Úterý 26. května 2020, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. května 2020 Filip

Jak se (u)bránit manipulaci

25. 02. 2020 12:03:38
Že je s námi manipulováno strašně, to snad není pro nikoho žádný velký objev. Děje se tak v politice, podnikání, reklamě – prostě všude, kde jde o nějaké hodnoty, o prachy. Když si chce někdo zlovolně přivlastnit více, než...

...než mu právem náleží, tak manipuluje neboli používá řečnické triky. Budeme takového nedobrého člověka nazývat trikař a jeho zlovolnou činnost trikování nebo trikaření.

Trikaří se kromě masového rozsahu též individuálně - v rodině, mezi čtyřma očima, mezi muži a ženami...

Všemožným manipulátorům ohromně narostla křídla s rozšířením internetu. Dříve nebylo jen tak dostat se do médií, do veřejného prostoru. Dnes si může internetové médium založit kdokoliv a sdílet s neomezeným počtem dalších lidí prakticky cokoliv.

V poslední době se roztrhl pytel s různými názory, že je ve světě informací kolem nás spousta manipulace, že je třeba se tomu bránit, že je třeba i školní mládež učit rozpoznávat pravdu a klam...

V drtivé většině případů jsem za podobnými výroky silně cítil snahu vyždímat odněkud peníze, získat rozpočet na „výzkum“, být navenek neziskový ale ve skutečnosti hamižně ziskový... a také zlovolnou snahu nikoliv dobrat se podstaty triků a obrany proti nim, ale onálepkovat názorové protivníky nálepkou „manipulátoři“. Tím je postavit do špatného světla a sebe sama do dobrého.

K celkovému negativnímu obrazu zlého manipulujícího člověka patří samozřejmě i to, že často a neprávem obviňuje jiné právě z manipulace.

K celkovému obrazu zlého manipulujícího člověka patří dále i to, že bez dostatečného vzdělání, praxe, předchozí seriozní publicity v oboru rétoriky a komunikace dělá suverénní soudy, úsudky, závěry, hodnocení. Aniž by citoval ty, kteří toho hodně vymysleli a významně publikovali před ním. Prostě, ten manipulátor na to přišel „on sám velký zčistajasna jediný“ a teď to prezentuje. V horším případě za peníze.

Až takové vykuky zase potkáte, důrazně jim připomeňte, že se vlamují do otevřených dveří, že v tomto směru už je definitivně a úplně vyzkoumáno a vyřešeno.

Z hlediska exaktních věd, z hlediska objektivní logiky (známé v ucelené základní podobě už od Aristotela) je záležitost velice přehledná.

Trikař a) z něčeho vyjde, b) s tím „něčím“ udělá myšlenkovou operaci, c) vyjde mu výsledné tvrzení. Pokud je s tím závěrečným „c)“ něco v nepořádku, může za to buď chyba ve fázi „a)“ nebo chyba ve fázi „b)“. Třetí není dáno, třetí neexistuje. A trikařova chyba může být buď úmyslná, nebo neúmyslná čili pramenící z jeho hlouposti. V prvém případě hovoříme o řečnickém triku, ve druhém případě o řečnické chybě.

Jaká je tedy obrana?

Tak jako správný detektiv, pátráme nejdříve po chybě fáze „a)“ a poté po chybě fáze „b)“.

Dovolte příklad triku nesmírně obehraného, ale pro vysvětlení jasného a přehledného:

Blondýny jsou hloupé.

Autor tohoto řečnického triku mohl několikrát opakovaně (tj. ve významném počtu případů) zažít zkušenost s nějakými světlovlasými ženami, které mnoho vtipné kaše nepojedly. Čili jeho fáze A má jakýs takýs racionální podklad. Ale ve fázi B má hrubou chybu. Zveličuje. Nadsazuje, přehání. Skutečnost „některé, tedy konkrétně ty některé, které jsem v poslední době potkal“ zveličí na „obecně víceméně všechny“.

Bránit se můžeme buď přímo nebo nepřímo – a v obou směrech máme dvě možnosti.

Obrana přímá:

-zpochybníme to, z čeho trikař vyšel, tedy jeho výchozí tvrzení,

- zpochybníme jeho myšlenkovou operaci s tímto výchozím tvrzením.

V prvém případě se jej můžeme důsledně zeptat něco ve smyslu „Potkal jsi těch hloupých blondýn tak velké množství a tak výlučně jednoznačně, že můžeš z toho vycházet?“ Ve druhém případě se jej můžeme důsledně zeptat něco ve smyslu „Těch nechytrých blondýn jsi potkal tak (absolutně) velký počet, že na jeho základě smíš zobecnit na všechny?“

Obrana nepřímá:

  • pomocí instance,
  • pomocí apagoge (nebojte se toho slova).

Instantia znamená cizím slovem mj. též případ, příklad. Uvedeme trikařovi vhodný příklad, přesněji řečeno protipříklad. Tedy nějakou chytrou blondýnu. Nejlépe takovou, k níž má trikař pozitivní vztah. Třeba někoho z jeho rodiny, z jeho nadřízených, z jeho oblíbených hvězd šoubyznysu, sportu. Z renomovaných vědkyň, úspěšných manažerek apod.

Apagoge znamená, že vyjdeme z trikařova triku, jako by to byla pravda. A železnou neprůstřelnou logikou vyvozujeme z této kvazipravdy další a další výroky, až dojdeme k naprostému nesmyslu – jednomu nebo mnoha.. Například: „Dobře, tvrdíš tedy, že blondýny jsou hloupé. Brunety a zrzky jsou tedy chytřejší. Tím pádem jsou na důležitých pozicích všude kolem nás jen brunety a zrzky – a blondýny jim slouží v podřízených profesích. Tím pádem neexistují bohaté blondýny. Neexistují blondýny mezi kariérově jednoznačně úspěšnými bohatými filmovými hvězdami. Neexistují ani blondýny, které se například dokáží výhodně vdát, že?“ A dalo by se pokračovat desítkami takovýchto apagoge. Něco podobného se v matematice označuje jako důkaz sporem.

Po desítkách let svého studování, zkoumání manipulací, po desítkách let chytrých diskusních oponentur na různých kurzech a přednáškách jsem se pokusil veškeré své poznání definitivně shrnout.

Z historických pramenů od antiky po současnost mi vyšla sbírka 128 konkrétních triků. Žádný se nevymykal, obrana přímá obou podob a obran nepřímá obou podob platí na všechny. Pokud nestojí proti vám hrubá fyzická síla, přesila, tak nic jiného lepšího už nevymyslíte.

A nejlepší je, že tyto čtyři obrany platí do budoucna i na triky, které někdo vymyslí až někdy za čas.

Autor: David Gruber | úterý 25.2.2020 12:03 | karma článku: 31.08 | přečteno: 1455x

Další články blogera

David Gruber

Usilovný boj proti počítání v tenisu – analogie se školstvím

Ozývá se hodně hlasů, aby rozhodčí v tenisu nehodnotili ani tak přidělenými fiftýny, gamy a sety skutečnost, že někdo se trefí míčkem do pole soupeře a jiný jej pošle do sítě nebo ven. Ale aby hodnotili hráče slovně, formativně...

25.5.2020 v 17:39 | Karma článku: 16.68 | Přečteno: 325 | Diskuse

David Gruber

Slabší angličtina – nejen Schillerová, ale i spousta dalších lidí ve významném postavení

Skandalizování úrovně angličtinových znalostí ministryně financí je podle mne příliš zlomyslné. No jo, mnozí novináři z takových „senzací“ žijí. Podstatnější je, že to není první ani poslední případ. A přitom je prosté to změnit.

16.5.2020 v 11:04 | Karma článku: 19.01 | Přečteno: 534 | Diskuse

David Gruber

Zlí lidé snadněji vládnou, když ničí reálnou vzdělanost obyvatelstva

Poslanci před pár dny, 6. května, zrušili povinnou maturitu z matematiky. Neprošlo, aby byla jen odložena o dva roky. Pro zrušení jich byla velká většina, konkrétně 78 z 99 přítomných. Co za tím vězí?

12.5.2020 v 9:10 | Karma článku: 33.61 | Přečteno: 1070 | Diskuse

David Gruber

Nekorunovaná královna mezi emocemi typu „vzteky“ – lidská závist

Toto je můj příspěvek k diskusní internetové kanálii (= žumpě). I reakce na zdejší blogový článek kolegy L. Stejskala z 2. května. I na znechucení kolegy doktoraTomáše Vodvářky, s jehož bratrem moje žena seděla ve školní lavici.

3.5.2020 v 13:34 | Karma článku: 27.31 | Přečteno: 1122 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

David Gruber

Usilovný boj proti počítání v tenisu – analogie se školstvím

Ozývá se hodně hlasů, aby rozhodčí v tenisu nehodnotili ani tak přidělenými fiftýny, gamy a sety skutečnost, že někdo se trefí míčkem do pole soupeře a jiný jej pošle do sítě nebo ven. Ale aby hodnotili hráče slovně, formativně...

25.5.2020 v 17:39 | Karma článku: 16.40 | Přečteno: 325 | Diskuse

Josef Komárek

Problematická existence Židů v Levantě stále budí rozruch (aktualisováno).

Naposled i mezi našimi politiky. Jako bychom neměli v Evropě dost vlastních problémů. Zde na blogu se také neustále vyskytují zaujaté příspěvky, většinou pro-izraelské a proti-palestinské. Málokdy věcné.

25.5.2020 v 16:28 | Karma článku: 11.97 | Přečteno: 340 | Diskuse

František Skopal

Koronavirus! Je skutečně začátkem konce?

Já osobně se nezabývám numerologií, ale zhruba vím, o co v ní jde. Proč o tom mluvím? Protože nedávno jsem měl rozhovor s jednou známou, která se věnuje numerologii.

25.5.2020 v 15:56 | Karma článku: 10.42 | Přečteno: 352 | Diskuse

Josef Komárek

Problematická existence Židů v Levantě stále budí rozruch.

Naposled i mezi našimi politiky. Jako bychom neměli v Evropě dost vlastních problémů. Zde na blogu se také neustále vyskytují zaujaté příspěvky, většinou pro-izraelské a proti-palestinské. Málokdy věcné.

25.5.2020 v 13:49 | Karma článku: 5.13 | Přečteno: 150 | Diskuse

Jan Klar

Deník spisovatele – proč vlastně žehrám na dnešní intelektuály?

Ten bezprecedentní čas, kdy se společnost na dva měsíce ocitla ve stavu nehybnosti, vyvolal v lidech různé názory. Formulovali je mnozí, ať už ve strachu, co bude v příštích hodinách a dnech,

24.5.2020 v 18:32 | Karma článku: 15.35 | Přečteno: 279 | Diskuse
Počet článků 292 Celková karma 27.02 Průměrná čtenost 2372

Zakladatel oboru "techniky duševní práce" neboli "beneopedie"(1984), který zahrnuje mj. všechny soft skills vyšší generace a témata rozvoje osobnosti. Zakladatel profese nezávislého lektora, konzultanta, kouče v naší zemi (1986). Autor více než 55 klasických papírových knih, jichž se jen na českém a slovenském trhu prodalo přes milion a sto tisíc výtisků. Autor a moderátor čtyř televizních vzdělávacích seriálů. Autor řady e-knih a audioknih.

viz též www.gruber.cz

 

Statistik: V Česku epidemie nebyla a není. Proto nevíme, kdy „skončí“

Jak probíhalo šíření nákazy virem SARS-CoV-2, zatím zcela přesně zmapováno není. V každém případě však slovo epidemie...

Nakupoval vlastní pizzu a vydělal. Využil chyby donáškové služby

Majitel americké pizzerie díky chybě rozvážkové služby DoorDash vydělal stovky dolarů. V aplikaci firma totiž nabízela...

Stále více lidí platí za bydlení sexem. Kvůli krizi jejich počet vzrostl

Čím dál větší počet pronajímatelů ve Spojených státech a Británii žádá po svých nájemnících sex výměnou za odpuštění...

Jsem HIV pozitivní, zjistila Monika. Otěhotněla se sňatkovým podvodníkem

Monika čeká dítě se sňatkovým podvodníkem. Je zamilovaná a odhodlaná na něj počkat, než si odpyká trest. V takovém...

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer zrušily všechny prázdninové zájezdy

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer kvůli epidemii koronaviru zrušily všechny zájezdy plánované na letošní červenec...