Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Čerstvá zpráva o stavu zdraví a pohody v Českém Těšíně a Cieszynie

Už se zase může i do polského Slezska. Není to jako v dávné povídce Šimka a Grossmanna, kdy „pravý muž pohraničním hvozdem cestu si klestí a za zády cítí vlčákův chrup“. Mosty jsou zcela volné, a tak jsem se přes čáru vydal i já.

Je slunný červenec, u nás svátek, v Polsku běžné pracovní pondělí. Řeklo by se, že tedy v Česku bude na ulicích v centru živo a v Polsku všedně pracovně spíše spěšno a mrtvo. Opak je pravdou. V Cieszynie to žije, v Českém Těšíně chcípl pes.

Na hlavním náměstí v Cieszynie kvetou zahrádky řady kaváren a restaurací, lidé v klidu jedí, pijí, dívají se po okolí. Jsou v pohodě.

Dal jsem si arménský kebab v restauraci gruzínské a arménské. Zakavkazské nebo asijské výdejny jídla se v Polsku těžko uchytávají. Na Vietnamce téměř nenarazíte. A proč? Protože to domácí polské jídlo a pití je skvělé, fajné, ve velkých porcích. Nedostal jsem zde nikdy pivo natočené tekutinou byť jediný milimetr pod kalibrační rysku 0.5 l. Většinou trochu nad ni. Obsluha je ochotná a hlavně rychlá. Nezažil jsem, aby host seděl po příchodu na židli celou celičkou dlouhou jednu minutu a obsluha někde bokem okouněla. To u nás je pět minut čekání hosta běžná norma. Nic se u nás nezměnilo od totality, ba trefně tu nadřazenou pomalost obsluhy kritizoval Bohuš Stejskal ve filmu Dědictví. Škoda, že se jeho tehdejší postup („nová doba – host vyhazuje číšníka“) nevžil a že český ovčan stále potupně čeká jako to skutečná ovce, až si jej někdo z obsluhy laskavě všimne.Na přinesení jídelního lístku, na objednávku, na donesení jídla, na časové sladění donosů jidla s pitím - a nakonec i na placení.

Otevřít si restauraci nebo jídelnu s typickým krajovým jídlem může jistě v Polsku legálně každý národ jakékoliv víry. Nicméně národy, kde převažuje křesťanství, to mají u polských hostů podle mne tak nějak lepší, přátelštější. A tedy více se udrží, více prosperují, nezanikají.

Arménská káva

 

Co jsem v Cieszynie nikde neviděl, to jsou roušky. Ani venku, ani vevnitř. Ohleduplnost lidí navzájem – to ano. Ale bylo jasné, že doly jsou daleko, i ty české i ty polské, a že národ přeživší Hitlera, Katyň a totalitní reálný socialismus nemůže nějaký covid rozházet.

Z hlavního náměstí vede dolů do hloubky ulice Gleboka (čti „glemboka“, překládat netřeba), která končí u pomníku padlým v letech 1914 – 1919. Taková zmenšenina mohyly na Mamajev kurganu ve Volgogradu. Ta ruská mať rodina má tasenou zbraň na Němce, ta těšínská na "zlé Čehuny". Její meč míří přes řeku do Česka.

pomník

Všimněte si dole těch štítů. Co štít, to místo památné bitvy první světové války a těsně po ní. Kdo nelení a obejde pomník, ten vzadu uvidí dalších šest štítů - a na nich vyryté bitvy u míst, která jsou pro nás velmi známá. Podívejte:

padlí u Bohumína

 

padlí u Bystřice
padlí u Karviné
padlí u Stonavy

 

 

padlí u polských Kunčic

 

padlí u Skočova

 

Na datech bitev lze vypozorovat, kudy a jak postupovala sedmidenní Československo-Polská válka v lednu 1919. Nakonec se rozhodlo ve francouzském Versailles, že Kunčice, Velké i Malé, a Skočov připadnou Polsku, ostatní lokality pak Československu. Je obdivuhodné, jak oba národy doklázaly od krvané vzájmemné minulosti přejít do současného stavu, kdy Poláci hromadně říkají, že nejraději ze všech jiných národů mají Čechy. Sám jsem to zaslechl i pocítil mnohokrát v různých částech této velké země.

 

Řeka Olše, polsky Olza, si teče nadprůměrným průtokem - a její šíře vypadá poctivě polovičné oproti Vltavě pod Karlovým mostem. Je srovnatelná s korytem Vltavy nad soutokem s Berounkou, srovnatelná s vlnkami nad kameny  v Praze-Tróji v místech bývalé spadlé lávky od zoo na Císařský ostrov. Jen ta voda v Olši je průzračná a ničím není cítit.

Olše - Olza

Na břehu Olzy vlaje znak země, která v historii dlouhé stovky let byla zemí  celistvou, pod jedním panovníkem, v jednom státě. Země rozsahem obdobně velké jako Čechy, tj. zhruba 50 000 čtverečních kilometrů; země sahající od hor Oravy a od Žiliny až po německé Braniborsko. Země pracovitých lidí, výborného jídla a pití, nádherné přírody. Země v posledních sto letech tak často trhané na kusy, že je jako celek svým významem až někde na druhé koleji po Čechách a Moravě. Ještě že ten znak na břehu řeky se té země trochu zastává:

Slezská orlice

 

Z jednotného Slezska zbylo pramálo. Rozděují je mimo jiné takové nějaké divné kameny v trávě u řeky...

hraniční kámen

... ale ty, věřím, pomalu ale jistě míří do minulosti - a ani drobná pandemická izolační epizoda to nemůže změnit.

Vždyť všude ve Sezsku i kolem dokola se mluví vlastně jedním jediným jazykem. Takovou řečí západních a středních Slovanů, která má tři velmi podobná nářečí - české, slovenské a polské. Kdo není úplný vzdělanostní ingorant, tak všechna tato tři nářečí slušně zvádne. A když tak je zkombinuje, aby se opravdu jasně vědělo, co například prodává ve svém obchodě na polském břehu:

česko polská nabídka

Je otevřeno, každý zákazník je vítán - a prodává se maso, uzeniny a "rybički".

Autor: David Gruber | pondělí 6.7.2020 16:34 | karma článku: 30,96 | přečteno: 1283x
  • Další články autora

David Gruber

Boj za minimální rychlost aut 100 km/h v obcích

Existoval jeden menší stát ve střední Evropě. Měl za sebou totalitní minulost – a tedy horší životní úroveň obyvatel, než byla obvyklá na západ od jeho hranic. Moudré vedení toho státu se rozhodlo tento hendikep odstranit.

5.5.2024 v 11:34 | Karma: 33,26 | Přečteno: 3496x | Ostatní

David Gruber

Návštěva u Jana Wericha

Co by asi národní umělec pan Jan říkal na dnešní situaci? Byl by na straně „evropských hodnot“ nebo na straně „dezolátů“? Není od věci navštívit místa, kde dlouhá léta bydlel – a zamyslet se.

20.3.2023 v 10:05 | Karma: 28,56 | Přečteno: 543x | Diskuse| Ostatní

David Gruber

Proč jsme nejbohatším státem na světě?

A proč česká starobní penze po nedávném zvýšení přesáhla tři sta tisíc měsíčně? Při průměrné mzdě hodně přes půl milionu měsíčně? Proč u nás žadoní Němci z Bavorska, aby mohli dělat pomocné práce v našich domácnostech?

6.3.2023 v 17:20 | Karma: 27,91 | Přečteno: 366x

David Gruber

Pane Jurečko – hlídáte si dostatečné rozevírání nůžek v příjmech penzistů?

Nedávno jsem se z médií dozvěděl, že další nivelizace starobních penzí je podle ministra Jurečky „spravedlivější“. Myslím, že nic nemůže být více vzdáleno pravdě.

14.2.2023 v 10:42 | Karma: 33,28 | Přečteno: 1102x | Ostatní

David Gruber

Jaký člověk by měl být optimálním prezidentem naší země?

Často mám pocit, že ti, co se reálně hlásí za kandidáty, to dělají z důvodu kariéry a tak trochu i z touhy po životě v přepychu. Aby si pohladili své ego. Jakého člověka by však ve svém čele měl chtít obecný lid?

12.1.2023 v 13:39 | Karma: 22,03 | Přečteno: 509x | Ostatní
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Řekni, kde ti muži z Gazy jsou. Otazníky ohledně obětí: násobně více dětí a žen

19. května 2024

Premium V Gaze je problém, na který upozorňovala už Marlene Dietrichová. Teď si s ní notují demografové a...

Češi umějí vyrobit řadu vojenských dronů. Ale armáda o ně nestojí

19. května 2024

Premium Letecká výroba byla v České republice vždy na špičkové úrovni. Menší dopravní letouny, ultralighty,...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55,  aktualizováno  22:06

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Izraelský válečný kabinet se bortí. Ganc označil Netanjahuovy plány za fanatické

18. května 2024  20:36,  aktualizováno  21:41

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu řekl, že jeho strana přestane podporovat...

  • Počet článků 333
  • Celková karma 33,26
  • Průměrná čtenost 2327x
Zakladatel oboru "techniky duševní práce" neboli "beneopedie"(1984), který zahrnuje mj. všechny soft skills vyšší generace a témata rozvoje osobnosti. Zakladatel profese nezávislého lektora, konzultanta, kouče v naší zemi (1986). Autor více než 55 klasických papírových knih, jichž se jen na českém a slovenském trhu prodalo přes milion a sto tisíc výtisků. Autor a moderátor čtyř televizních vzdělávacích seriálů. Autor řady e-knih a audioknih.

viz též www.gruber.cz

 

Seznam rubrik