Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Běž dál, zbavený všech pout, tvá louč nemá pohasnout…

Tak to známe od Mistra životní motivace. Od špičkového univerzitního profesora marketingu a práce se zákazníky. Ano, bude řeč o Karlu Gottovi, ale zcela jinak než ty mraky současných vyjádření krásných, ale skoro "na jedno brdo".

Významnou zprávu jsem se dozvěděl tuto středu krátce před polednem uprostřed učitelské práce. Zahýbala se mnou, jak jinak, ale práci jsem musel bezchybně dokončit až do čtvrté hodiny odpolední. Mé klientky byly téměř samé ženy – a já mám celoživotní vzor, Karla Gotta, jak ve svých posluchačkách budit nadšení a kladný nezapomenutelný zážitek. Sice ne slovem zpívaným, ale mluveným; nicméně dopady mohou vyjít nastejno.

Ta významná zpráva měla řadu rysů pozitivních. Karlovi přestaly, skončily všechny jeho nemoci. Ulevilo se mu, dá se říci absolutně, od všech soužení fyzických a s tím spojených psychických. Což je dobře.

Jen jedné věci v té zprávě jsem nerozuměl. Zpráva používala v souvislosti s Karlem různá slovesa v čase minulém – že koncertoval, jezdil, zpíval, dával rozhovory, vydával desky, byl…

Je mnoho absurdit na tomto světě, ale tahle mi v tuto chvíli připadala jako absurdita největší. Jaképak minulé časy? Karel přece zpívá, koncertuje, vydává desky, je…  Takový člověk, jejž můžete poslouchat do konce svého života, jak mohutně pěje a mezi zpíváním překvapivě tiše a pokorně mluví, jak děkuje tleskajícím, jak je plný života… k takovému člověku jsou minulé časy sloves nějakým naprostým nedorozuměním.

To se asi nějací novináři chtěli zviditelnit nějakou senzací a vyplodili takovou nejapnou fake news.

Nicméně fakt, že prima člověku přejdou naráz všechny nemoci, je jistě důvod kladný a přímo slavnostní. Tu středu jsem učil dobrou náhodou jen jednu stanici metra B od Smíchova, takže jsem se hned po závěrečných úsměvech a děkovačce vydal přes řeku a pak kolem redakce MF Dnes po schodech a schodech na konec slepé ulice Nad Bertramkou k číslu 18.

Ty spousty lidí kolem a ten další ruch kolem mi daly dobrý signál. Čekala mne toho dne ještě mnohahodinová jízda autem napříč celou naší zemí, nocí, tmou a tentokrát i vytrvalým deštěm. Cítil jsem, že Karel Gott náhle obživl, že je ho všude plno v milionu domácností i jinde, a že mne bude v autorádiu doprovázet po celou tu mnohasetkilometrovu cestu od půvabných přívltavských kopečků až do domácí divočiny mezi srnce, lišky, vlky, rysy a medvědy.

Věděl jsem, že mi toho večera a té nastávající noci bude s Karlem zase dobře, motivačně a pravdivě.

 A také bylo. Jel jsem nocí, zbavený všech pout. Dvě louče mého vozu rozrážely provazy deště spolehlivě; a celou cestu nepohasly. Když Karel Gott předpovídal, že nepohasnou, tak prostě nepohasnou.

Normálně mám v zásobníku svého autorádia s přehrávačem čtyři Karlova cédéčka, dvakrát hity 70. let a dvakrát hity 80. let. Bezmála sto písní. Ale tentokrát jsem věděl, že si vystačím s rádiostanicemi, že z živého vysílání na ta CD nebudu muset přepínat.

 

Stejné povahy

Naživo v soukromém rozhovoru tváří v tvář jsem Karla nikdy nepotkal. Je to zvláštní, když uvážím svoje jinak velmi početná setkání s lidmi z šoubyznysu. Na distanc však souzním s Karlem naprosto soustavně už odmalička.

Měl jsem vždy stejnou touhu odvádět svou práci (i když slovem bez hudby, pouze mluveným a psaným) dokonale, bezchybně. Živě si dovedu představit, jak se Karel ošíval třeba v nahrávacím studiu, když v nějakém záznamu uslyšel malinkatou chybičku. Ostatní ho přesvědčovali „nech to být, je to dobrý“, ale on že ne, že „ještě jednou přetočit“. Obdobně, mne samého velmi mrzela (a dodnes trochu irituje) například moje jediná chyba ve školní matematice za celých osm let, co byla všeobecně na školním rozvrhu*.

*Vysvětlivka: Bylo to od šesté třídy základní školy po maturitu, tedy čtyři plus čtyři roky. Předmět „počty“ na prvním stupni nepočítám; a pomaturitní vysokoškolskou matematiku už pak měla menšina populace, tu tedy také nepočítám. Jde zde tedy právě těch osm roků od věku 11 do věku 19. Královna věd matematika je nejlepším osmiletým soustavným všeobecným svědectvím, nakolik se člověk umí pracovitě ukáznit, nakolik umí myslet, respektovat nezpochybnitelná objektivní pravidla logiky, dedukcí, jednoznačných vztahů v říši kvantity.

K té mojí jediné chybě došlo v jednu černou květnovou středu roku 1967 při velké celohodinové písemce. Bylo pět příkladů. Čtyři jsem měl hladce asi za pětadvacet minut, jako vždy; u pátého bylo zadání za a) a za b). To za a) pro mne v pohodě, ale to za b) jsem prostě nezvládnul. Dílčí hodnocení mé písemky tedy bylo 1, 1, 1, 1, 3. Takže výsledná známka nakonec byla lepší než dvojka - a nelišila se od ostatních za zbylých osm let. Okolí mne utěšovalo, ať jsem rád, že mám stále ze všeho jedničky, že toto stačí. Já jsem samozřejmě dalšího dne doma to řešení za b) našel; znám je celý život, i kdyby mne o půlnoci probudil. Ale – tehdy jsem prostě selhal, takže kdyby se našel v mé profesi učitele osobního rozvoje někdo, kdo měl v matematice za osm let chyb nula, tak bych mu jistě přinejmenším v kvalifikačních vzdělanostních předpokladech nemohl a nesměl konkurovat. (Naštěstí budoucí špičkoví profesoři matematiky dělali takovou školní chybku v průměru jednou za dva měsíce – viz jejich žákovské knížky a třídní výkazy z gymnázií – dohromady tedy za osm let čtyřicet chyb. To mne částečně uklidňuje; spolu s faktem, že v ostatních školních předmětech tomu bylo obdobně.)

 

Ale zpět ke Karlovi

Existuje věda zvaná marketing, existuje know-how zvané CRM, customers relationship management, v níž otitulované hlavy důležitě zkoumají, publikují a učí o tom, jak ideálně zacházet s klienty, kteří kupují zboží a služby. Ty texty jsou plné složitých souvětí a cizích výrazů; čím američtější, tím sebevědomější.

Jak mdle však působí ty „špičkové světové“ návody ve srovnání s jednou příhodou o Karlovi Gottovi, kterou mi před časem vyprávěl Luboš Xaver Veselý. Sledujte:

Karel se vracel uondaný po koncertu domů a zastavil u benzínové pumpy. Z vedlejšího auta vyletěla jeho náruživá fanynka, dáma jistého věku: „Ježišmarjá, Mistře, to je náhodička, můžu se s vámi vyfotit?“

„Ale jistě, mladá paní,“ usmál se přívětivě Karel.

Paní začala běhat jak fretka a šílet, foťáček vyhrabala asi až napopáté ze třetí tašky. Pak zjistila, že v něm není film (to bylo ještě v době filmů). Úpěnlivě prosila zpěváka o posečkání; Karel se jenom ochotně usmíval. Pak konečně bylo založeno, nataženo, vyfoceno, Karel už nastupoval do svého vozu, ale ten fotografující třetí člověk volal, že asi špatně zaostřil. Takže – všechno znovu. Těch zdržovacích peripetií tam bylo ještě několik. Nakonec se zdařilo.

Přešťastné fanynce dal Karel na závěr ještě svoji adresu se slovy: „Až tu fotku vyvoláte, pošlete mi jednu domů. To je totiž nejkrásnější a nejcennější snímek mne s fanynkou za celou moji pěveckou kariéru.“

Jestli jsou drobné detaily této příhody kapánek jiné, na to se zeptejte Xavera. Ale celkové vyznění (a poselství) stoprocentně sedí.

Při mém „zpívání pro lidi“ slovem mluveným jsem si to samozřejmě setsakra zapamatoval. A věděl jsem, že často stačí málo. Žačka se mi třeba před zahájením kurzu omlouvá „nezobte se, mezi desátou a jedenáctou budu muset nutně odejít…“. Tak místo suchého „samozřejmě, nevadí“ řeknu třeba: „V životě se mi nikdo tak krásně neomluvil jako vy.“ A pochopitelně tu větu i stoprocentně emočně takto prožívám; tu žačku mám v tuto chvíli rád a bezmezně jí fandím; na mé body language je to všude vidět. A paní už nezapomene, ha.

 

Moje míjení se s Karlem

Osobní setkání (zatím) nebylo - s tím Karlem, který od této středy mnohonásobně obživl a je ho všude plno. Ale dvě moje míjení byla poměrně těsná. Uvedu je v časově obráceném pořadí:

 

Druhé míjení

Jednu ze svých knih, epigonský dobrodružný román Old Shatterhand opět na Západě, jsem křtil v knihkupectví Academia na Václavském náměstí přesně 14. července 2009, tedy na Karlovy sedmdesátiny. Mezi mými kmotry byl jednak ten, který zná Karla osobně standardně, tak jak se mezi sebou znají celebrity obecně, jednak ten, který jej zná blízce a mnohokrát s ním byl na obrazovce, a konečně ten, který na obrazovce moc nebývá, ale zná jej pracovně tak úzce, že občas zprostředkovával osobní setkávání Karla s řediteli našich různých televizí. Kmotři mi říkali, že sem dorazili prakticky bezprostředně z oslavy Karlových narozenin. Podumejte na snímku sami, který je který.

křest epigonské mayovky D. Grubera

S kmotry jsem domluvil, jakou cestou mám doručit Karlovi jeden výtisk svého epigonského románu. Že prý má doma v knihově půl metru mayovek. Bodejť by neměl, ten Old Shatterhand mezi zpěváky. Takže – moje kniha k němu putovala a jistě i doputovala, protože mi pak, i když mne vůbec osobně neznal, poslal přes svého manažera také nějakou zdvořilostní drobnost.

 

První míjení

Bylo v roce 2003, kdy jsem křtil jinou svou knihu, Proč ženy muže (ne)chápou, v Kongresovém centru v rámci předprogramu k Miss Europe Junior. Karel měl být večer v mezinárodní porotě. Nicméně těsně před akcí se nechal zlákat do Moskvy zazpívat si sólo písně Kalinka se sborem Alexandrovci. To je veliká pocta mezinárodního významu, takže dobrák Karel se pokorně omluvil divákům té evropské mladé missky a poslal aspoň minutové video s omluvou. No ale Karel do poroty nebyl, a hlavní organizátor ukázal k mému zděšení dvě hodiny před začátkem akce prstem na mne. „Půjdeš do poroty místo Gotta“. No tak jsem šel. A kvůli té záměně jsem si ještě užil dost legrace s moderátory velkého finále Petrem Rychlým a Ivanou Christovovu.

Na poradě porotců jsme dostali drobné upomínkové předměty, mimo jiné takový veliký černý pánský deštník s logem soutěže. Rád jsem jej pak používal a používám dodnes, pod ním opravdu nezmoknete. Párkrát mne napadlo, že ten deštník vlastně patří Karlovi, a zda jej tedy nezanést Nad Bertramku 18.

Ale zatím jsem to nestihl. Deštník tedy stojí opřený v šatně v beskydské divočině mezi srnci, liškami, vlky, rysy a medvědy.

deštník porotce Miss Europe Junior

Někdy se pro něj, Karle, musíte stavit :-)

 

 

P. S.: Mají odhodlaní pracanti něco společného ve tváři?

Nabízí se otázka, zda lidé, kteří jsou v pozitivním slova smyslu motivování dělat svou práci špičkově bezchybně, celoživotně tvrdě dřít a odříkat se, mají i něco společného ve fyziognomii, něco společného vepsaného ve tváři.

Nevím, nejsem si jist. Ale - zadívejte se někdy na snímky Karla Gotta v mladším věku a obdobně na snímky Ivana Lendla. Tam někde kolem očí...

Z mých význačných žáků mi je oba pak občas ve tváři silně připomíná Petr Sýkora (Papírius, Dobrý anděl).

Autor: David Gruber | pátek 4.10.2019 9:58 | karma článku: 29,45 | přečteno: 1265x
  • Další články autora

David Gruber

Návštěva u Jana Wericha

Co by asi národní umělec pan Jan říkal na dnešní situaci? Byl by na straně „evropských hodnot“ nebo na straně „dezolátů“? Není od věci navštívit místa, kde dlouhá léta bydlel – a zamyslet se.

20.3.2023 v 10:05 | Karma: 28,31 | Přečteno: 500x | Diskuse| Ostatní

David Gruber

Proč jsme nejbohatším státem na světě?

A proč česká starobní penze po nedávném zvýšení přesáhla tři sta tisíc měsíčně? Při průměrné mzdě hodně přes půl milionu měsíčně? Proč u nás žadoní Němci z Bavorska, aby mohli dělat pomocné práce v našich domácnostech?

6.3.2023 v 17:20 | Karma: 27,64 | Přečteno: 301x

David Gruber

Pane Jurečko – hlídáte si dostatečné rozevírání nůžek v příjmech penzistů?

Nedávno jsem se z médií dozvěděl, že další nivelizace starobních penzí je podle ministra Jurečky „spravedlivější“. Myslím, že nic nemůže být více vzdáleno pravdě.

14.2.2023 v 10:42 | Karma: 33,21 | Přečteno: 1084x | Ostatní

David Gruber

Jaký člověk by měl být optimálním prezidentem naší země?

Často mám pocit, že ti, co se reálně hlásí za kandidáty, to dělají z důvodu kariéry a tak trochu i z touhy po životě v přepychu. Aby si pohladili své ego. Jakého člověka by však ve svém čele měl chtít obecný lid?

12.1.2023 v 13:39 | Karma: 22,03 | Přečteno: 497x | Ostatní

David Gruber

Jedno je jisté – rok 2023 bude rokem manipulací, urážek a sprostoty

V těchto dnech se to jen hemží předpověďmi, jaký bude nastávající rok 2023. V moři nejistot, co z toho a do jaké míry se splní, mám já jednu jistotu. Ta je vyjádřena titulkem tohoto článku.

3.1.2023 v 12:27 | Karma: 31,38 | Přečteno: 815x | Ostatní

David Gruber

Schizofrenie zdejších čtenářů

Nepřestávám se divit: Registruji relativně velký zájem a na moje poměry relativně velkou popularitu a bohatou diskusi u svého blogového článku o tom, jak výhodně nakoupit potraviny a výhodně se dobře najíst.

5.2.2022 v 12:51 | Karma: 25,49 | Přečteno: 1083x | Diskuse| Ostatní

David Gruber

Proč nemáte takový úspěch, jaký si zasloužíte?

Úspěch je sladké slovo. Všichni po něm tak či onak každou chvíli zatoužíme. A v drtivé většině případů ty myšlenky na úspěch mají podobu takovou, že by tedy ten náš úspěch mohl být větší, než aktuálně je. Mnohem větší.

4.2.2022 v 11:00 | Karma: 23,31 | Přečteno: 664x | Diskuse| Ostatní

David Gruber

V Polsku je problém utratit za potraviny

Hodně jsem se dnes rozšoupl, ale pořád utratil málo. Zde podávám svědectví o svém opulentním nákupu běžných potravin – obrazem, slovem, přepočtem. A taky jsem kupoval benzín a byl na obědě.

2.2.2022 v 18:11 | Karma: 39,36 | Přečteno: 2006x | Diskuse| Ostatní

David Gruber

Slabší angličtina našich nových ministrů

a ministryň – abych byl genderově korektní. Zdůrazňuji, že některých. Nicméně dnes platí „neumět dobře anglicky = být poněkud negramotný“. A v naší zemi Komenského, kde vznikla mj. kniha Dvéře jazyků otevřené, největší paradox.

18.1.2022 v 14:59 | Karma: 20,79 | Přečteno: 449x | Diskuse| Ostatní

David Gruber

Slabší angličtina některých našich nových ministrů má snadné řešení

Na idnesu byl článek o slabší angličtině některých členů naší nové vlády. Více či méně kriticky se vyjadřoval o ministrech Stanjurovi (finance), Jurečkovi (práce a sociální věci), Baxovi (kultura) a Černochové (obrana).

13.1.2022 v 14:40 | Karma: 20,83 | Přečteno: 503x | Ostatní

David Gruber

Mladý svět – centrum veškerého dění

Ohnisko všech našich celebrit sídlilo před lety na adrese Panská 8, Praha 1. A jejich nejprestižnější setkání bývalo vždy na samém konci roku. V den výročí vám prozradím, jak jsem se na ně dostal a koho tam potkal i já...

31.12.2021 v 15:54 | Karma: 20,85 | Přečteno: 488x | Ostatní

David Gruber

Vinnetou po sté a prvé – tentokrát německá verze

Blíží se Vánoce – a ČT zařazuje hity filmové historie. Včera jsem si všiml, že na ČT 2 bude Vinnetou I ve dvou jazykových verzích. A tak jsem jej celý shlédl německy. Dojmy viz dále – a také prozrazení významu slova Vinnetou.

21.12.2021 v 12:17 | Karma: 31,12 | Přečteno: 1288x | Diskuse| Ostatní

David Gruber

Změna významu slova „návrh“

S údivem sleduji, jak řada lidí, i vzdělaných, dává najevo, že slovo „návrh“ mění svou původní definici (nezávazně nahozená možnost druhému v komunikaci) na novou – na synonymum slova,„příkaz“ či dokonce „rozkaz".

11.12.2021 v 11:39 | Karma: 45,46 | Přečteno: 6117x | Diskuse| Ostatní

David Gruber

Klimatická konference v Glasgow nebo v Glasgowě?

Mohli se o ní z médií dozvědět lidé v celé naší zemi. V Praha, v Brno, v Kostelec nad Černými lesy, ba i v Prčice... Gramaticky jsou ovšem správně možné oba tvary – v Glasgow i v Glasgowě.

16.11.2021 v 8:40 | Karma: 26,87 | Přečteno: 573x | Diskuse| Ostatní

David Gruber

Morawiecki nepodá ruku Babišovi

Polský premiér odmítl jet na demografický summit do Maďarska, aby se tam nemusel setkat s českým premiérem. Platit do Bruselu pokutu dvanáct milionů korun denně, to se Polákům zajídá. Ale kdo má na té roztržce jaký podíl viny?

23.9.2021 v 15:16 | Karma: 28,72 | Přečteno: 1026x | Diskuse| Ostatní

David Gruber

Belmondo – ano, policajt, ano, rošťák, ale především úžasný manažerský školitel

Stovky jsou různých manažerských a komunikačních příruček, tisíce kurzů všude po světě... ale nemohu se zbavit silného dojmu, že je všechny strčil do kapsy Jean-Paul Belmondo. A to v tomto filmu:

6.9.2021 v 18:44 | Karma: 30,56 | Přečteno: 1617x | Diskuse| Ostatní

David Gruber

Nedvědi, koncert na Strahově – a organizátor Petr Novotný

Dne 21. června 1996 vyprodali Jan a František Nedvědovi strahovský stadion. Na jejich koncert se prodalo dobrých sedmdesát tisíc lístků. MF Dnes uvádí, že „...nikomu jinému se velký strahovský stadion vyprodat nepodařilo". Jenže...

20.7.2021 v 11:52 | Karma: 42,84 | Přečteno: 8369x | Diskuse| Ostatní

David Gruber

Ladislav Větvička: Kronika koronopodfucku I. (čtenářské dojmy)

Když mi Ladik loni na jaře ukazoval mapu s původním plánem objet Česko a Slovensko na kole po hranicích, vzpomněl jsem si na hereckou dvojici Tomáš Jirman a Vladimír Čech (z Milionáře), jak kdysi chtěli obejít naši zemi pěšky...

23.6.2021 v 12:56 | Karma: 37,39 | Přečteno: 2219x | Diskuse| Ostatní

David Gruber

Zeman se omluvil Srbům za bombardování – že jsme s nesouhlasem zůstali v NATO sami

Při té zprávě se mi vybavila spousta věcí. Například můj televizní seriálový kolega profesor Rajko Doleček, po mamince poloviční Srb. Ten se svým odporem k bombardování tehdy v roce 1999 také zůstal osamocen...

19.5.2021 v 11:18 | Karma: 32,12 | Přečteno: 1272x | Diskuse| Ostatní

David Gruber

Film „Pane, vy jste vdova“ – to jsme byli ještě světoví

Viděl jej asi každý, a to mnohokrát. Ale jak to tak chodí, třeba až při desátém zhlédnutí si všimnete něčeho, čeho devětkrát předtím ne. Já jsem teď konečně pomyslel na jména a příjmení filmových postav vcelku...

16.5.2021 v 18:53 | Karma: 31,87 | Přečteno: 1705x | Diskuse| Ostatní
  • Počet článků 332
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2334x
Zakladatel oboru "techniky duševní práce" neboli "beneopedie"(1984), který zahrnuje mj. všechny soft skills vyšší generace a témata rozvoje osobnosti. Zakladatel profese nezávislého lektora, konzultanta, kouče v naší zemi (1986). Autor více než 55 klasických papírových knih, jichž se jen na českém a slovenském trhu prodalo přes milion a sto tisíc výtisků. Autor a moderátor čtyř televizních vzdělávacích seriálů. Autor řady e-knih a audioknih.

viz též www.gruber.cz

 

Seznam rubrik