Úterý 25. února 2020, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 25. února 2020 Liliana

Fake news – už jste si udělali kvíz?

1. 11. 2019 16:54:28
Je velmi užitečné pro člověka rozeznat pravdu a lež. Podle mimoslovních projevů člověka i podle těch slovních, textových. A rozeznat názor od faktu či fakty podepřeného argumentu. Odkaz na zajímavý test a pár úvah naleznete dále.

Zkuste si třeba po prolinku zatím jen dvě, tři z deseti otázek, ať nepřerušujete hned úvodem čtení tohoto blogu na příliš dlouho. Kvíz je zde: https://www.idnes.cz/zpravy/poznate-fake-news.Q181105_172109_zpravodaj_lre

Udělat jej celý zabere totiž trochu více času a přemýšlení. Mně to trvalo na stoprocentní úspěšnost téměř pět minut. Ale jsem zvyklý, sleduji politickou situaci a zabývám se tímto tématem mnoho let.

Test mi připadá docela slušný – na to, že výroky o společnosti, politice, o jiných humnitních oblastech nelze stoprocentně poměřovat exaktním pravítkem matematiky. A na to, že sice silný hnidopich i zde nalezne vždy nějaká „ale“ – nicméně pokud jsou taková „ale“ i zde, tak jsou malá a velmi únosná.

Sám vím, jak je náročné vytvořit správnou sadu otázek po textovém testu na čtenářský výkon (rychlost, chápavost, vystižení podstaty) v kurzu rychločtení. Tak, aby při nabídce více variant a pokynu k zaškrtnutí právě jediné byla ta jediná jednoznačně správná (nejsprávnější) a ty ostatní měly vždy oproti textové pravdě či textovému tvrzení jednoznačnou závadu, jednoznačný „háček“, kvůli kterému správné být prostě nemohou.

Existuje řada dalších vyhodnocování obsahové stránky čtenářského výkonu. Kromě výše popsaného výběru z variant též používám systém TFN, tedy „true, false, not available“. Po kratším textu novinového nebo časopiseckého typu čte žák postupně deset výroků, deset oznamovacích vět – a u každé má přidělit jedno písmeno: T v případě, že výrok je vzhledem k textu článku pravdivý (= true), F v případě, že výrok je vzhledem k textu článku nepravdivý (= false) a N v případě, že o pravdivosti výroku vzhledem k textu článku nelze rozhodnout = rozhodnutí není k dispozici = not available).

Klíčové zde je ono vzhledem k článku. Pokud by po textu následný výrok zněl 1 + 1 = 2, lze si představit všechny tři varianty. Variantu T, když to v článku uvedeno je. Variantu F, když článek je například o počítání ve dvojkové soustavě a uvádí pro tuto soustavu správně, že 1 + 1 = 10. (Sakryš, doufám, že zde humanitně ladění čtenáři neztrácejí dech a pozornost... a slibuji, že složitěji v matematice zde nepůjdu.) A konečně i variantu N, kdyby o takovém součtu v článku nebyla ani zmínka.

Markéta Šichtařová si nedávno tohoto textu na rozpoznávání fake news také všimla, a to zde: https://sichtarova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=733795

Markéta tento test silně napadá – svým typickým vášnivě kritickým tónem. Tónem, kterého si většinově vážím a většinově jej oceňuji. (Mimochodem, teď si uvědomuji - u žádného Markétina blogu si nevzpomínám, že by něco celkově idylicky bezvýhradně chválila, i když k pochválení je kolem nás leccos.)

Něco mne však tentokrát v Markétiných řádcích trochu zarazilo; posuďte sami, kousek z nich ocituji, citát je kurzívou a začíná tím, jak Markéta přejímá z kvízu otázku č. 10 - to je v citátu z jejího blogu tučně. Poté ji sama kriticky komentuje - to je v citátu z jejího blogu netučným písmem:

---------------

Zadání: „Přečtěte si následující výrok a rozhodněte, jestli je pravdivý, nebo ne.“

Výrok: Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš v roce 2014 prohlásil, že když lidé hlasovali v referendu o přistoupení ČR k EU, byla povinnost přijmout euro součástí otázky. ANO / NE.

A mluvil tedy pravdu? Přesné znění otázky v referendu bylo následující: „Souhlasíte s tím, aby se Česká republika stala podle smlouvy o přistoupení České republiky k Evropské unii členským státem Evropské unie?“ Na hlasovacím lístku nebylo o euru ani slovo. Matematická výroková by tedy velela odpovědět „ANO – Bartošův výrok byl pravdivý“.

Jaké to však překvápko, když tvůrci testu chtějí slyšet odpověď přesně opačnou: „NE – Bartošův výrok pravdivý nebyl. Šlo o fake news.

---------------

Konec citátu z Markétina blogu. Já jsem na rozdíl od ní přesvědčen, že matematická výroková logika by tedy velela odpovědět NE. Že když na hlasovacím lístku nebylo o euru ani slovo, když tedy slova o euru nebyla součástí otázky, tak prostě Ivan Bartoš nemluvil pravdu.

Kdyby slova o euru byla součástí otázky, tak to, co Bartoš prohlásil, je pravdivé. Když ovšem slova o euru nebyla součástí otázky, tak to, co Bartoš prohlásil, pravdivé není.

Správné to není u výkladu Šichtařové, ale správné to je u klíče ke kvízu o fake news. Kvíz není tedy zase tak úplně blbý. (I když má jiné nedostatky – možná podle mne někde podprahově vychovává k tomu „jedinému správnému“ kavárenskému názoru...)

Markéta Šichtařová je prostě v tom svém typickém rozohnění se také i rychlá – jak do plození dětí, tak do napsaného úsudku. Rychlost je fajn, ale občas se něco přehlédne. A proto musí zaskočit rozvážnost seniora Davida.

Jinak – že všem fake news kolem nás může být dávno odzvoněno, to decentně připomínám zde:

https://konopa.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=687533

Snad by stačilo přečíst tuto recenzi v hlavním zpravodajství všech našich nejsledovanějších televizí – a byl by s manipulacemi jednou provždy svatý klid. A znovu dodávám, pokud je to řešení komplexně a multimetodicky v jedné jediné knize a nikde jinde, tak info o ní není žádná reklama, ale obecná zajímavost.

Ale lidé žijí v bublinách a nevidí, co je kolem nich, i když to něco kolem nich často úžasně řeší jejich zdánlivě neřešitelný problém.

A proto je třeba ty bubliny neustále zkoušet propichovat, aby zavál čerstvý vánek. Díky blogu idnes to aspoň trochu jde.

Autor: David Gruber | pátek 1.11.2019 16:54 | karma článku: 27.18 | přečteno: 1056x

Další články blogera

David Gruber

Ovládal Jára Cimrman psychovzorce?

Jára Cimrman, podle mnohých největší český génius vůbec, je autorem mnoha dějinných objevů a vynálezů, které změnily svět. Znáte jistě jeho větu: „A co takhle zkusit to bez drátů, pane Marconi?“ Nebo jeho věta k A. P. Čechovovi:

21.2.2020 v 16:57 | Karma článku: 19.62 | Přečteno: 765 | Diskuse

David Gruber

Kdy bude prestiž učitelů zase na výši?

V idylických časech před všemi totalitami hrávali snad v každé obci v hospodě pravidelně spolu karty tři nejváženější osoby: Pan starosta, pan farář a pan učitel místní obecné školy. Proč se pozice pana učitele dnes tolik snížila?

5.2.2020 v 14:41 | Karma článku: 22.32 | Přečteno: 775 | Diskuse

David Gruber

Máte rádi moudré citáty a lidová rčení? Staňte se manažerem stamiliardové firmy

„Líná huba – holé neštěstí!“ To sedí, že? A co takhle „mluviti stříbro – mlčeti zlato“? To také sedí, to také je ono, to také je velká pravda. Ale jak mohou být pravdou vzájemné opaky? Vzájemné protimluvy? Záhada má jasné řešení.

1.2.2020 v 14:48 | Karma článku: 20.65 | Přečteno: 893 | Diskuse

David Gruber

Největší tajemství mužů, jaké kdy ženám svěřili

Zamyslete se nad oceněním boha stvořitele, jenž tvořil první ženu Evu až coby druhou bytost, po Adamovi. A když někdo něco vytváří poprvé, může tápat. Druhý pokus, žena, pak už bývá zdařilejší. Je tedy žena vývojově výše než muž?

22.1.2020 v 12:04 | Karma článku: 27.32 | Přečteno: 1136 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Katerina Kaltsogianni

Jak jsem učila krást

Vyrůstala jsem v chudé emigrantské rodině na rozdíl od mého syna, který vyrůstal v blahobytu. Naprosto nekontrolovatelně jsem nechávala drobné po stole, na okně, na ledničce, prostě téměř všude. Uklízečka z toho byla špatná.

24.2.2020 v 17:31 | Karma článku: 17.32 | Přečteno: 408 | Diskuse

Lukáš Burget

Svět zná novou Miss Germany!

Jako kdyby nebylo dost děsivých zpráv třeba o šíření koronaviru Itálií, informují nás noviny ještě i o nové vítězce Miss Germany. Je jí pětatřicetiletá dívčina, byznysmenka původem z Namibie.

24.2.2020 v 13:30 | Karma článku: 40.68 | Přečteno: 2056 | Diskuse

Jana Marková

Vyhráli jsme cenu o dojnou krávu Evropy. Aneb jak se Vám žije v rozvojové zemi?

HDP roste, politici tleskají. Přesto jsme od dubna 2017 oficiálně v kategorii rozvojových zemí. To znamená, že místo posilování pozic ekonomiky vlastní, pouze radostně poskytujeme levnou pracovní sílu a zázemí ekonomice cizí.

24.2.2020 v 9:11 | Karma článku: 40.79 | Přečteno: 2481 | Diskuse

Ladislav Jílek

Prosím za babičky a za vnoučata taky

Slyšel jsem starší paní, jak si stýskala. Má dva syny a měla i čtyři vnoučata. Oba synové se rozvedli, a tím přišla o vnoučata.

23.2.2020 v 20:05 | Karma článku: 27.64 | Přečteno: 863 | Diskuse

Jan Pražák

Zrzavej kazič potěšení

Dnes vám chci povykládat, jak jsme my tři chlapi, teda já zrzavej kocour s půlkou ocasu, adoptovanej jezevčík Ferda a náš dvounožec profesí záchranář, málem přišli o střechu nad hlavou.

23.2.2020 v 17:03 | Karma článku: 28.38 | Přečteno: 1159 | Diskuse
Počet článků 282 Celková karma 27.62 Průměrná čtenost 2407

Zakladatel oboru "techniky duševní práce" neboli "beneopedie"(1984), který zahrnuje mj. všechny soft skills vyšší generace a témata rozvoje osobnosti. Zakladatel profese nezávislého lektora, konzultanta, kouče v naší zemi (1986). Autor více než 55 klasických papírových knih, jichž se jen na českém a slovenském trhu prodalo přes milion a sto tisíc výtisků. Autor a moderátor čtyř televizních vzdělávacích seriálů. Autor řady e-knih a audioknih.

viz též www.gruber.cz

 

Najdete na iDNES.cz