Pondělí 16. prosince 2019, svátek má Albína
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 16. prosince 2019 Albína

Lež, pomluva a jiné manipulace

9. 08. 2019 14:26:52
Slaměný panák, odběhnutí od tématu argumentace „ad hominem“, když se manipulátorovi nedaří argumentace „ad rem“, to jsou tři triky pěkně popsané v blogu Kateřiny Lhotské. Ale manipulací je mnoho desítek – a všechny můžete vyřešit.

Chytrý blog Kateřiny Lhotské je zde. Pokud jste jej ještě nečetli, skočte tam – a pak se sem zase vraťte.

O řečnických tricích, manipulacích, argumentačních faulech, záludech, novinářských figurách, argumentačních chybách či jak se to všelijak v historii lidské komunikace nazývalo, výrazně publikuji od počátku devadesátých let. Učil jsem o nich i před Listopadem. To se ale tehdy nesmělo, totalitní komunisté, kdyby na to přišli, by mi jistě znemožnili učit čemukoliv. Kurz (též o obraně proti manipulacím) musel mít mimikry, krycí název „kurz racionálního čtení a dalších technik duševní práce“. To prošlo.

Za ty desítky let se jistě moje povědomí o manipulacích postupně vyvíjelo, procházelo oponenturami tisíců chytrých vzdělaných lidí, vybrušovalo se. Nicméně stále mu do komplexnosti a úplnosti cosi chybělo. To jsem se rozhodl změnit podrobným studiem v letech 2017 a 2018 – s cílem zmapovat relevantní manipulace všech zemí a dob. Od antiky po žhavou současnost třeba na americkém Harvardu, MIT nebo u českých psychologických špiček. A kreativně domyslet něco svého.

Vznikla z toho taková tabulka, něco jako obdoba Mendělejevovy periodické tabulky prvků. Ale zatímco v Mendělejevově tabulce je v každém políčku jeden prvek, tak v té mojí jeden trik. A v obou tabulkách je spousta prázdných míst pro prvky nebo triky, které někdo vymyslí v budoucnu. Poloha políčka v tabulce už předem určuje charakteristiku toho budoucího triku i jeho Achillovu patu.

I počet známých prvků ve vesmíru a počet známých manipulací na zeměkouli je podobný – něco přes stovku.

Možná by neškodilo čtenáře blogu idnes v nějakém miniseriálu s těmi nejzajímavějšími seznámit. Včetně obrany.

Dnes jsem si tedy vybral trik zvaný lež, pomluva. Nebo jedním pojmem „lživá pomluva“.

Lživá pomluva

Proč má lživá pomluva tak tuhý život? Je to dáno věčnou touhou osobnostně „malých“ lidí po tom, aby je lidé měli za osobnostně velké, větší, největší. Prostě – kompenzace komplexu méněcennosti.

Francois Voltaire kdysi řekl: „Nekonečná malost bývá provázena nekonečně velkou pýchou.“

Pocitu „velikosti“ si „malí“ lidé dodávají mj. tím, že sdělují svému okolí neveřejné zajímavé nové informace. Jejich okolí jim se zájmem naslouchá, překvapeně pokývá hlavou – a to je ta pravá blažená potrava pro ego pomlouvajícího zakomplexovance.

Pomluva může vznikat nenápadně. Třeba jako výrok typu „Nevím, co je na tom pravdy, ale náš kolega X spí s kolegyní Y.“ Takto to jde z prvních úst k uším druhého člověka. Druhý člověk, řekněme, že se také chce blýsknout novou senzační novinkou, má na výběr. Pomluva, kterou právě slyšel, má a) relativizující část („nevím, co je na tom pravdy“), b) bulvárně senzační část („kolega X spí s kolegyní Y“). S šířením té části a) si pomlouvač mnoho bodů nenahoní. S šířením části b) však ano. Takže tu část a) vynechá. Od druhých úst ke třetím uším jde tedy už jen výrok „kolega X spí s kolegyní Y“. Třetí ústa při svém komunikačním poselství ke čtvrtým uším se ovšem zase musí aspoň trochu blýsknout něčím novým. Něčím navíc, protože třetí šiřitel je prostě něco víc než jiní. A tak řekne: „Kolega X spí s kolegyní Y a dělají to v pracovní době.“

A tak pomluva bobtná a bobtná.

A proč ji i zdánlivě solidné lidé šíří a proč jí tolik lidí věří? Je za tím věčná lidská touha připadat si důležitý.

Obrana

Obvyklá obrana typu „to není pravda, že kolega X spí s kolegyní Y“, je samozřejmě neúčinná. To je jako chtít si setřít z šatů čistý stříkance bláta. Bláto se jen rozmaže do větší skvrny. Druzí slyší tu obranu, ale její negující část („to není pravda“) je nezajímá. To jejich pocit důležitosti nezvýší. Její bulvární část („kolega X spí s kolegyní Y“) je ale zajímá velice. A co tedy budou šířit dále? To nezajímavé, nebo to zajímavé a prestižní?

Místo negace lživého výroku se doporučuje přebít stávající senzaci jinou senzací, ještě bulvárnější. Že je to nemravné? Ale možná jako nutná obrana v danou chvíli menší zlo.

Nejlepší ale je naznačit tvrdou nutnou obranu (tedy vyslovit obrannou informaci o jiné aféře) a vzápětí uvést, že nechcete ani jedno ani druhé. Ani svou obranu, ani ten původní útok pomlouvače.

Takové to „nechci soupeřit, ale když mne donutíte, umím se bránit strašlivě a zničím vás; navrhuji však žít v míru a vzájemně se neničit“.

Autor: David Gruber | pátek 9.8.2019 14:26 | karma článku: 34.69 | přečteno: 1287x

Další články blogera

David Gruber

Jel jsem po nové dálnici z Přerova do Lipníku

A prožíval řadu nesmírných absurdit, jak šipky uvnitř města Přerova neustále od směru k novému úseku dálnice odrazovaly. Uspěl jen ten, kdo mnohokrát zahnul právě tam, kam šipky tvrdily, že tudy rozhodně cesta na Ostravu nevede.

16.12.2019 v 8:35 | Karma článku: 15.84 | Přečteno: 514 | Diskuse

David Gruber

Ženo, pozveš muže na konci rande k sobě nahoru?

Dámy, ženy, slečny, zažily jste toto dilema snad všechny: Muž a žena mají za sebou první seznamovací a sbližovací večeři v příjemné restauraci. Žena je doprovázena až ke dveřím svého bydliště a praví:

10.12.2019 v 10:50 | Karma článku: 27.46 | Přečteno: 1838 | Diskuse

David Gruber

Číst z papírových knih nebo z displejů počítačů a mobilů?

Žijeme v době přelomové – postupně přecházíme od textů na papíře k textům na různých displejích. Odkud se vám čte lépe? Jaký máte z obojího pocit, názor, jakou zkušenost? Zde se můžete v diskusi opravdu plně projevit a vyřádit.

7.12.2019 v 11:11 | Karma článku: 18.97 | Přečteno: 385 | Diskuse

David Gruber

Zlatem platit učitele – ale hlavně učitele nové generace

Vážím si řadových učitelů obecně. Také jsem kdysi pár let oním řadovým učitelem v zaměstnaneckém poměru byl – na střední i na vysoké škole. A vím, co to je – pracovně, emočně, společenským postavením. Ale rád bych...

8.11.2019 v 11:36 | Karma článku: 25.77 | Přečteno: 826 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jan Pražák

Já tě do tý postele dostanu!

Advent se rychle krátí, do Štědrého večera zbývá už jen několik posledních dní a my jsme si s Maruškou mezi druhou a třetí adventní nedělí udělali krátké předvánoční posezení v naší oblíbené kavárně.

16.12.2019 v 14:33 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 41 | Diskuse

Petr Šimík

Trávu nebo maso?

V podstatě je to jedno. Maso je recyklací trávy. Když já sním trávu, co se z ní stane? Mé tělo, mé maso. A co se z mého masa stane po mé smrti? Tráva. A tak pořád dokola. Jedna recyklace za druhou.

16.12.2019 v 13:14 | Karma článku: 5.52 | Přečteno: 148 | Diskuse

Josef Komárek

Ani Churchill, ani Richard von Weizsäcker nepředhazovali Rusům...

...že by se podíleli na rozpoutání 2.WW. Naopak Churchill ve svém rozsáhlém díle dost ostře kritisuje anglickou a francouzskou politiku, která v r. 1939 na naléhání Moskvy k navázání spojenectví na obranu...

16.12.2019 v 9:00 | Karma článku: 34.21 | Přečteno: 840 | Diskuse

David Gruber

Jel jsem po nové dálnici z Přerova do Lipníku

A prožíval řadu nesmírných absurdit, jak šipky uvnitř města Přerova neustále od směru k novému úseku dálnice odrazovaly. Uspěl jen ten, kdo mnohokrát zahnul právě tam, kam šipky tvrdily, že tudy rozhodně cesta na Ostravu nevede.

16.12.2019 v 8:35 | Karma článku: 15.84 | Přečteno: 514 | Diskuse

Jaroslav Nedobitý

Malorážka Glock 44 – zbrusu nový Rakušák!

Rakouskou zbrojovku Glock pravděpodobně není třeba představovat. I laická veřejnost má povědomost o tom, že se jedná o jednoho z nejznámějších výrobců pistolí s charakteristickým polymerovým rámem.

16.12.2019 v 8:33 | Karma článku: 15.66 | Přečteno: 880 | Diskuse
Počet článků 274 Celková karma 24.00 Průměrná čtenost 2399

Zakladatel oboru "techniky duševní práce" neboli "beneopedie"(1984), který zahrnuje mj. všechny soft skills vyšší generace a témata rozvoje osobnosti. Zakladatel profese nezávislého lektora, konzultanta, kouče v naší zemi (1986). Autor více než 55 klasických papírových knih, jichž se jen na českém a slovenském trhu prodalo přes milion a sto tisíc výtisků. Autor a moderátor čtyř televizních vzdělávacích seriálů. Autor řady e-knih a audioknih.

viz též www.gruber.cz

 

Najdete na iDNES.cz