Pátek 10. dubna 2020, svátek má Darja
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 10. dubna 2020 Darja

Ovládal Jára Cimrman psychovzorce?

21. 02. 2020 16:57:10
Jára Cimrman, podle mnohých největší český génius vůbec, je autorem mnoha dějinných objevů a vynálezů, které změnily svět. Znáte jistě jeho větu: „A co takhle zkusit to bez drátů, pane Marconi?“ Nebo jeho věta k A. P. Čechovovi:

„Dvě sestry – není to málo, Antone Pavloviči?“

Cimrman tedy autorsky kreativně stojí i za skvosty světové literární historie.

Jára měl ovšem mnohonásobnou smůlu. Když vynalezl telefon a běžel s ním na patentový úřad, dočkal se odmítnutí. „Teď tu byl, jakýsi Graham Bell, patent už je podaný a náleží jemu.“ Když Jára Cimrman vynalezl dynamit, sklidil od patentového úředníka stejné odmítnutí: „„Teď tu byl, jakýsi Alfred Nobel, patent už je podaný a náleží jemu.“

Tak nějak to známe především z filmu Jára Cimrman ležící, spící (česká komedie, 1983, scénář Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák, režie Ladislav Smoljak). A také z řady divadelních her stejné autorské dvojice.

Pojďme se ale (se stejným fiktivním humorem) podívat, zda všestranný český génius neměl své průkopnické prsty i v psychovzorcích neboli multimetodách. Psychovzorce taktéž podle mnohých změnily svět – svět komunikačních dovedností, svět vzdělávání, svět osobního rozvoje. To by bylo, aby je Jára vůbec neznal a neuplatňoval!

Začněme psychovzorcem psychické teorie relativity. První její praktickou aplikaci Cimrman účinně předváděl pravidelně – při představeních své kočovné společnosti. Konkrétně při univerzální závěrečné scéně každého kusu, nazývané „Vichr z hor“. Klíčová je zde věta: „Chudák Vavák. O všechno přišel. Co je proti tomu pár halířů za lístek do divadla.“ (Zdroj například zde.) Tato věta výrazně neutralizovala vztek naštvaných diváků, umožňovala Cimrmanovi a jeho ochotníkům ve zdraví uniknout, i s těmi vybranými halíři od všech diváků. A nebýt biti. Toto je ovšem jedna jediná nahodilá aplikace daného psychovzorce, který má jinak svou matematickou formulaci a stovky užitečných aplikací v řadě seriozních oblastí. I tak – Cimrmanovi všechna čest za aplikaci vymyšlenou jím nejspíše metodou pokus-omyl.

Pokračujme psychovzorcem opozice podvědomí. I zde se Cimrman-pedagog blýskl jednou správnou aplikací: Cituji z jednoho diskusního příspěvku Bořka Šikuly na www.idnes.cz: „Už Cimrman tohle vyřešil rozdělením látky na 2 části: "zabudka" a "nězabudka". A přísně zkoušel, zda si žáci "nězabudku" pamatují a naopak, "zabudku" znát nesměli.“ Konec citátu.

Po všeobecné popularizaci psychovzorce opozice podvědomí už veřejnost obecně ví, že nejhůře se pamatuje učivo, které se naučit musí, lépe učivo, které se naučit nemusí – a nejlépe učivo, které se naučit nesmí, kde tedy panuje zákaz naučit se. Stejně tak poučená veřejnost znalá tohoto psychovzorce ví, že totéž platí pro jakoukoliv smysluplnou činnost. Nehůře a s největším odporem se dělá to, co se musí, lépe to, co se nemusí – a nejlépe a nejradostněji to, co se nesmí. Psychovzorec opozice podvědomí má pro znalého člověka stovky dalších užitečných aplikací – na sebe sama i na druhé lidi v komunikaci. Okřídleně se říká, že tento psychovzorec pomáhá „od rychlejšího usínání přes zvládnutí psychogenní ženské neplodnosti, přes hladké vystudování náročné vysoké školy až po úspěšné namluvení si partnera“. Dík tedy patří Cimrmanovi i za tu jednu nahodilou aplikaci z mnoha stovek možných.

A skončeme u dalšího z klíčových psychovzorců – psychovzorce profesionální koncentrace. Tady musíme při vší úctě konstatovat, že Jára Cimrman zaváhal: K plnění lidských předsevzetí údajně poznamenal větu, která se může tesat: „Už si umím poručit – ale ještě se neumím poslechnout!“ Zde jsem přesný zdroj nedohledal, znám to však z vícerého doslechu - a jistě mi znalejší cimrmanologové ochotně pomohou jej najít. Cimrman zde uhodil hřebíček na hlavičku, když popisoval svůj nedobrý neakční stav při plnění nějakého náročného dlouhodobějšího víceetapového závazku – ve fázi, kdy počáteční nadšení již vyprchalo a vynaložení pevné vůle nepomáhá. Trefil jádro problému prokrastinace. Zde je tedy psychovzorec profesionální koncentrace dále než Cimrmanovo poznání. Psychvzorec je mj. komplexně o tom, jak si umět poručit i jak se umět poslechnout.

Celkově tedy Cimrman dopadl skvěle, poslední zaváhání mu jistě odpustíme.

P. S.: Snad nemusím zdůrazňovat, že celý tento článek je humorná fikce a že ten, kdo neví, že Cimrman je fiktivní postavou, nežil posledních čtyřicet let v naší zemi. Na druhé straně, psychovzorce jsou docela reálná prověřená osvědčená věc, ve stamilionech případů publikovaná tiskem, rozhlasem, televizí, internetem, vědeckými pracemi. Takže o tom, kdo základní psychovzorce nezná a nevyužívá, lze docela seriozně tvrdit totéž.

Autor: David Gruber | pátek 21.2.2020 16:57 | karma článku: 27.00 | přečteno: 905x

Další články blogera

David Gruber

Karel Gott v Lucerně 1978

Vzpomněli jste si – třeba při dnešním pořadu nové ČT 3 nebo i jen tak – že nebližší středu to bude právě půl roku, kdy Karel Gott přestoupil od pozemských kapel k té nebeské? Pokud Bůh vyslyšel přímluvu kněze Zbigniewa Czendlika,

28.3.2020 v 16:10 | Karma článku: 21.80 | Přečteno: 554 | Diskuse

David Gruber

Naladil jsem novou seniorskou ČT3 – a byl to tradičně horor

Nedostatek komunikační a pojmové empatie mnoha lidí z oboru IT vůči zbytku obyvatelstva je chronicky známá věc. Přečtěte si, jaké všechny nástrahy a nelogičnosti jsem musel překonat.

23.3.2020 v 11:32 | Karma článku: 34.98 | Přečteno: 2897 | Diskuse

David Gruber

Máte strach? Nemějte… :-)

Štěstí a podobné dobré věci se zpravidla budují postupně dlouhou dobu; smůla a neštěstí přichází rychle, ani se nenaděješ. A je zde strach, že se nepříznivá situace bude ještě zhoršovat. Jaká je anatomie strachu a jaká terapie?

18.3.2020 v 10:37 | Karma článku: 20.96 | Přečteno: 573 | Diskuse

David Gruber

Ten koronavirus nám seslalo samo nebe

Titulek nechce provokovat. On i další text tohoto článku se nese v duchu „všechno zlé je i k něčemu dobré“. A je plný pohody, radosti a optimismu. A naděje.

11.3.2020 v 9:36 | Karma článku: 28.57 | Přečteno: 1536 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Michal Pohanka

Po rasistických zákuscích tu máme rasově necitlivé roušky

Pokud se místo rozboru skutečných příčin problémů budeme babrat v rasistických zákuscích a klíčenkách, obavy z černochů v rouškách hned tak nezmizí.

9.4.2020 v 19:20 | Karma článku: 33.42 | Přečteno: 1376 | Diskuse

Karel Trčálek

Vynáším soud nad Kristem: „Ukřižovat!“

Stejně jako před dvěma tisíci lety i dnes vynášejí farizejové soud nad Kristem a stejně jako před dvěma tisíci lety to považují za důkaz své zbožnosti

9.4.2020 v 17:37 | Karma článku: 7.12 | Přečteno: 218 | Diskuse

František Skopal

Proč vyšší Moc vyhání křesťany na Velikonoce z chrámů?

Materialisté vnímají současnou koronavirusovou krizi jako něco, co je zvládnutelné vědou a zdravotnictvím. Vůbec se nezamýšlejí nad její hlubší symbolikou. Proto se dívají na to, co se děje, ale nevidí.

9.4.2020 v 14:50 | Karma článku: 2.73 | Přečteno: 87 | Diskuse

Jan Pražák

Úchyl

„Markétko, teď za mnou radši večer nejezdi, řádí tady nějakej úchyl,“ varoval mě tatínek do telefonu ustaraným hlasem. Bydlí na druhým konci našeho města, po maminčině smrti zůstal sám v maličký garsonce a ven už skoro nevychází.

9.4.2020 v 14:33 | Karma článku: 21.86 | Přečteno: 613 | Diskuse

Jan Andrle

Díky, blogu!

Existujou, někde tam jsou, i když moc jich nebude. Ale už to vědomí, že nejsou jen vysněným ideálem mužů a produktem nacpaným z vypočítavosti do pánských časopisů, hřeje. Díky blogu zdejšímu mám důkaz, že se vyskytují.

9.4.2020 v 13:42 | Karma článku: 14.20 | Přečteno: 326 | Diskuse
Počet článků 288 Celková karma 26.95 Průměrná čtenost 2390

Zakladatel oboru "techniky duševní práce" neboli "beneopedie"(1984), který zahrnuje mj. všechny soft skills vyšší generace a témata rozvoje osobnosti. Zakladatel profese nezávislého lektora, konzultanta, kouče v naší zemi (1986). Autor více než 55 klasických papírových knih, jichž se jen na českém a slovenském trhu prodalo přes milion a sto tisíc výtisků. Autor a moderátor čtyř televizních vzdělávacích seriálů. Autor řady e-knih a audioknih.

viz též www.gruber.cz

 

Najdete na iDNES.cz