Pátek 10. dubna 2020, svátek má Darja
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 10. dubna 2020 Darja

Máte strach? Nemějte… :-)

18. 03. 2020 10:37:52
Štěstí a podobné dobré věci se zpravidla budují postupně dlouhou dobu; smůla a neštěstí přichází rychle, ani se nenaděješ. A je zde strach, že se nepříznivá situace bude ještě zhoršovat. Jaká je anatomie strachu a jaká terapie?

Právě nyní je asi nejvhodnější doba na pomoc a útěchu proti strachu. Doba je náročná – a i když jistě přejde a pomine, časem přijdou další náročné situace. Takže je dobré mít lék proti strachu nateď i napotom.

Emoci typu strach vložila matka příroda do psychické výbavy našemu praprapředkovi poměrně moudře. Strach je z kategorie negativních emocí – podobně jako vztek, smutek, bolest a podobně nutí člověka svou nedobrostí, nepříjemností až nesnesitelností, aby se na ni soustředil, aby byl aktivní, aby se jí aktivní činností zbavil.

Co nám nepříjemně neustále dotírá na mysl, to nám prostě není jedno. A co není jedno, to hodláme řešit, že.

Tři základní kategorie negativních emocí jsou strach, smutek a vztek. Každý z nich je jiný; produktivní opatření proti jednomu z nich by u druhého mohla nadělat více škody než užitku. Není zkrátka stres jako stres.

Vzteky a smutky dnes nechám stranou, i když do strachu se může vztek přimísit velmi snadno...

Takže strach: Moudrá matka příroda jej rozprostře po mysli jedince druhu homo sapiens vždy tehdy, když hrozba vypadá, že je silná, silnější – a že může svou přesilou způsobit člověku nežádoucí újmu – neštěstí, ztrátu, zranění, trápení, smrt... Když ta hrozba vypadá slabší, porazitelná, přešaltruje matka příroda v naší mysli na jinou emoci – na vztek, agresi, útok. Když ale ta hrozba vypadá silnější, nepřemožitelnější – a to je nyní náš případ – přešaltruje se na stav zvaný strach a na potenciální reakci typu útěk..

Co se při akutním strachu děje v člověku? Zde jsou tři vlastnosti strachu:

- Obličej člověka většinou bledne (odkrvuje se), oči se více rozevírají, ruce se chvějí a ztrácejí schopnost jemné svalové koordinace, nohy se překrvují a jsou připraveny utíkat pryč. Tělo se potí. Pocit je svíravý.

- V mimoslovních projevech dominuje snaha člověka směřovat pryč od hrozby. Oči těkají (= hledají únik), tělo vyzařuje nervózní neklid.

- Postoj psychiky k předmětu strachu je ambivalentní, dvojznačný. Něco člověka nutká neustále na hrozbu myslet. Ale ty myšlenky jsou zároveň tak nepříjemné, že se jich naše psychika chce zbavit. Na hrozbu tedy myslet nechceme, avšak musíme.

Prvé dvě z těchto dvou vlastností se výrazně projevují hlavně tehdy, je-li hrozba bezprostřední. (Jsme třeba v zoo, hladový tygr utekl z klece a právě nás spatřil.) Pokud nás hrozí napadnout virus třeba ne ihned v následující minutě, ale třeba zítra, za týden, za měsíc, projevují se první dvě vlastnosti strachu mírněji a nikoliv neustále. Hlavně se však projevuje ta třetí vlastnost. První a druhá vlastnost se mohou vzedmout aktuálně třeba tehdy, když vnímáme v médiích zprávu o prvních a dalších mrtvých, o nákaze stále blíže k našemu bydlišti...

Terapie – lék proti strachu

Nejdříve – co by bylo nejhorší: Nejhorší by bylo stále se zoufale strachovat. Kdo nevěří, ať si na kus papíru napíše zřetelným písmem třeba BOJÍM SE KORONAVIRU, pak ať na ten papír upřeně čtvrt hodiny zírá a ať se přitom stále strachuje. A poté ať se sama sebe zeptá, zda se něco změnilo, zda to něčemu pomohlo.

A co by bylo druhé nejhorší? Neustále si říkat „nesmím se bát, nesmím se za žádnou cenu bát!“. Tedy – druhé nejhorší by bylo násilné přímé potlačování strachu ve vlastní mysli. Co je potlačováno, to paradoxně (princip opozice podvědomí) vyvře na povrch s o to větší silou. Nepoučena, chová se takto bohužel značná část, ba většina lidí.

A co je optimální, tedy nejlepší z reálně dostupných možností? Popišme si to v bodech jedno za druhým:

  1. Uvědomíme si „teď mám strach, teď se obávám, teď se bojím, teď mne to svírá“. A ujistíme se, že to není ani vztek ani smutek, ale právě strach.
  2. Mějme připravenou akutní relaxační metodu. (Vydýchejme se, protáhněme se, napijme se vody, opláchněme ruce vodou či osprchujme celé tělo, odizolujme se zavřenými dveřmi od rušivého okolí.)
  3. Pomysleme na nejhorší možnou variantu - a akceptujme ji ve své mysli. Akceptovat neznamená fatálně se s ní smířit. Tedy přijměme fakt, že svět je nedokonalý, často nespravedlivý, a že stát se může komukoliv kdykoliv cokoliv. Toto vědomí je znakem psychické dospělosti. Tímto třetím bodem se dostáváme na dno – právě proto, abychom se od něj mohli odrazit. Kdo si nesáhl na dno, tomu stále hrozí pokles.
  4. Použijme psychickou teorii relativity na přeznačení (odborně reframing) své situace v mysli. Mysleme tedy na ty, kteří jsou na tom ještě hůře. Stanovme si takovou základnu, která nám psychicky pomáhá – je to v naší moci, nikdo jiný to za nás neudělá.

Body jedna až čtyři můžete provádět sami, ale ještě lepší je hovorem s někým blízkým; sdělený strach = poloviční strach.

5. A pak klaďte svému podvědomí sérii přesně mířených otázek.

- "Je pravděpodobnost nejhorší možné varianty velká a bezprostřední?" Podvědomí většinou odpoví, že ne.

- "Skutečně mě spasí, když se budu neustále strachovat a snižovat tak svou odolnost a kondici?" Podvědomí opět jasně odpoví, že ne.

- "Mohou se věci seběhnout i jinak, než onou katastrofou?" Podvědomí naservíruje užší či širší výběr šťastnějších variant.

- "Mohu podniknout něco konkrétního, abych pravděpodobnost lepších variant zvýšil a pravděpodobnost katastrofy snížil?" Podvědomí nadšeně přisvědčí, že ano. A nabídne varianty: Doplnit zásoby léků a ochranných pomůcek. Upravit stravu. Zaměstnat se nějakou klidnou oblíbenou činností. Odvést myšlenky. Lepší je aerobní činnost; okysličený mozek zvládá každý stres lépe než odkysličený. Psychicky nám samotným často nejvíce pomáhá, když začneme pomáhat jiným, kteří jsou na tom ještě hůře než my. Na toto zdravý selský rozum často přijde tak jako tak.

Jednou jedinou chybou byste tohle vše mohli dočista zkazit – a sice kdybyste si slova z tohoto bodu 5 nekladli formou otázek, ale vnitřně sami sobě nutivě tvrdili formou vět oznamovacích, nebo nedej bože rozkazovacích. Proč je zrovna toto tak důležité, o tom je psychovzorec opozice podvědomí.

6. Nakonec přesměrujte energii svého strachu do těch nabídnutých konkrétních akcí. Možná po určitém odpočinku. A jste-li zaujati konkrétní akcí, nemá vaše psychika ani čas ani prostor se bát.

Aby byl tento návod svou délkou čitelný, musí být nutně dílčí. Úplný návod je v autorově Zlaté knize komunikace, z níž zde bylo hojně citováno a parafrázováno. Kdo ji máte, víte, jak snadno si tam dotyčné pasáže najdete.

Buďte dobré mysli, přeji hodně zdraví!

Autor: David Gruber | středa 18.3.2020 10:37 | karma článku: 20.96 | přečteno: 573x

Další články blogera

David Gruber

Karel Gott v Lucerně 1978

Vzpomněli jste si – třeba při dnešním pořadu nové ČT 3 nebo i jen tak – že nebližší středu to bude právě půl roku, kdy Karel Gott přestoupil od pozemských kapel k té nebeské? Pokud Bůh vyslyšel přímluvu kněze Zbigniewa Czendlika,

28.3.2020 v 16:10 | Karma článku: 21.80 | Přečteno: 554 | Diskuse

David Gruber

Naladil jsem novou seniorskou ČT3 – a byl to tradičně horor

Nedostatek komunikační a pojmové empatie mnoha lidí z oboru IT vůči zbytku obyvatelstva je chronicky známá věc. Přečtěte si, jaké všechny nástrahy a nelogičnosti jsem musel překonat.

23.3.2020 v 11:32 | Karma článku: 34.98 | Přečteno: 2897 | Diskuse

David Gruber

Ten koronavirus nám seslalo samo nebe

Titulek nechce provokovat. On i další text tohoto článku se nese v duchu „všechno zlé je i k něčemu dobré“. A je plný pohody, radosti a optimismu. A naděje.

11.3.2020 v 9:36 | Karma článku: 28.57 | Přečteno: 1536 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Michal Pohanka

Po rasistických zákuscích tu máme rasově necitlivé roušky

Pokud se místo rozboru skutečných příčin problémů budeme babrat v rasistických zákuscích a klíčenkách, obavy z černochů v rouškách hned tak nezmizí.

9.4.2020 v 19:20 | Karma článku: 33.29 | Přečteno: 1371 | Diskuse

Karel Trčálek

Vynáším soud nad Kristem: „Ukřižovat!“

Stejně jako před dvěma tisíci lety i dnes vynášejí farizejové soud nad Kristem a stejně jako před dvěma tisíci lety to považují za důkaz své zbožnosti

9.4.2020 v 17:37 | Karma článku: 7.12 | Přečteno: 216 | Diskuse

František Skopal

Proč vyšší Moc vyhání křesťany na Velikonoce z chrámů?

Materialisté vnímají současnou koronavirusovou krizi jako něco, co je zvládnutelné vědou a zdravotnictvím. Vůbec se nezamýšlejí nad její hlubší symbolikou. Proto se dívají na to, co se děje, ale nevidí.

9.4.2020 v 14:50 | Karma článku: 2.73 | Přečteno: 86 | Diskuse

Jan Pražák

Úchyl

„Markétko, teď za mnou radši večer nejezdi, řádí tady nějakej úchyl,“ varoval mě tatínek do telefonu ustaraným hlasem. Bydlí na druhým konci našeho města, po maminčině smrti zůstal sám v maličký garsonce a ven už skoro nevychází.

9.4.2020 v 14:33 | Karma článku: 21.69 | Přečteno: 610 | Diskuse

Jan Andrle

Díky, blogu!

Existujou, někde tam jsou, i když moc jich nebude. Ale už to vědomí, že nejsou jen vysněným ideálem mužů a produktem nacpaným z vypočítavosti do pánských časopisů, hřeje. Díky blogu zdejšímu mám důkaz, že se vyskytují.

9.4.2020 v 13:42 | Karma článku: 14.20 | Přečteno: 324 | Diskuse
Počet článků 288 Celková karma 26.95 Průměrná čtenost 2390

Zakladatel oboru "techniky duševní práce" neboli "beneopedie"(1984), který zahrnuje mj. všechny soft skills vyšší generace a témata rozvoje osobnosti. Zakladatel profese nezávislého lektora, konzultanta, kouče v naší zemi (1986). Autor více než 55 klasických papírových knih, jichž se jen na českém a slovenském trhu prodalo přes milion a sto tisíc výtisků. Autor a moderátor čtyř televizních vzdělávacích seriálů. Autor řady e-knih a audioknih.

viz též www.gruber.cz

 

Rouška zastaví koronavirus, potvrdili vědci. Laboratoří je i celé Česko

Experimenty potvrdily, že klasická chirurgická rouška výrazně snižuje výskyt koronaviru ve vydechovaném vzduchu....

Bruce Willis je v karanténě s exmanželkou Demi Moore. Dceři oholil hlavu

Bruce Willis (65) a Demi Moore (57) se rozvedli před dvaceti lety. Vycházejí spolu ovšem tak dobře, že tráví karanténu...

Díky koronaviru v pornu vydělávám velké peníze, říká bývalá Disney hvězda

Po neúspěchu v Hollywoodu přesedlala Maitland Wardová (42) na kariéru v pornoprůmyslu, kde se jí velmi daří. Herečka se...

Obchody zůstanou na pomlázku zavřené. Řetězce nevyužily stavu nouze

O Velikonočním pondělí zůstanou supermarkety zavřené a budou se tak držet zákona, který platí v běžných dobách. V...

Páté zvláštní poselství za 68 let vlády. Alžběta II. promluvila o koronaviru

Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně...