse

David Gruber

Číst z papírových knih nebo z displejů počítačů a mobilů?

Žijeme v době přelomové – postupně přecházíme od textů na papíře k textům na různých displejích. Odkud se vám čte lépe? Jaký máte z obojího pocit, názor, jakou zkušenost? Zde se můžete v diskusi opravdu plně projevit a vyřádit.

7.12.2019 v 11:11 | Karma článku: 18.97 | Přečteno: 385 | Diskuse

David Gruber

Zlatem platit učitele – ale hlavně učitele nové generace

Vážím si řadových učitelů obecně. Také jsem kdysi pár let oním řadovým učitelem v zaměstnaneckém poměru byl – na střední i na vysoké škole. A vím, co to je – pracovně, emočně, společenským postavením. Ale rád bych...

8.11.2019 v 11:36 | Karma článku: 25.77 | Přečteno: 826 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jan Pražák

Já tě do tý postele dostanu!

Advent se rychle krátí, do Štědrého večera zbývá už jen několik posledních dní a my jsme si s Maruškou mezi druhou a třetí adventní nedělí udělali krátké předvánoční posezení v naší oblíbené kavárně.

16.12.2019 v 14:33 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 41 | Diskuse

Petr Šimík

Trávu nebo maso?

V podstatě je to jedno. Maso je recyklací trávy. Když já sním trávu, co se z ní stane? Mé tělo, mé maso. A co se z mého masa stane po mé smrti? Tráva. A tak pořád dokola. Jedna recyklace za druhou.

16.12.2019 v 13:14 | Karma článku: 5.52 | Přečteno: 148 | Diskuse

Josef Komárek

Ani Churchill, ani Richard von Weizsäcker nepředhazovali Rusům...

...že by se podíleli na rozpoutání 2.WW. Naopak Churchill ve svém rozsáhlém díle dost ostře kritisuje anglickou a francouzskou politiku, která v r. 1939 na naléhání Moskvy k navázání spojenectví na obranu...

16.12.2019 v 9:00 | Karma článku: 34.21 | Přečteno: 840 | Diskuse

David Gruber

Jel jsem po nové dálnici z Přerova do Lipníku

A prožíval řadu nesmírných absurdit, jak šipky uvnitř města Přerova neustále od směru k novému úseku dálnice odrazovaly. Uspěl jen ten, kdo mnohokrát zahnul právě tam, kam šipky tvrdily, že tudy rozhodně cesta na Ostravu nevede.

16.12.2019 v 8:35 | Karma článku: 15.84 | Přečteno: 514 | Diskuse

Jaroslav Nedobitý

Malorážka Glock 44 – zbrusu nový Rakušák!

Rakouskou zbrojovku Glock pravděpodobně není třeba představovat. I laická veřejnost má povědomost o tom, že se jedná o jednoho z nejznámějších výrobců pistolí s charakteristickým polymerovým rámem.

16.12.2019 v 8:33 | Karma článku: 15.66 | Přečteno: 880 | Diskuse
Počet článků 274 Celková karma 24.00 Průměrná čtenost 2399

Zakladatel oboru "techniky duševní práce" neboli "beneopedie"(1984), který zahrnuje mj. všechny soft skills vyšší generace a témata rozvoje osobnosti. Zakladatel profese nezávislého lektora, konzultanta, kouče v naší zemi (1986). Autor více než 55 klasických papírových knih, jichž se jen na českém a slovenském trhu prodalo přes milion a sto tisíc výtisků. Autor a moderátor čtyř televizních vzdělávacích seriálů. Autor řady e-knih a audioknih.

viz též www.gruber.cz

 

Najdete na iDNES.cz